www.what2do.co.il

סרבן גט ישלם פיצויים על סך 377 אלף שקלים

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/12/2019
סרבן גט ישלם פיצויים על סך 377 אלף שקלים

התביעה שלפנינו הינה תביעה למזונות אישה מעוכבת ותביעת פיצויים בגין אי-מתן גט. את התביעה הגישה האישה כנגד הגבר, אשר למרות פסק דין שניתן בעניינו בבית הדין הרבני בשנת 1999, לפני כעשר שנים, אשר קבע כי עליו לתת גט לאשתו, מיאן האחרון לעשות זאת והמשיך להותיר את האישה עגונה במשך שנים רבות.


הבעל המשיך בסירובו לתת גט לאישה, ובית הדין הרבני הורה על מאסרו לחמש שנים או עד מתן הגט. עם זאת, דבק הבעל בסירובו עד כי בית הדין, לאחר שנתיים של מאסר, המציא נגדו איסורים שונים כגון, איסור חופשות בבית הכלא, איסור החזקת חפצים אישיים, איסור עבודה בשכר ועוד.

 

      קראו עוד:


שלושה חודשים לאחר המצאת האיסורים בעניינו, הופיע הגבר בפני בית הדין והמשיך בסירובו לתת גט לאישה. בית הדין הרבני קבע כי עליו להיכנס לצינוק בבית הסוהר למשך חצי שנה. חצי שנה לאחר מכן חתם הגבר על שטר ובו הוא התחייב לקבל את הרב מרדכי אוירבך כבורר. לפי חתימתו, גם במידה ויקבע הרב כי עליו להעניק גט לאישתו, יעשה כן.


למרות שקבע הרב אוירבך כי על הצדדים להתגרש, מיאן הגבר להעניק הגט לאישה. אי לכך הגישה היא תביעתה לקבלת מזונות מחמת היותה "מעוכבת מחתמו להינשא", וכמו כן הגישה תביעת נזיקין על סך 1,500,000 ש"ח בגין הנזקים שנגרמו לה עקב העיכוב במתן הגט.

 

מהם מזונות "מעוכבת מחמתו להינשא"?


האישה טענה בבית המשפט, כי כאשר נתבעים מזונות מדין "מעוכבת מחמתו", בנסיבות בהן חויב הבעל ליתן גט ואינו עושה כן, כי אז אין להתחשב בהכנסות האישה מעבודתה או מרכושה ויש לפסוק לה מזונות כאילו אינה משתכרת. לטענתה, עכב סירוב מתן הגט, אין ביכולתה לבנות מחדש את חייה ולהינשא ועליה לחסוך כספים לעת זקנה.


ישנם כמה כללים לפסיקת מזונות בדין מעוכבת על פי הפסיקה. תנאי הכרחי לצורך פסיקת מזונות אלו הינו קיומו של פסק דין של בית הדין הרבני המחייב או כופה את הבעל לגרש את אשתו. פסיקת מזונות "מעוכבת" מטרתה הסדרת מחייתה וכלכלתה של האישה בתקופה שאינה יכולה להינשא לאחר היות ועדיין נשואה לבעל עקב סירובו ליתן גט. לא מדובר בעונש או קנס המוטל על הבעל, אך אין ספק כי פסיקת מזונות מסוג זה, מטרתה להביא את הבעל לכך שיגרש את אשתו.

 


כמו כן, מזונות "מעוכבת מחמתו" עשויים להיפסק אף כאשר על פי הדין הכללי בעניין המזונות ייתכן ולא היה יסוד לחיוב. כך לדוגמה, לצורך פסיקת מזונות מעוכבת האישה אינה חייבת לגור עם הבעל, ואין גם צורך לבחון מהי עילת החיוב בגירושין (האם קיימת עילה מוצדקת להעדר המגורים המשותפים כגון בגידה).

 

כיצד מחשבים מזונות אלו?


גובה המזונות מדין מעוכבת מחמתו ייפסק תוך התחשבות בצרכי האישה וביכולתו הכלכלית של הבעל.
הגבר והאישה נדרשו, כבכל תביעת מזונות, להגיש הרצאת פרטים ובהם מפורטים צרכיהם של הצדדים מבחינה כספית. עם זאת, הגבר לא השכיל להמציא הרצאת פרטים מסוג זה, דבר אשר עמד לו לרועץ במהלך הדיון המשפטי.

 

החובה לצרוף הרצאת פרטים לתביעת מזונות כשמה כן היא – חובה. תובע בתביעת מזונות אשר אינו ממלא אחר חובה זו, או ממלא אחריה כלאחר יד (לעתים אף מציג נתונים לא נכונים) נוטל על עצמו סיכון.

 

השופטת קובעת - מזונות העבר על סך 377,000 שקלים


השופטת קבעה כי גובה מזונותיה של האישה יעמוד על סך של 2,450 שקלים בחודש, לאחר חישוב צרכיה בהתאם להרצאת הפרטים שהציגה האחרונה בדיון.


בגין התנהגותו של הגבר, תוך התעלמות מוחלטת ממתן הגט, הן בהתאם לצווי בית הדין הרבני, והן בגין התקופה אשר ריצה במאסר בבית הסוהר ובצינוק, קבעה השופטת כי עליו לשלם לאישה גם פיצויים בגין הנזקים אשר נגרמו לה עקב עגינותה.


פיצויים אלו נקבעו על ידי השופטת על סך כל 377,000 שקלים. סכום זה כלל פיצויים מוגברים מחד ובעקבות מזונות העבר, החל משנת 1998, השנה בה עזב הגבר את הבית והפסיק לזון את אשתו.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
3 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 2)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

מהם מזונות אישה?

בהתאם לדין העברי, יש לאישה עקרונית זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה ... 

מתי תובעים מזונות אישה?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן לתבוע מזונות רטרואקטיבית וחיוב הבעל במזונות האישה, אם ייקבע, ייקבע רק החל מיום הגשת התביעה ... 

איך מגישים תביעה למזונות האישה?

כללים להגשת תביעת מזונות ... 

סירוב תשלום מזונות אישה

סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, בין אם יש לו יכולת והוא מסרב לעשות כן, ובין אם מפני שהוא מסרב לצאת לעבודה ולהשתכר, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט. ... 

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בדומה למזונות ילדים, גם החיוב במזונות אישה מורכב מצרכיה של האישה במובן הרחב של המילה, היינו לצד צרכים בסיסיים דוגמת מדור מזון לבוש ובריאות, יכול החיוב במזונות לכלול אף החזקת רכב, נסיעות, קוסמטיקה, מכון כושר וכו’. 

מדור ספציפי, מזונות האישה

לצו מדור ספציפי שניתן ע"י בית הדין הרבני ישנה חשיבות רבה, משום שהוא עלול לעכב, לתקופות משתנות את מכירת הבית בו מתגוררים בני הזוג ... 

מתי ניתן לשנות פסק דין מזונות?

במקרה בו קיימה יחסי אישות עם מישהו אחר... 

סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה כזה, קיימות שתי אפשרויות לגביית המזונות... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.