www.what2do.co.il

שינוי מזונות ילדים אשר גובשו בהסכם גירושין

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 10/01/2012
שינוי מזונות ילדים אשר גובשו בהסכם גירושין

תמ"ש 9897-11-09 א נ' א

 

פסק דין למזונות, בשל מהותו, איננו פסק דין חלוט. דהיינו, ניתן להגיש בעתיד תביעה להפחתה או הגדלה של מזונות הילדים, וזאת כאשר מתקיים שינוי נסיבות מהותי אשר מצדיק זאת. בע"א 363/81 פייגה נ' פייגה, נקבע כי "שינוי מהותי בנסיבות לפי חוק זה איננו שינוי של מה בכך. השער לתביעות עתידיות במזונות פתוח אך אינו רחב". בפסק דין זה צוין עוד כי יש להימנע ממקרים בהם נפתחת התדיינות חוזרת במזונות בגין טינה הדדית או ניגודי אינטרסים של הצדדים.

 

למעשה, הפסיקה הגבילה את הדיון החוזר אך ורק ל"מקרים בהם חל שינוי מהותי בהשוואה למצב בעבר, הא ותו לא". כאשר עסקינן ב"שינוי נסיבות בלתי משמעותי", הלכה פסוקה היא כי הצדדים צריכים ל"ספוג את השינוי ולא פתוחה בפניהם הדרך לפנות לערכאות".

 

בעניין זה, לא קיים שוני בין פסקי דין אשר הושגו בהסכמה לבין פסקי דין אשר ניתנו תוך הכרעה בפלוגתאות. הנטל להוכיח את שינוי הנסיבות המהותי רובץ לפתחו של הטוען לו. דהיינו, הצד אשר מבקש את הפחתת או הגדלת המזונות, צריך להוכיח את שינוי הנסיבות המהותי אשר יש בו – לדידו – להביא לקבלת בקשתו.

 

מזונות ילדים במסגרת הסכם

 

כידוע, מזונות ילדים יכולים להיקבע על ידי בית המשפט או במסגרת הסכם גירושין. על פי רוב, מומלץ להגיע להסכמה בין ההורים ככל הניתן, קל וחומר כאשר מעורבים בגירושין ילדים קטינים. עם זאת, חשוב לדעת כי גם כאשר ישנה הסכמה על מזונות הילדים, ייתכן ויהיה צורך לשנות את המזונות בעתיד.

 

      קראו עוד בתחום:

 

כאשר עסקינן במזונות ילדים אשר הושגו במסגרת הסכם, התובע את שינוי המזונות צריך להוכיח אפוא את שינוי הנסיבות בהתאם למצב בזמן חתימת ההסכם והמצב בעת הגשת התביעה. ביתר פירוט, על התובע לזהות בפני בית המשפט את הנסיבות אשר על יסודן הושגה ההסכמה בזמנו, ועליו להוכיח כי בנסיבות אלה חל שינוי מהותי אשר מצדיק את שינוי פסק הדין.

 

למעשה, כאשר אב מסכים על מזונות ילדים במסגרת הסכם, יש בכך משום הודאה או מעין הודאה כי הילדים אכן זקוקים לסכום המזונות המוסכם. במידה ואב זה יבקש בעתיד לשנות את מזונות הילדים, בהתאם לשינוי ב"צרכיהם", יהיה עליו להוכיח זאת באמצעות "ראיות כבדות משקל".

 

מן הכלל אל הפרט

 

במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה, אישה ביקשה את מחיקתה של תביעה להפחתת מזונות על הסף. אי לכך, בית המשפט נדרש לבחון האם התקיימה אפשרות – אפילו קלושה – שהמשיב יזכה בסעד אותו הוא ביקש, הפחתת מזונות, על פי העובדות אשר היוו את כתב התביעה. לאחר עיון במכלול הדברים, בית המשפט קבע כי הוא מצא "שתי סוגיות אשר ייתכן ויהיה בהן להצביע על סיכויי התביעה לעיון מחדש".

 

הסוגיה הראשונה הייתה העובדה כי המשיב התחייב לתשלום מזונות הילדים בשעה שהצדדים שקלו לנסות את נישואיהם פעם נוספת. הצדדים אף הצהירו כי הם יפנו ליועץ נישואין ובמסגרת ההסכמות ניתנו להמלצות יועץ הנישואין משקל רב. בסופו של היום, הניסיון להביא לשלום בית לא צלח ושנה לאחר אישור ההסכם הצדדים התגרשו.

 

המשיב טען בהקשר זה כי כאשר עמד לנגד עיניו הסיכוי לשלום בית, הוא היה מוכן להתחייב למזונות ילדים מעבר ליכולתו. לראיה, טען המשיב, מיד לאחר הגירושין הוא הגיש תביעה להפחתת המזונות אשר נדחתה בשל מחדלים של אי כיבוד סדרי הדין (ולא לאחר דיון בה לגופה). לדברים אלה, קבע בית המשפט, חברה גם הסוגיה השנייה.

 

על פי סוגיה זו, המשיב טען כי כאשר התקבלה ההחלטה בדבר המזונות הזמניים, לא היה ידוע לו ולבית המשפט כי למבקשת היו הכנסות נוספות בעקבות קצבת נכות לטובת הקטין מהמוסד לביטוח לאומי. דהיינו, הגבר טען כי המזונות נקבעו ללא חישוב קצבת הנכות המדוברת ורק על בסיס המידע אשר נמסר על ידי האישה. לאור האמור, בית המשפט חיבר את הסוגיות הנ"ל אחת לשנייה, וקבע כי דין הבקשה לסילוק התביעה על הסף להידחות.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.