www.what2do.co.il

מזונות לגבר על ידי האישה, האמנם?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 13/08/2020
מזונות לגבר על ידי האישה, האמנם?

האם במקרה בו בני זוג מנהלים חיי משפחה ומשק משותף, תוך הסתמכות על הכנסתה של האישה,  קיימת לבעל עילה להגשת תביעה למזונותיו מהאישה במועד הגירושין? תביעה בעניין זו הוגשה לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה, והעלתה עימה את הסוגיה – האם הגבר זכאי למזונות מאשתו במקום בו היא משתכרת פי כמה וכמה ממנו.

 

      קראו עוד בתחום:

 

התובע טען כי תביעתו הוגשה מתוך מצוקה תהומית שכן מדובר במקרה מחפיר, בלשון המעטה, בו הנתבעת יושבת על סיר הבשר, לאחר שהשליכה אותו לרחוב משל היה סחבה משומשת. לדבריו, בגילו המבוגר הוא מוצא עצמו סמוך על שולחנם של ידידיו וקרוביו, עובד כפועל ומשתכר שכר מינימום בלבד.

 

הגבר הוסיף שבעוד הוא נאלץ לפשוט ידו, הנתבעת הינה בעלת חברה משגשגת, נמנית בקרב אנשי העשירון העליון, משתכרת עשרות אלפי שקלים בחודש, מתנכרת אליו ומתייחסת עליו כזר. האישה טענה לעומתו, כי יש לדחות את התביעה על הסף, מאחר והדין הדתי במקרה של יהודים אינו יוצר חובת תשלום מזונות של אישה לבעלה. כמו כן, התובעת טענה כי היא איננה אמידה ובעלה איננו נזקק.

 

הפסיקה הליבראלית קובעת - יש לדון בתביעה


בית המשפט קבע כי אין לקבל את טענותיה של האישה, זאת בהתאם לפסיקות הליברליות שהתקבלו בשנים האחרונות בנושאי חבות וזכויות בין בני זוג. מדובר בדוגמא קלאסית לגישתו הליברלית של בית המשפט לענייני משפחה, אשר במרכזה עומדת התפיסה המשפטית בכל הקשור לפרשנות חיובי המזונות על פי דיני צדקה. השופט כתב בפסק הדין כי ניתן לעשות אנאלוגיה בין המקרה דנן לבין ההתפתחות הפסיקתית בנוגע למזונות ילדים.

 

 

כמו כן, השופט התחשב בהחלטתו גם בחוק תיקון דיני משפחה (מזונות). וגם בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. על פי חוקים אלו, הצורך באיזונים הראויים והשאיפה לשוויון בזכויות ובחובות בתוך התא המשפחתי, יכולים למצוא עצמם גם בדין העברי.

 

השופט קבע כי באותו האופן שבעת חישוב דמי מזונות ילדים, נוטים השופטים להתחשב בהכנסתה של האם, לצד חיובו של האב, כך יש להתייחס גם לדמי המזונות המגיעים לאב במקרה דנן. השופטים אמנם לא פסקו מזונות חודשיים לאב, אך קבעו כי יש לדחות את הטענה שדין התביעה להידחות על הסף.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
1 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.