www.what2do.co.il

תביעה נגד עיזבון למזונות ידועה בציבור מגבר נשוי

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 17/03/2011
תביעה נגד עיזבון למזונות ידועה בציבור מגבר נשוי

האם אישה אשר ניהלה רומן עם גבר נשוי זכאית למזונותיה מעיזבונו לאחר פטירתו? מהם מזונות ידועה בציבור והאם המאהבת אשר ניהלה עם המנוח, לטענתה, קשר של ידועים בציבור, זכאית למזונות אלו?

 

מדובר בתביעה "מעין רכושית" אשר הוגשה על ידי התובעת כנגד המנוח, ולאחר מכן כנגד עיזבונו. התובעת טענה כי היא קיימה קשר זוגי רצוף עם המנוח במשך כ-11 שנה. לעומת זאת, אלמנתו של המנוח, אשר אליה היה נשוי האחרון עד לפטירתו, הייתה הזוכה היחידה בצוואתו. לטענת האלמנה, הקשר בין בעלה המנוח לבין התובעת לא היה קשר של ידועים בציבור, וכל היחסים ביניהם היו רומן מחוץ לנישואין, הא ותו לא.

 

      קראו עוד בתחום:


התובעת טענה כי המנוח והיא נהגו לבלות ביחד במסעדות, כנסים, אירועים וחופשות. לטענתה, המנוח עזב את בית משפחתו ועבר לגור עימה בדירות שכורות שונות. טענות אלו לא הוכחו בבית המשפט. השופטת ציינה כי אמנם התובעת והמנוח נכחו באירועים רבים ביחד, אך חלקם (לפחות) של האירועים הללו היו מטעמם עבודתם המשותפת.

 

בנוגע למעבר לדירות השכורות – המנוח אכן עזב את בית משפחתו, אך הדירות היו תמיד רשומות על שמו והוא חי שם בגפו (כאשר התובעת מבקרת אותו מדי פעם). בנוסף, המנוח שמר בכל העת על קשר רציף עם אשתו וילדיו, ואף הגיע לארוחות שבת, חגים וכדומה.

 

התובעת לא הייתה ידועה בציבור של המנוח


מערכת היחסים בין התובעת לבין המנוח התגלתה כרופפת גם מבחינת נסיבות נוספות. לדוגמא, התובעת לא הכירה כלל את בני משפחתו של המנוח. כמו כן, הוכח בבית המשפט כי המנוח ניהל קשרים רומנטיים גם עם נשים אחרות ולא רק עם התובעת. חלק מהקשרים אף נוהלו במהלך התקופה הנטענת על ידי התובעת כתקופה בה בני הזוג היו ידועים בציבור.


לסיכום, בית המשפט קבע כי התובעת אינה זכאית למזונותיה מעיזבון המנוח וזאת מחמת מספר טעמים. ראשית, לא הוכח קשר של ידועים בציבור בין המנוח לבין התובעת. המנוח לא פירק את משפחתו, היה בקשר רציף עם אשתו וילדיו, נהג לאכול בחגים בבית המשפחה, התובעת לא הכירה את בני משפחתו של המנוח, התובעת והמנוח לא חיו ביחד תחת קורת גג אחת, לא ניהלו חשבונות בנק משותפים, לא רכשו רכוש משותף וכדומה.

 

כמו כן, המנוח ערך צוואה אשר במסגרתה הוריש כל רכושו לאשתו וילדיו, ולא כלום לתובעת. בנוסף, כאשר המנוח חלה בסרטן (וכתוצאה ממנו נפטר), התובעת לא הייתה שם לצידו וכל מי שביקר אותו בבית החולים ובטיפולים השונים היו אשתו וילדיו. הוכחת קשר של ידועים בציבור איננה עניין של מה בכך. קל וחומר כאשר אחד נטען לקשר שכזה כאשר אחד הצדדים עודנו נשוי. אכן, בית המשפט כבר הכיר בעבר בבני זוג כידועים בציבור, גם כאשר הם נשואים לאחרים. עם זאת, נטל ההוכחה במקרים אלו הינו כבד במיוחד.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מזונות אישה ידועה בציבור, אימתי?

האם אישה אשר הינה ידועה בציבור זכאית למזונותיה לפני הפרידה ואחריה? 

כוונת שיתוף בין ידועים בציבור

האם כל אימת שבני זוג מוגדרים "ידועים בציבור", חלה עליהם הלכת השיתוף? כיצד בוחן בית המשפט את סוגייה זו? על מי מוטל נטל ההוכחה?  

ידועים בציבור - נסיבות שונות וראייתן בעיני הפסיקה

במישור היחסים הפנימיים, תוביל הכרה בבני הזוג כ"ידועים בציבור", בין היתר, להחלת מערכת דיני הגירושין על הצדדים בעת הפירוד. כך, עשוי הידוע בציבור להיות מחויב במזונות האישה (חובת מזונות מכוח תום הלב לזון את הידועה בציבור, מה שנקרא מזונות אזרחיים, תשלום מדור לאישה, חלוקת הרכוש שנצבר על פי כללי חזקת השיתוף, זכויות פנסיה שצבר הידוע בציבור, ויתכן אף זכאות לנכסי קריירה)... 

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

כיצד מחלקים רכוש בעת פרידת בני זוג ידועים בציבור? כיצד מחולק הרכוש במקרה של צוואה וירושה? קראו עוד...  

החלת חזקת השיתוף בבני הזוג ידועים בציבור, אימתי?

החוק הישראלי מכיר בזכויות רבות של "ידועים בציבור כנשואים", זכויות המוקנות להם מכוח חייהם המשותפים, אף בהעדר נישואים כדין ... מה לגבי הרכוש? 

ידועה בציבור וזכויות בירושה

ידועה בציבור וזכויות בירושה

מחלוקת בשאלה האם הנתבעת היתה ידועה בציבור של המנוח לנושא זכויות בירושה ... 

בקשה לצו ירושה של ידוע בציבור של המנוחה

שארי בשרה של המנוחה הגישו התנגדות בטענה להיותם יורשיה על פי חוק 

מזונות בציבור החרדי

פסה"ד עוסק בבחור ישיבה הלומד במסגרת פנימייתית ושעבר את גיל 18, שהוריו חרדים משתי חצרות חסידיות שונות וקיים סכסוך מתמשך ביניהם 

דחיית תביעה נגד הידוע בציבור בעילת עושק

דחיית תביעה לפסק דין הצהרתי ששל תובעת את הידוע בציבור שלה לשעבר בין היתר בעילת עושק 

תביעה לעזבון של שתי ידועות בציבור

תביעתה של התובעת כנגד עיזבונו של המנוח, ליתן פסק דין הצהרתי בדבר זכויותיה הנטענות כידועתו בציבור (עת היה בין החיים, ט.ס), ולהצהיר כי מחצית מכל הזכויות מכל מין וסוג שהוא, אשר נצברו במהלך חייה המשותפים עם המנוח, (לטענתה, 11 שנים קודם לקיץ 1997, ט.ס), בין אם הזכויות הועברו בחייו של המנוח על שם בנו ונכדיו, ובין אם אלה ירשו את הנכסים לאחר מותו- הינם שלה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.