www.what2do.co.il

האם ההורים יחויבו במסגרת בחינת הכנסתם בדמי מזונות הקטין?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 21/06/2021
האם ההורים יחויבו במסגרת בחינת הכנסתם בדמי מזונות הקטין?

האם בית המשפט יקבע כי אימו של קטין, אשר גר במשמורת אביו, תשלם מזונות ילד מעבר לצרכיו הבסיסיים ומזונות מדין צדקה? תביעה זו הוגשה בשמו של הקטין, על ידי אביו, אשר הוגדר כהורה משמורן של התובע. הקטין נולד לאב ולאשתו לשעבר, במהלך נישואיהם, וכיום הוא בן 13 שנים.

 

הצדדים התגרשו בבית הדין הרבני ובהתאם להסכם גירושין סוכם כי משמורת הילד תהיה בידי אימו. כמו כן, נקבעו דמי מזונות חודשיים על סך 2,000 שקלים לחיוב האב. במהלך השנים נישא האב בשנית ומנישואיו אלו נולדו לו שני ילדים.

 

      קראו עוד בתחום:


בין הקטין לבין אימו נתגלעו חילוקי דעות קשים אשר הביאו להעברת משמורתו לידי האב. הקשר בין הקטין לאימו החל להתדרדר עד אשר הגיע לכדי פיצוץ כאשר הילד בורח ממכוניתה של האם ונמצא מאוחר יותר רק על ידי משטרת ישראל.

 

כיצד יש לקבוע את מזונות הקטין?


האב טען בבית המשפט כי הוצאותיו החודשיות של הקטין עומדות על כ-5,500 שקלים לחודש ומתוכן הוא מוכן לשאת בהוצאות צרכיו העיקריים ומקצת מהוצאות מדין צדקה (סה"כ 2,200 שקלים). האב טען כי יש להטיל על האב לשאת במזונות הקטין מדין צדקה בסך היתרה של 3,300 שקלים.

 

לדברי האב מדובר בהוצאות מדורו של הקטין ואחזקתו. הנתבעת טענה כי רוב רובן של ההוצאות אשר נטענו על ידי האב הן הוצאות הכרחיות, וכי חלותן על האב באופן אבסולוטי בהתאם לדין העברי החל עליו, וההלכה הפסוקה.

 

      קראו גם:

 

חובת המזונות ההכרחיים על פי הדין העברי חלה על האב באופן מוחלט עד גיל 6, ומגיל 6 עד גיל 15 מקור החיוב הינו מכוח תקנות הרבנות. כמו כן, החובה לספק את מזונות הקטין מכוח דיני הצדקה מהווה גם את המקור המשפטי לחיוב האם והאב כאחד, במזונות ילדיהם הקטינים בגילאים 15-18 הן ההכרחיים והן אלה שמעבר לכך.

 

כאשר קובע בית המשפט לענייני משפחה את מזונות הקטינים מעל לגיל 15, משתדלים השופטים לבצע חלוקה שווה בין ההורים, בכפוף לבחינת הכנסות שניהם וכדי להסיק מה היא חלוקה סבירה שתבטיח את צרכיהם שלהם. במילים אחרות - בחובת מזונות מדין צדקה, האם שווה לאב וחיובה במזונות ילדיה תלוי ביכולתה הכלכלית, בהכנסתה הפנויה, ובקיומם של שר המבחנים לגבי חיוב זה.

 

מזונות מדין צדקה - טיפולי שיניים, קייטנות, חוגים ועוד

בית המשפט בדק את יכולת השתכרותם של בני הזוג והעמיד את פוטנציאל ההכנסה של האם על 8,000 שקלים ואת כושר השתכרותו של האב על למעלה מ-20,000 שקלים. אי לכך, בית המשפט קבע כי האישה תישא במזונות הקטין בסך של כ-300 שקלים לחודש עד הגיעו לגיל 15 וכ-800 שקלים עד בגרותו.

 

במהלך שירותו הצבאי יופחתו דמי המזונות בשליש. כמו כן, בית המשפט ציין כי הנתבעת תהיה שותפה במחצית ההוצאות הרפואיות החריגות של הקטין לרבות טיפולי אורתודנטיה, משקפיים\עדשות מגע, טיפול פסיכולוגי, עלות חוג אחד בשנה והשתתפות בעלות כספית של קייטנות בחופשים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.