www.what2do.co.il

מגורים משותפים במהלך הליך גירושין - האם תשלום מזונות ישירות לאם?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/04/2012
מגורים משותפים במהלך הליך גירושין - האם תשלום מזונות ישירות לאם?

בית המשפט לענייני משפחה בוחן סוגיות העוסקות במזונות ילדים על פי נסיבות על מקרה המונח לפניו. כשם שאין מקרה הדומה למשנהו, כך רבות הסוגיות המשפטיות המונחות לפתחם של בתי המשפט בענייני צרכי קטינים. אחת משאלות משפטיות אלו הינה כיצד יש לחשב את צרכי הקטינים כאשר ההורים גרים ביחד אך אין כל סיכוי להשכין שלום בבית וגירושין "עומדים בפתח".

 

האם האב חייב לשאת בתשלום המזונות חרף העובדה שהמשמורת הינה משמורת משותפת והוא טוען כי הוא נושא בנטל גידול הילדים באופן שווה (למצער)? בבוא בית המשפט לבחון בקשות לפסיקת מזונות זמניים של קטינים ששני הוריהם עדיין מתגוררים עמם, עומדים לנגד עיניו מספר שיקולים כגון:

 

הכנסות הצדדים ובחינת הפערים ביניהם – ככל שיש פער גדול יותר בהכנסות ההורים לחובת האם, כך יפסוק בית המשפט חיוב קבוע בתשלום דמי מזונות במישרין לידיה. מדובר במראה דו צדדית, שכן ככל שיש קירבה בהכנסות הצדדים, כך הנטיה להשית בשלב שכזה חיוב בתשלום מזונות במישרין לגופים שלישיים (לדוגמא, תשלום ישירות לבית הספר או לרכישת ספרי לימוד).

 

צרכי הילדים ודרך סיפוקם עד למועד הגשת התביעה בידי הצדדים – בבואו של בית המשפט לבחון סוגיה זו, מתחקים השופטים אחר דרך סיפוק צרכי הקטינים בטרם הפתיחה בהליכי גירושין. ככל ששני הצדדים מספקים את צרכי הקטינים ומשלמים כל אחד חלקים שונים מהוצאות המדור והחינוך, כך נראה כי נכון ליתן צו שיורה לצדדים להמשיך בדרך זו.

 

קיומו או היעדרו של חשבון משותף – במקרים בהם לצדדים יש חשבון בנק משותף. בית המשפט לענייני משפחה נוטה להורות להם להמשיך ולשלם את הוראות הקבע מחשבון זה. כמו כן, בית המשפט נוטה לחייב את ההורים להמשיך ולהקפיד לחשבון זה את מלוא שכרם. דהיינו, לנהוג כפי שנהגו בטרם הקרע.

 

כוונת הצדדים ביחס למשמורת של הקטינים לאחר הפרידה ותום לב בהתנהלותם – במידה ובית המשפט סבור כי בתום ההליכים המשפטיים, תינתן משמורת הילדים לידי האם, ישקול השופט האם יש להתחיל כבר מעתה לשלם את מזונות הילדים במישרין לאם.

 

במידה ומשמורת הילדים צפויה להיות בידי האב, או צפוי להיות מאבק משפטי אשר תוצאותיו אינן ברורות בשלב ראשוני זה, נזהר בית המשפט מלהשית חיוב ישיר על האב והנטייה תהיה לחיובו באופן עקיף לגורמים שלישיים. כך או כך, בית המשפט חייב להיזהר לבל תהפוך זירת המזונות למגרש ניסויים טקטיים מצד הצדדים בנוגע למחלוקות אחרות בהליך הגירושין.

 

לדוגמא, אב אשר לא יחויב בדמי מזונות יכול להרעיף על הילדים מתנות יקרות ובכך לרכוש את ליבם. דעתם של הקטינים יכולה להיות בעלת חשיבות קריטית בבוא בית המשפט להכריע בסוגית המשמורת והסדרי הראיה.


השפעת צו למזונות זמניים על ניהול חיי המשפחה וסיפוק צרכי הקטינים ממועד מתן הצו ועד למתן החלטה אחרת – שיקול זה הינו שיקול כוללני יותר ותכליתו הינה לבחון כיצד פסיקת מזונות זמניים לא תכשיל את ניהול חיי המשפחה הסבירים בתקופה של חיים משותפים אך בקרע. בהקשר זה נבחנת טיב התקשורת בין הצדדים ויכולותיהם להתעלות מעל לסכסוך לצורך ניהול חיי שגרה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.