www.what2do.co.il

מזונות זמניים

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/04/2012
מזונות זמניים

פעמים רבות, בעת גירושין, מוגשות על ידי האישה והילדים תביעות לפסיקת מזונות זמניים. מזונות אלו נפסקים עבור האישה ואו הילדים בטרם קיבלה פרידת בני הזוג תוקף של פסק דין. תביעה עבור תשלום מזונות זמניים תוגש על ידי אישה כאשר היא נמצאת בהליכי גירושין וטרם היא אוחזת בגטה בידה. המטרה העומדת מאחורי המזונות הזמניים הינה להעניק לאישה אפשרות להמשיך לחיות ברמת החיים לה הורגלה לאורך חיי הנישואים.


כמו כן, יצוין כי הלכה מן המשפט העברי היא שאישה "עולה עם בעלה ואיננה יורדת עימו". הלכה עברית זו (הטובה פעמים רבות גם למקרים בהם בני הזוג אינם יהודים) קובעת כי הבעל אינו יכול לטעון לדמי מזונות נמוכים לאישה בהתאם לרמת בית אביה. לדוגמא, במקום בו האישה הגיעה לנישואין מרקע סוציו אקונומי נמוך ובעלה הביא את המשפחה לרמה שהם מתגוררים ברמת אביב, מזונותיה של האישה יתאמו את חייה כעת ולא את חייה בטרם התחתנה.

 

      פסקי דין בעניין מזונות זמניים:

 

תפקיד נוסף שיש למזונות הזמניים הינו לאפשר לאישה לנהל באופן רגוע וללא דאגות את הליכי הגירושין, מבלי שהיא נאלצת להיות תלויה בחסדיו של הבעל (דבר העלול להביא לחוסר צדק בפסיקת הגירושין).


מזונות זמניים – תמריץ למתן גט


בית המשפט לענייני משפחה, וההלכות הפסוקות בעניין זה, יודעים כי סכסוכים בתוך המשפחה יש לסיים בהקדם האפשרי. סכסוכים אלו משפיעים פעמים רבות לא רק על בני הזוג אלא גם על הילדים ובני המשפחה האחרים. אי לכך, פסיקת מזונות זמניים גבוהים במיוחד יכולה להביא את הגבר לתת לאישה את הגט ולפעול להקדים את מתן הגט. מן העבר השני, פסיקת מזונות זמניים נמוכים יכולה להביא את האישה להגיע לעמק השווה עם בעלה בכדי לסיים את הנישואים של השניים במטרה לפתוח דף חדש.


כיצד מחושבים מזונות זמניים?


מזונות זמניים, בניגוד למזונות קבועים, מחושבים על דרך האומדנה בלבד. מכיוון שמדובר בפסיקה מהירה, בית המשפט אינו יכול לבחון את כל הפרטים בנוגע לנכסי בני הזוג, כושר ההשתכרות שלהם, רמת חייהם, הוצאותיהם והכנסותיהם השונות. כמו כן, מזונות זמניים, כשמם כן הם, תשלום זמני עד קביעת המזונות הקבועים והגירושין. שימו לב, במקרה בו נפסקים מזונות זמניים לאישה ברמה נמוכה ביותר, והאישה "הסתדרה" עם סכום זה עד לפקיעת הנישואין, יכולה היא לדרוש מבית המשפט לפסוק עבורה פיצויים בגין כך.

 

הפוך המצב במקרים בהם המזונות הזמניים הינם גבוהים במיוחד. בית המשפט לא יורה לאישה להשיב סכומים לגבר, גם במקרים בהם המזונות הזמניים היו גבוהים באופן בלתי סביר.


טיפים בעניין מזונות זמניים


כפי שציינו, בתי המשפט פוסקים מזונות זמניים לבני הזוג על דרך האומדנה בלבד. אי לכך, משמעות רבה יש לאופן ההופעה בדיון בבית המשפט. לדוגמא, אישה אשר מגיעה לדיון זה עם מיטב מחלצותיה ותכשיטיה, יכולה להעיד על רמת חיים גבוהה ולדרוש מזונות זמניים בהתאם.

 

כמו כן, מומלץ לאישה להביא עימה לדיון צילומים והוכחות לגבי רמת החיים הגבוהה אליה הורגלה. הוכחות אלו יכולים להיות תצלומים של הרכב, חשבוניות ממסעדות יוקרה, חשבוניות לגבי הוצאות לבוש יקרות (עדיף מחו"ל) וכדומה. זאת ועוד, שכירת עורך דין ידוע ובעל שם מהווה אף היא הוכחה ניצחת לגבי רמת החיים אליה הורגלה האישה.


מבחינה הגבר, עורכי דין ממליצים על לבוש הגון, מסודר ופשוט. יש לציין כי במקום בו מראהו של הגבר הינו כוחני ומחוספס, עלול הוא ליצור לעצמו תדמית של גבר הנוהג באלימות כלפי אשתו. במקרים אלו בתי המשפט פוסקים מזונות זמניים גבוהים במיוחד. עם זאת, מראה יותר מדי מגונדר ואצילי עלול לגרום לשופט להאמין כי מדובר בגבר עמיד אשר מסוגל לשאת במזונות זמניים גבוהים במיוחד.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
4.5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 2)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

מהם מזונות אישה?

בהתאם לדין העברי, יש לאישה עקרונית זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה ... 

מתי תובעים מזונות אישה?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן לתבוע מזונות רטרואקטיבית וחיוב הבעל במזונות האישה, אם ייקבע, ייקבע רק החל מיום הגשת התביעה ... 

איך מגישים תביעה למזונות האישה?

כללים להגשת תביעת מזונות ... 

סירוב תשלום מזונות אישה

סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, בין אם יש לו יכולת והוא מסרב לעשות כן, ובין אם מפני שהוא מסרב לצאת לעבודה ולהשתכר, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט. ... 

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בדומה למזונות ילדים, גם החיוב במזונות אישה מורכב מצרכיה של האישה במובן הרחב של המילה, היינו לצד צרכים בסיסיים דוגמת מדור מזון לבוש ובריאות, יכול החיוב במזונות לכלול אף החזקת רכב, נסיעות, קוסמטיקה, מכון כושר וכו’. 

מדור ספציפי, מזונות האישה

לצו מדור ספציפי שניתן ע"י בית הדין הרבני ישנה חשיבות רבה, משום שהוא עלול לעכב, לתקופות משתנות את מכירת הבית בו מתגוררים בני הזוג ... 

מתי ניתן לשנות פסק דין מזונות?

במקרה בו קיימה יחסי אישות עם מישהו אחר... 

סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה כזה, קיימות שתי אפשרויות לגביית המזונות... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.