www.what2do.co.il

מזונות ילדים לאחר התיכון ולפני הצבא - אימתי?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 19/09/2011
מזונות ילדים לאחר התיכון ולפני הצבא - אימתי?

האם אב חייב לשלם מזונות ילדים עבור בנו, אשר הגיע לגיל 18 אך טרם התגייס לצבא? האם בתקופה זו מוטל על האב לשלם את מזונותיו של בנו, או שמא מזונות אלו ישולמו בגין "נזקקות" בלבד? תשובה לכך ניתן לראות בפסק דינו של השופט פיליפ מרכוס בתמ"ש 15721/97.

 

מדובר בהליך אשר במסגרתו נפסק כי האב ישלם מזונות זמניים. האב, אשר הינו חולה נפש, היה מאושפז עד לסמוך להליך המשפטי בבית חולים לחולי נפש. לטענת האם, האב צריך להמשיך לשלם את המזונות, אך ניתן להפחית את התשלום החודשי בשליש היות והילד בגיר.

 

האב טען, מצידו, כי הפחתת המזונות בשליש לאחר הגיע הילדים לגיל 18 נוגעת למשך שירותם הצבאי ולא לתקופה אשר בין התיכון לצבא. לדבריו, במהלך תקופה זו הוא אינו חייב במזונות ילדיו. האב הוסיף כי ככל שהלכה קובעת כי יש לשלם מזונות ילדים גם לאחר גיל 18, ובמהלך שירות צבאי או שירות לאומי, מדובר בפסיקה הנשענת על החוק לתיקון דיני משפחה (מזונות), התשי"ט-1959. 

 

לשיטתו של האב, במקרה זה דובר עם חייב במזונות אשר איננו מסוגל לכלכל עצמו ועל כן הוא אינו עונה על המונח העברי "אמיד". האישה טענה כי האב אמיד בעקבות ירושת אביו. לטענתה, הסתלקותו של האב מירושת האב, לטובת אימו, איננה הסתלקות.

 

בגיר זכאי למזונות רק אם הוא נזקק


בית המשפט קבע כי ההלכה הפסוקה המקימה חבות כלפי אב לזון את ילדיו הבגירים במהלך שירותם הצבאי מבוססת על היות הילד נזקק. על פי הלכה זו, ילד בגיר אשר משרת שירות צבאי סדיר עומד בתנאי הנזקקות וזאת משום שמשכורתו כה נמוכה עד שהוא אינו יכול לספק את צרכיו ונאלץ להיות תלוי בהוריו. מדובר למעשה בנזקקות המוגדרת לפי החוק באופן הבא - אינו יכול לספק צרכיו מעבודה, מנכסיו, או ממקור אחר".

 

הפסיקה הרחיבה במרוצת השנים את ההלכה הנוגעת לחיילים גם בנוגע לילדים הלומדים במכינה טרום צבאית וגם כאשר הילד לומד בישיבת הסדר. עם זאת, מדובר במקרים בהם הילד או הילדה הינם נזקקים ואינם יכולים לספק צרכיהם.

 

      קראו עוד על מזונות בגירים:


השופט ציין כי התקופה שבין התיכון לבין הצבא הינה שונה מהתקופה בה היה הילד קטין מחד, ואיננה זהה לתקופת שירותו הצבאי (או הלאומי) מאידך. היות והפסיקה בעניין זה מושתתת על המציאות הישראלית, השופט קבע כי לא ניתן להתעלם מכך שהמציאות בחברה הישראלית מעידה על כך שילדים רבים עובדים למחייתם לאחר התיכון וחוסכים כספים משמעותיים. כמו כן, הוסיף השופט, ישנם נערים ונערות רבים הדוחים את הגיוס לתקופות ארוכות, או כאלה הפטורים לתקופה ממושכת משירות צבאי. לגבי אלו, לא ניתן לקבוע באופן קטגורי כי מדובר בילדים נזקקים הזכאים למזונות חרף הגיעם לגיל 18.


במקרה דנן, בית המשפט קבע כי עסקינן בקטין אשר עובד בעבודות מזדמנות וחוסך את הכספים לטובתו האישית. עם זאת, הצעיר נמצא בבעיה למצוא עבודה קבועה וזאת בשל דרישת מעסיקים רבים לעובדים אחרי צבא. כמו כן, הילד פעל על מנת לשפר את ציוני הבגרות שלו.

 

בסופו של היום, נפסק כי היות והבן מצא עבודה, ויש להניח שיוכל להמשיך ולמצוא עבודה, אין מדובר בילד נזקק. לפיכך, חיוב האב במזונות הילד, בשיעור של שליש המזונות שנפסקו כאשר היה האחרון קטין, ישוב עם גיוסו של הצעיר לצה"ל.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
4.5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 3)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.