www.what2do.co.il

מזונות חיילים

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/07/2011
מזונות חיילים

סעיף 3(א) לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות), תשי"ט-1959 קובע כי אדם חייב לשלם מזונות ילדים עבור ילדיו הקטינים, והילדים הקטינים של בן זוגו, לפי הוראות הדין האישי החל עליו. במידה ומדובר בבני זוג יהודים, יש לפנות לדין העברי. הדין העברי קובע שני מעגלי חבות למזונות ילדים – מזונות חובה ומזונות צדקה.

 

חובתו של האב במזונות ילדים עד גיל 15 היא חובה מוחלטת. מעבר לכך, חל על שני ההורים דין צדקה. גם במקום בו חלה על האב חבות מוחלטת לזון את ילדיו, אין הוא חייב לשלם את כל הצרכים של הקטין. הדין העברי מבחין אפוא בין מעגל צרכי הבסיס לבין מעגל צרכים שאינם הכרחיים.

 

      קראו עוד בתחום זה:


הלכה פסוקה היא כי האב יספק במסגרת חבותו המוחלטת צרכים בסיסיים כגון ביגוד, הנעלה, מדור, בריאות, חינוך, נסיעות ותקשורת. צרכים אחרים, אשר אינם הכרחיים (כגון נופש, חוגים, בגדי מותגים וכו'), נופלים להגדרת דיני הצדקה והם יוטלו רק על אב אמיד.

 

כיצד יש לקבוע מזונות כאשר הילד הינו חייל?

 

כאשר עסקינן במזונות חיילים, מדובר מצד אחד בבגיר, אשר הדין העברי אינו מכיר בחובת המזונות כלפיו. מצד שני, ידוע לכל כי חיילים בשירות סדיר סמוכים על שולחנם של הוריהם ואין הוא יכולים להתפרנס על מנת לכלכל עצמם.


מדובר אפוא בחיוב מכוח הוראות סעיפים 4 ו-5 לחוק המזונות. בסעיף 4 נקבע כי אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו והם הוריו, הורי בן זוגו, ילדיו הבגירים, בני זוגם של ילדיו הבגירים, נכדיו, הורי הוריו שלו, הורי הוריו של בן זוגו, אחיו ואחיותיו, אחים ואחיות של בן זוגו. מדובר רשימה לפי סדר יורד.

 

סעיף 5 מוסיף כי אדם אינו חייב לספק מזונות לבן משפחה אלא אם מתקיימים שלושה מבחנים מצטברים:
1. יש ביכולתו לעשות כן מבחינה כלכלית. דהיינו, האדם סיפק את צרכיו שלו, של בן זוגו, של ילדיו הקטינים וילדיו הקטינים של בן זוגו.
2. בן המשפחה הזקוק למזונות אינו מסוגל, חרף מאמציו, לספק את צרכיו מנכסים, עבודה או כל מקור אחר.
3. בן משפחה זה אינו יכול לקבל מזונות לפי סעיפים 2 או 3 לחוק המזונות, או לקבל מזונות מעיזבון. כמו כן, בן המשפחה הנ"ל אינו יכול לקבל מזונותיו מבן משפחה הקודם לאותו אדם לפי הסדר שנקבע בסעיף 4.


לעניין מזונות חיילים, הפסיקה המחייבת מימים ימימה היא זו אשר ניתנה בע"א 4480/92 פלוני נ' פלונית, פ"ד מח(3) 416. בפסק דין זה נקבע כי בנוגע לתנאי השני בסעיף 5 ניתן לקבוע הנחה עובדתית שילד בגיר אשר משרת שירות צבאי סדיר עומד בתנאי הנזקקות.

 

במידה ואדם מעוניין לטעון אחרת בעניין זה מונח נטל ההוכחה לכך על כתפיו. יחד עם זאת, יצוין, כי המבחן הנדרש להפעלת סעיף 5(2) לחוק הוא סובייקטיבי. במקרים אלו, ניתנה לבית המשפט סמכות רחבה לבחון כל מקרה בהתאם לנסיבותיו הספציפיות.

 

הפסיקה מכירה אמנם בחובתו של ההורה לזון את בנו החייל גם לאחר גיל 18. עם זאת, סכום המזונות מופחת בתקופה זו בשני שליש וזאת משום שידוע כי רוב החיילים לנים בבסיס ומקבלים את מרבית תנאי הביגוד, המזון והכלכלה מהצבא.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
3.5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 3)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.