www.what2do.co.il

תביעה להפחתת מזונות גרושה שנקבעו בהסכם גירושין - האם תתקבל?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 04/09/2012
תביעה להפחתת מזונות גרושה שנקבעו בהסכם גירושין - האם תתקבל?

פעמים רבות, בני זוג אשר היו נשואים במשך שנים ארוכות מחליטים כי הגיע הזמן "לפרק את החבילה". לא אחת, במרוצת השנים נוצרו פערים משמעותיים ביותר בין הצדדים מבחינת יכולת הכנסתם. על פי רוב, היות ומדובר בזוגות מ"הדור הישן", בדרך כלל הגבר מימן בגאון את המשפחה במשך שנות הנישואין, והאישה טיפלה במסירות בילדים. לעיתים, המזל היה לצידו של הבעל והוא השכיל לצבור נכסים רבים ורכוש. דהיינו, המשפחה חיה ברמת חיים גבוהה ביותר ולא היה חסר לה דבר.

 

האם ניתן להגיע למצב שבו האישה תקבל מזונות אישה מבעלה לכל חייה, בשיעור גבוה, ובכך לא יהיה צורך לחלק את הרכוש במחצית? ובכן, התשובה לשאלה זו הינה חיובית. חשוב להדגיש כי יכולים להיות יתרונות משמעותיים להליכה בנתיב זה. ראשית, מזונות לגרושה יכולים לספק לה את היכולת להמשיך ולחיות ברמת חיים גבוהה, וזאת מבלי להיות שותפה בעסקיו של בעלה לשעבר לאחר גירושין. שנית, ניתן להגיע במסגרת הסכם גירושין ראוי לפשרה אשר תמנע התכתשויות ודיונים מתישים בבתי המשפט. להלן דוגמא למקרה כאמור.

 

מזונות לגרושה בסך 15,000 שקלים לחודש

 

הצדדים במקרה דנן התחתנו בשנת 1977 והתגרשו בשנת 1998. הגירושין נעשו באמצעות הסכם גירושין כאשר כל צד היה מיוצג על ידי עורך דין מטעמו. הסכם הגירושין קיבל תוקף של פסק דין מבית המשפט לענייני משפחה. במהלך שנות הנישואין, הגבר הצליח מאד בעסקיו והחזיק במספר חברות בתחום התקשורת והטכנולוגיה. במקביל, האישה לא עבדה אלא טיפלה במסירות בשלושת הילדים המשותפים. בשלב מסוים, האישה נכנסה ללימודי משפטים והשיגה רישיון לעריכת דין. כשנתיים לאחר הגירושין עסקיו של הגבר החלו להתרסק.

 

במסגרת הסכם הגירושין, ובשל רמת החיים הגבוהה אשר הייתה נהוגה במשפחה מכוח הצלחתו של הבעל, נקבעו לטובתה של האישה מזונות למשך כל ימי חייה. נקבע כי לאחר שהילד הצעיר יגיע לגיל 21, הגבר ימשיך לשלם לאשתו מזונות בסך כ-15,000 שקלים לחודש. האישה טענה כי היא הסכימה לקצבה החודשית בכפוף לוויתור על נכסים שהיו לבני הזוג בעת הגירושין. דהיינו, נטען כי מדובר בעצם בתשלום חלקה במצבת הנכסים המשפחתית על בסיס תשלומים חודשיים.

בקשה להפחתת המזונות בשל קריסה כלכלית

 

      קראו עוד בתחום:

 

בשנת 2012, הגבר הגיש לבית המשפט לענייני משפחה בקשה להפחית את המזונות מחמת שינוי נסיבות מהותי. למעשה, הגבר ביקש להשתמש בהלכות הנוגעות להפחתת מזונות ילדים (או אישה). יצוין כי כאשר מדובר במזונות ילדים הנקבעים לפי פסק דין, אב יכול לדרוש את הפחתתם בהתאם לשינויי נסיבות מסוימים. עם זאת, במקרה דנן, מדובר בקצבה חודשית בשם "מזונות" בהסכם גירושין. דהיינו, הדברים היו שונים.

 

הגבר טען כי אמנם לא היה מדובר ב"מזונות קלאסיים", אך אין ספק שהיה צריך להתחשב במצבו בשל קריסתו הכלכלית. התובע הוסיף כי מזה ארבע שנים אחיו משלם את המזונות וזאת משום שהוא, בשל מצבו הנפשי והכלכלי, איננו יכול לשאת בכך. לחילופין, הגבר ביקש להפחית את סך המזונות החודשיים לסכום של 2,000 דולרים בחודש מכוח סעיף בהסכם הגירושין שהתיר לעשות כן לתקופה מוגבלת. כמו כן, הוא הסכים גם כי בית המשפט יקבע את סך המזונות החודשיים על פי יכולת השתכרות הצדדים וצורכי הנתבעת.

 

הפחתה לתקופה מוגבלת

 

במקרה דנן, בית המשפט קבע כי לא ניתן להפחית את המזונות באופן מוחלט וזאת משום שלא היה מדובר במזונות של ממש אלא בקצבה חודשית שהייתה מבוססת על שאר סעיפי הסכם הגירושין. דהיינו, נקבע כי הקצבה החודשית הוסכמה על ידי האישה בכפוף לוויתורים משמעותיים שהאחרונה עשתה באשר לנכסים אחרים שהיו שייכים לה לכאורה בעת הגירושין. לאמור, עצם העובדה שהאישה וויתרה על זכויותיה בנכסים או על תשלום שוויים, הייתה הבסיס להסכמתה לקצבה.

 

עם זאת, הצדדים השתמשו בביטוי "מזונות" באופן מפורש בהסכם הגירושין והיה ניתן להתייחס לקצבה זו שלא כאל סעיף "רגיל" בחוזה בין צדדים עסקיים. דהיינו, להחיל עליה באופן מסוים את ההלכות והפסיקות הנוגעות לדמי מזונות (לרבות הפחתת מזונות מכוח שינוי נסיבות מהותי). בסופו של היום, בית המשפט הפחית את סכום המזונות לתקרה המינימאלית בחוזה (2,000 דולרים בחודש) למשך שלוש שנים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

מהם מזונות אישה?

בהתאם לדין העברי, יש לאישה עקרונית זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה ... 

מתי תובעים מזונות אישה?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן לתבוע מזונות רטרואקטיבית וחיוב הבעל במזונות האישה, אם ייקבע, ייקבע רק החל מיום הגשת התביעה ... 

איך מגישים תביעה למזונות האישה?

כללים להגשת תביעת מזונות ... 

סירוב תשלום מזונות אישה

סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, בין אם יש לו יכולת והוא מסרב לעשות כן, ובין אם מפני שהוא מסרב לצאת לעבודה ולהשתכר, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט. ... 

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בדומה למזונות ילדים, גם החיוב במזונות אישה מורכב מצרכיה של האישה במובן הרחב של המילה, היינו לצד צרכים בסיסיים דוגמת מדור מזון לבוש ובריאות, יכול החיוב במזונות לכלול אף החזקת רכב, נסיעות, קוסמטיקה, מכון כושר וכו’. 

מדור ספציפי, מזונות האישה

לצו מדור ספציפי שניתן ע"י בית הדין הרבני ישנה חשיבות רבה, משום שהוא עלול לעכב, לתקופות משתנות את מכירת הבית בו מתגוררים בני הזוג ... 

מתי ניתן לשנות פסק דין מזונות?

במקרה בו קיימה יחסי אישות עם מישהו אחר... 

סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה כזה, קיימות שתי אפשרויות לגביית המזונות... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.