www.what2do.co.il

חוסר תום לב בתביעת מזונות אישה - כלי בהליך הגירושין

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 11/06/2012
חוסר תום לב בתביעת מזונות אישה - כלי בהליך הגירושין

תמש (ת"א) 44349-01-11‏ ‏

 

סעיף 2 לחוק לתיקון דיני משפחה (מזונות), התשי"ט-1959, קובע כי אדם חייב לשאת במזונות בן זוגו בהתאם לדין האישי אשר חל עליו. כאשר מדובר בבני זוג יהודים, ההלכה העברית קובעת כי חובתו של הבעל לזון את אשתו קיימת כל אימת שהנישואין בתוקף. עם זאת, גם כאשר הנישואין תקפים באופן רשמי, ייתכן והאישה לא תהיה זכאית למזונותיה מבעלה.


מדובר, בין השאר, על סיטואציות בהן קשר הנישואין גווע בפועל, והוא מתקיים רק "על הנייר". יפים לכך דברי בית המשפט במקרה דנן - "יש לבחון היטב האם אין בפסיקת מזונות אישה כדי להעניק נופך של חיות מאולצת לקשר שהסתיים זה מכבר". עסקינן בפרשה אשר במסגרתה הוגשה על ידי אישה תביעה למזונות אישה שהוגדרה על ידי הגבר כ"ניסיון לנצל את תביעת המזונות ככלי בגירושין". בית המשפט בחן את ראיות הצדדים וקבע כי קשר הנישואין בין הגבר והאישה גווע לחלוטין. השופט הדגיש כי "ספק אם התקיים בקשר הנישואין סממן כלשהי ליחסים בין הבעל ואשתו".

 

      קראו עוד בתחום:

 

במסגרת ההליך המשפטי, האישה טענה כי הגירושין "נפלו עליה כרעם ביום בהיר" וזאת כאשר היא בטוחה שהקשר יציב וקיים. מנגד, בחינת הקשר לעומק הראתה כי תיאור זה היה רחוק מהמציאות כרחוק מזרח ומערב. אי לכך, טענותיה של האישה בדבר "ההפתעה בגירושין" עמדו לה לרועץ וחיזקו למעשה את טענות הגבר באשר לנישואים רשמיים בלבד.
 

לא גרים ביחד כבר שלוש שנים

 

הודגש כי הצדדים לא גרו ביחד ובית המשפט קיבל את טענת הבעל כי הוא עזב את הבית מחמת "נישואין ללא כל תוחלת". למעשה, האישה טענה מצד אחד כי הגירושין הכו אותה בתדהמה, ומצד שני הודתה כי ביום בו "הונחתה עליה המכה" היא ובעלה גרו בנפרד כבר שלוש שנים.

 

"נשגב מבינתי כיצד זה שבני זוג אינם חיים כבעל ואישה במשך כשלוש שנים רצופות, אינם מתגוררים בחדר אחד וכאשר מי מהם מבקש להתגרש וליתן גושפנקא חוקית למצב קיים בפועל, ניעור הצד שכנגד לחיים וטוען כי הדבר בא לו בתדהמה", נכתב בפסק הדין. בית המשפט הדגיש עוד כי טענותיה של האישה התפרסו על כ-15 עמודים, אך לא נמצא בהם מקום לביטוי העובדה שבני הזוג חיו בבתים נפרדים מזה שלוש שנים. דהיינו, גרסתה של האישה חטאה לאמת באופן ברור.


לא זו אף זו, האישה לקתה לצערה במחלת סרטן השד. כתוצאה מכך, ובשל ביטוח חיים אותו רכשה זה מכבר, היא הייתה זכאית לקבל כרבע מיליון שקלים מחברת הביטוח. האישה וב"כ טענו בפני בית המשפט כי התובעת "לא מעוניינת למשוך את הכספים" וזאת משום שהיא "תזדקק להם בעתיד".

 

 

בית המשפט מצא בכך חוסר תום לב והועלתה הסברה כי התביעה למזונות אישה הייתה, כפי שטען הבעל, "כלי להשגת תנאי גירושין מופלגים". בית המשפט אף מתח ביקורת על התנהלות האישה בהליך הגירושין. הודגשה העובדה כי הבעל לא נחקר ולו בשאלה אחת על מערכת היחסים הקשה שתוארה בין הצדדים, וכל מה שהעסיק את התובעת ובא כוחה היה השתכרותו, עבודתו, נכסיו והכנסתו.


"כל מי שעוסק בדיני משפחה יכול לספר על מקרים רבים בהם תביעת מזונות אישה מוגשת אך ורק ככלי להפעלת לחץ על הבעל על מנת להשיג יתרונות רכושיים מיטיבים לאישה. נוכח העובדה הבלתי שנויה במחלוקת כי הנישואין הגיעו לקיצם ואף נוכח הצהרת הבעל כי הוא מסכים כי יפסקו לאישה דמי מזונות לשנתיים, אין לבית המשפט אלא לקבוע כי המשך עמידה על תביעת מזונות האישה הינה חסרת תום לב ואין להיעתר לה", נקבע בפסק הדין.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

מהם מזונות אישה?

בהתאם לדין העברי, יש לאישה עקרונית זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה ... 

מתי תובעים מזונות אישה?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן לתבוע מזונות רטרואקטיבית וחיוב הבעל במזונות האישה, אם ייקבע, ייקבע רק החל מיום הגשת התביעה ... 

איך מגישים תביעה למזונות האישה?

כללים להגשת תביעת מזונות ... 

סירוב תשלום מזונות אישה

סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, בין אם יש לו יכולת והוא מסרב לעשות כן, ובין אם מפני שהוא מסרב לצאת לעבודה ולהשתכר, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט. ... 

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בדומה למזונות ילדים, גם החיוב במזונות אישה מורכב מצרכיה של האישה במובן הרחב של המילה, היינו לצד צרכים בסיסיים דוגמת מדור מזון לבוש ובריאות, יכול החיוב במזונות לכלול אף החזקת רכב, נסיעות, קוסמטיקה, מכון כושר וכו’. 

מדור ספציפי, מזונות האישה

לצו מדור ספציפי שניתן ע"י בית הדין הרבני ישנה חשיבות רבה, משום שהוא עלול לעכב, לתקופות משתנות את מכירת הבית בו מתגוררים בני הזוג ... 

מתי ניתן לשנות פסק דין מזונות?

במקרה בו קיימה יחסי אישות עם מישהו אחר... 

סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה כזה, קיימות שתי אפשרויות לגביית המזונות... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.