www.what2do.co.il

עזבה את בעלה חמש שנים לפני פטירתו - לא תהה זכאית לירושה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 20/09/2020
עזבה את בעלה חמש שנים לפני פטירתו - לא תהה זכאית לירושה

בית המשפט לענייני משפחה דן בתביעת זכאות לירושה כאשר מצד התביעה עומדת אשתו של המנוח ואילו מן הצד השני עומד בנו היחיד של המנוח – המתנגד לבקשה זו (להלן - המשיב).


בבקשתה עותרת האישה לקבלת צו ירושה, על פיו היא היורשת היחידה של המנוח, ובנוסף היא עותרת למינוי מנהל עיזבון במעמד צד אחד. לטענתו של המשיב, הוא בנו היחיד של המנוח ובנוסף – המבקשת עזבה את המנוח כחמש שנים לפני פטירתו והגישה כנגדו תביעה למזונות, תביעת מדור ותביעת גירושין במסגרת בית הדין הרבני בנתניה ובית המשפט לענייני משפחה בכפר-סבא.


למעשה, טוען המשיב כי אין לראות במבקשת כבת זוגו של המנוח שכן עזבהו כחמש שנים לפני פטירתו.

מיהו "בן זוג"?

 

סעיף 10 לחוק הירושה קובע כי יורש על פי דין הינו מי שהיה בן זוגו של המנוח עת פטירתו. החוק איננו מפרש את המושג "בן זוג" ולכן פרשנות זו נתונה לבית המשפט. החוק רואה בפרשנות "בני זוג" כאיש ואישה אשר נתונים בברית הנישואין, אך אין ספק כי קיים לעיתים חוסר צדק המתבטא בין היתר בכך שבני זוג שנפרדו דרכם, יורשים זה את זה, על אף ניתוק הקשר עובר לפטירת אחד הצדדים.

אין ספק שבמקרה דנן, אין מחלוקות על פרידתם של הצדדים ולכן ישנו ממש בטענותיו של המשיב. בית המשפט הגדיר "בן זוג" בחוק הממונות, כאשר בן זוג:

 

  • נשוי לאותו אדם ואינו פרוד ממנו.
  • הוא חי עם אותו אדם במשק בית משותף מתוך כוונה לקיים חיי קבע כאשר אין לו בן זוג אחר.

טענתה של המבקשת, כי על פי סעיף 10 לחוק הירושה, אין בסמכותו של בית המשפט לשנות את זכותה לירושה מתוקף היותה בת זוג, נדחתה על ידי השופט. האחרון טען כי החוק איננו מפורש דיו וכי יש מקום לפנות לפסיקות קודמות רלבנטיות אשר יאירו את הסוגיה באור בהיר יותר.

בית המשפט קבע כי בבקשה נופלים פגמים רבים:

 

  • המבקשת עזבה את ביתו של המנוח כחמש שנים לפני פטירתו, ולא שבה לשם עוד.
  • בית הדין הרבני קבע כי האישה עזבה את הבעל ללא הצדקה, ופסק כי עליה לשוב לביתה לשלום בית. לאחר שזו סירבה, הוכרזה האישה כמורדת (הכרזה אשר מושכת ממנה את זכאותה לתביעות רכוש עתידיות לרבות תביעות בנוגע לכתובה).
  • בית הדין לענייני משפחה קבע בדיון מאוחר יותר כי הצדדים יתגרשו לאלתר וביניהם נכרת הסכם גירושין, במסגרתו חולק הרכוש ביניהם.

אי לכך, קיבל השופט את בקשת ההתנגדות וקבע כי על המבקשת לשאת בהוצאות בית המשפט.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.