www.what2do.co.il

מזונות לאחר בגידה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/04/2012
מזונות לאחר בגידה

תביעה אשר הוגשה לבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב עסקה בעתירה של גבר כנגד אשתו לשעבר ובתו. בכתב התביעה טען הגבר כי רק לאחר שנים גילה שבתו - עבורה שילם במשך שנים מזונות ילדים - איננה אלא בתם הביולוגית של אשתו לשעבר ואדם זר. לדבריו, הוא הולך שולל על ידי האם, הבת והמאהב, וזאת אף שלוש שנים לפני הגירושין. התובע דרש כי בית המשפט יפצה אותו בגין המזונות ששילם, ויורה לו על עריכת תביעת אבהות בעניינה של הנתבעת.

הנתבעים טענו כי דין תביעתו של הגבר להידחות על הסף. לדבריהם, העלאת השאלה בדבר אי היותה של הילדה בתו של התובע, לא הייתה עניין על פי הדין והפסיקה. כמו כן, הנתבעים הוסיפו בכתב ההגנה כי התביעה התיישנה, וזאת משום שהוגשה בשיהוי רב (כ-20 שנה לאחר מועד הגירושין).

 

      קראו עוד בתחום:


התובע טען כי אמנם בשנת 1991 חשד בכך שהבת איננה שלו, אך היה מדובר בחשש בלבד שלא היה מבוסס. לטענתו, נתגלה לו רק לאחרונה כי האחרונה איננה בתו באופן חלוט ומבוסס ועל כן עילתה התביעה לא התיישנה.

 

האם האב טען כי הילדה איננה ביתו בשנת 1991?

הנתבעים הציגו את פרוטוקולי הדיון מתחילת שנות ה-90, וניכר שכבר אז היה חשדו של הגבר לגבי האבהות מבוסס. במהלך העדויות והתצהירים שנתן התובע בהליך הגירושין בשנת 1991, טען הוא לא אחת כי הבת איננה שלו ואשתו בוגדת בו כבר משנת 1986.

 

בית המשפט קיבל את טענותיהם והוסיף כי גם במידה ושיחות אשר נערכו בין התובע לבין "בתו" ביולי 2005 חשפו את תיאוריית הקשר באופן סופי, לא היה די בשיחות אלו (מתומללות ככל שיהיו) בכדי להוכיח תביעת אבהות. תביעה זו יכולה להיעשות רק על ידי בדיקת סיווג רקמות, וזו יכולה להתאפשר רק במקום בו קיימת הסכמה מדעת של הילד (כאשר הוא בגיר). הבת הודיעה בבית המשפט כי לא תסכים לבדיקה שכזו, ועל כן לא היה בידו של הגבר להוכיח את טענתו.

 

לא בודקים אבהות כאשר יש חשש לממזרות


כמו כן, בית המשפט נוטה לסרב לערוך בדיקות אשר עלולות להטיל פגם בילד כגון ממזרות או פסילות. מן הפסיקה ידוע כי ככלל המשפט חותר לגילוי האמת העובדתית שהרי המשפט עומד על האמת וביסוד ההליך השיפוטי עומדת חשיפת האמת.

 


עם זאת, הלכה היא שבית המשפט מכיר באינטרסים מוגנים אחרים, הדוחקים את האינטרס של גילוי האמת העובדתית, וראה לדוגמה החסיונות, על מיניהם וסוגיהם השונים. כאשר בתביעת אבהות עסקינן, המשפט מכיר בכך שראוי להקריב את האינטרס של גילוי האמת העובדתית על מנת להגן על הילד מפני ממזרות, בשל כך, נקבעו כללי הוכחה המקשים על הוכחת אי - אבהותו של הבעל תוך שימוש בחזקה ההלכתית ’רוב בעילות אחר הבעל.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.