www.what2do.co.il

מזונות ילדים מוסלמים

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 27/02/2011
מזונות ילדים מוסלמים

במקרים בהם מדובר בבני זוג מוסלמים, חובתו של האב המוסלמי לזון את ילדיו עולה גם מן ההלכה השרעית. על פי הדין האישי החל על מוסלמים, חייב אב במזונות ילדיו חובה אבסולוטית החלה עליו בלבד. בדין השרעי האדם מחויב במזונות עקב נישואין (בעל לאשתו) וקשרי דם (בן לאביו, אב לבנו וכדומה).

 

המקור לכך נעוץ בקשרי הדם של המעורבים ובשל היותם של הקטינים חלק מהאב ובשר מבשרו. שורשיה של הלכה מוסלמית נחלקים לפי המוסלמים הסונים לארבעה מקורות כאשר החשוב מביניהם הוא הקוראן, התורה שבכתב.

 

      קראו עוד בתחום:


כוונה זו עולה גם מהחומר המשפטי המפורט בקוראן (דיני אישות וכיוצא בזה) וגם מן הסונה – התורה שבעל פה (הספרות החדית אשר הוכרה כמתארת את אורח חיי הנביא שראוי לחוקתה). גם הקוראן וגם הסונה קובעות את חובתו של האב בתשלום מזונות ילדים. בקוראן מופיע חיוב מפורש זה בפרשת "אלטלאק".


כאן המקום להדגיש כי בעניין זה אין הבדל בין האסכולות השונות אצל הסונים, לרבות באסכולה החנפית שאומצה בחוק המשפחה העותומאני. גם אב אשר טוען כי הוא משתייך לאסכולה שאיננה האסכולה החנפית (השאפעית או אחרת), הרי חיובו במזונות ילדים עולה מן הקוראן ומן הסונה באופן ברור.

 

אין הפרדה בין מזונות הכרחיים למזונות מדין צדקה


בניגוד למעגלים המשפטיים המוכרים בדין העברי (הפרדה בין מזונות בסיסיים ובין מזונות מדין צדקה), הדין המוסלמי קובע אי שוויון מלא המטיל את חובת המזונות על האב בלבד. על פי הדין השרעי, האב חייב במזונות הילדים ואין אדם נוסף אשר משתתף עימו בכך. במילים אחרות, אין כל חובה המוטלת על האם לזון את ילדיה ולהשתתף עם האב בתשלום המזונות.


הכלל השרעי הראשון ביחס למזונות כל אדם, לרבות מזונות קטין, קובע כי אדם חייב לזון את עצמו מכספו ורכושו (זולת אם מדובר באישה ואז מזונותיה הם חובה המוטלת על בן זוגה). כאשר מדובר בקטין אשר אין ברשותו רכוש או הכנסה, מוטלת החוב לזון אותו על אביו בלבד. מכאן עולה כי המבחן במזונות קטין בדין השרעי הינו מבחן הנזקקות.

 

בחינת יכולת השתכרות על פי הדין המוסלמי


שיעור גובה המזונות אשר יש להטיל על אב מוסלמי תלוי במצבו הכלכלי של האחרון. העניין מוכרע על פי יכולת האב לכלכל את עצמו את הילדים. במקרים בהם מדובר באב אמיד, מחויב הוא במזונות "יסאר" שהינן מזונות שפע. במקרים בהם האב הינו עני וחסר יכולת, יחויב הוא במזונות "אעסאר" (דוחק). בהשוואה למשפט העברי, מזונות "אעסאר" הינם מזונות הכרחיים.

 

בפסיקה של בתי הדין השרעיים נפסקו לקטינים מזונות מינימליים ("מזונות קיום") בסך ממוצע של 900 ₪ לחודש. מזונות אלו כוללים רק אוכל ולבוש, וזאת כעולה מסקירה שמצויה בפסיקה של בתי המשפט לענייני משפחה.

 

      קראו בנוסף:

 


פסיקת מזונות בדין המוסלמי מורכבת משני תחומים – האחד, תחום פסיקת המינימום של דמי מזונות ללא צורך בהבאת ראיות מיוחדות. השני – פסיקת מזונות על פי פוטנציאל השתכרות. על פי הדין המוסלמי, יכולתו של אב ובעל לשאת במזונות אשתו וילדיו אינה נמדדת רק על פי הכנסתו בפועל אלא בהתאם לפוטנציאל השתכרותו.

 

הדין המוסלמי קובע כי אדם אשר איננו יכול לעבוד או להשתכר הינו אחד משני הבאים – לוקה במחלת נפש או מחלה הגורמת לאובדן מוחלט של כושר השתכרות, או מחוסר עבודה.


יודגש, די בהיות האב בריא בגופו על מנת לאיין את טענתו כי הוא מחוסר עבודה. ההלכה הפסוקה קובעת כי אם עיסוקו של האב אינו מביא לו הכנסה מספקת, עליו לחפש תעסוקה אחרת שתאפשר לו קיום חובותיו כלפי הקטינים ולהתאמץ עד קצה גבול יכולתו (אף לעבוד כפועל פשוט). כל עוד לא הוכחו בפני בית המשפט נסיבות אובייקטיביות המונעות מהאב להשתכר, לא יוכל הוא להיתלות בטענות שונות כדי לפטור עצמו מחיובו לפרנסת ילדיו הקטינים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.