www.what2do.co.il

תביעה כספית בין אח ואחות בנוגע לחובות ועסקים

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 18/09/2011
תביעה כספית בין אח ואחות בנוגע לחובות ועסקים

יחסים בין אנשים בכלל, ובין בני משפחה בפרט, הם מעין בובת חרסינה, שכן הם דבר מאוד רגיש ושביר. זאת, על אחת כמה וכמה כאשר היחסים המשפחתיים מובאים אל תחום העסקים, שם קיימת סכנה כלכלית לפגיעה בכל הנוגעים בדבר. פגיעה זו עלולה להשתקף במערכות היחסים הפנים-משפחתיות ולהסב נזקים חמורים.

 

אישה הגישה תביעה כנגד אחיה, אשתו והחברה שבניהולו בטענה שגזלו זכויות קנייניות שלה בחברה על ידי כך שלקחו לעצמם את מלוא הזכויות, הפרו הסכמים עימה (כאשר לא הייתה מחלוקת בין הצדדים שהם נחתמו ללא כפייה מצד אף אחד מהצדדים היינו בהסכמה), ולא שילמו לה תשלומים שוטפים שהתחייבו לשלם לה. החברה הוקמה על ידי האח, ומשנקלע לחובות הלוותה לו התובעת סכומים גבוהים.

 

האח טען 3 טענות ובית המשפט דן בהן כדלהלן:

  1. בטלות ההסכמים: האח טען, כי האחות (התובעת) לא נהגה לפי התחייבויותיה בהסכם ולכן ההסכם בטל. בנוסף, כיוון שהאחות הגישה תביעה לבית המשפט, היא הפרה את החוזה הפרה יסודית אשר מאפשרת לו לבטל את ההסכם. בנוסף, היא התערבה בניהול החברה, הסבה נזקים חמורים והביאה לפירוק החברה, מה שמהווה הפרת החוזים בין הצדדים. בית המשפט לא הבין מדוע יש לראות בכך הפרת חוזה, ולא השתכנע שיש לבטלם.
  2. ההסכם הותנה במצב החברה ורווחיותה: הנתבע טוען שמשפורקה החברה, לא הייתה לו כל חבות כלפי אחותו שכן מצב החברה היה בכי רע. התובעת טענה, כי אחד מההסכמים לא היה מותנה בכך שהחברה תהיה פעילה, ובית המשפט קבע, כי אכן החוזה לא היה מותנה ועל האח היה לשלם לה תשלומים שנקבעו בו.
  3. התיישנות: טענה זו נדחתה על ידי בית המשפט, שכן לפי סעיף 9 לחוק ההתיישנות, אם נתבע מודה בזכותו של התובע, תקופת ההתיישנות מתחילה מהיום שבו הודה הנתבע ומאחר שלא חלפו ממועד זה 7 שנים במקרה דנן, לא הייתה התיישנות.

 

בית המשפט בחן את סעיפי ההסכם בין הצדדים לאור התביעה שהוגשה על ידי התובעת, שנגעו לניהול החברה, לתשלום סכומים לתובעת, לשותפות במשרד, להסרת ביטחונות וערבויות, ולהשבת מניותיה של התובעת. בית המשפט מצא כי התקיימו סתירות בין ההסכמים שנחתמו בין הצדדים, ומההסכם השני בזמן עולה שהייתה כוונה שסעיפי החוזה הראשון לא יישארו בתוקף.

 

לכן, נקבע כי יש להעניק לתובעת את זכויותיה על פי ההסכם השני המאוחר בזמן, בצירוף לזכויות שנקבעו בחוזה הראשון ולא הייתה אליהן כל התייחסות בהסכם השני. הנתבעים נדרשו לשלם לתובעת סכום של מיליון וחצי ₪, ונתן צו למתן חשבונות ולפיצול הסעדים להם התובעת זכאית לטעון.

 

לסיכום,

 

בני משפחה נחלצים לא אחת לעזרתו של אחד מהם אשר נקלע למצוקה. לעיתים, כאשר המצוקה היא כלכלית ונוגעת לעסקים השייכים למי מבני המשפחה, קיימת האפשרות לאי השבת הלוואות או לאי פירעון של חובות, מה שעלול להסב נזקים למשפחה ולגרום לקרעים בין בניה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.