www.what2do.co.il

כוונת שיתוף בין ידועים בציבור

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 02/12/2010
כוונת שיתוף בין ידועים בציבור

האם בני זוג אשר ידועים כ"דועים בציבור אמורים לחלוק את רכושם וכיצד יש לחשב את חלוקת הרכוש במקרים של פרידה? האם יש לקבוע אותה מהיום בו עברו בני הזוג לגור תחת אותה קורת גג, או שמא ממועד איחוד חשבונות הבנק. האם קיימת עילה לתביעה בעניין חלוקת רכוש במקרים בהם בני הזוג מנהלים משק משותף אך קיימות ביניהם מחלוקות רבות בנוגע לבעלות על נכסים שונים? במילים אחרות – מתי יש להחיל על בני זוג ידועים בציבור את הלכת השיתוף?

 

      קראו עוד בתחום:


האם קיים פרק זמן מיניאמלי?


במבחנים שנקבעו בפסיקה אין "פרק זמן מינימלי" של חיים משותפים, אך תקופה של כשנתיים ומחצה, ידועה עדיין כתקופה קצרה מאוד. בין השופטים השונים ישנן מגמות סותרות באשר לפרק הזמן המינימאלי המקנה – לכאורה – "כרטיס כניסה" למועדון הידועים בציבור (כך למשל, דחה בית הדין לעבודה, תביעה של אישה להכיר בה כידועה בציבור לאחר שנתיים ומחצה).


על מי מוטל נטל ההוכחה?


מן הפסיקה ידוע שלא כל אימת שבני זוג מנהלים קשר של ידועים בציבור, חלה בענייניהם כוונת השיתוף. נטל הוכחת כוונה זו אינו נטל פשוט בבית המשפט והוא מונח על כתפי הצד הטוען להתקיימותו. הכבדת הנטל על הטוען לשיתוף נכסים בין בני זוג ידועים בציבור, נובע מהמשמעות שעשויה להיות להיעדר הנישואין ביניהם.


לעיתים, בני זוג מקיימים חיי זוגיות משותפים ללא אקט פורמאלי של נישואין מתוך בחירה שלא למסד את הקשר הזוגי ביניהם, להבדיל ממקרים בהם היעדר הנישואין נובע ממניעה להינשא זה לזו. במקרים אחרים עשוי הדבר להעיד על ארעיות הקשר או על היותו בלתי מחייב, באופן השולל קיומה של כוונה לשיתוף רכושי.

 

כל מקרה לגופו


בית המשפט מתחשב, אפוא, בכל מקרה ומקרה בטיב הקשר הזוגי, בנסיבותיו ובכוונות המונחות בבסיסו, תוך בחינת האפשרויות שעמדו בפני בני הזוג למיסוד הקשר הזוגי. מאידך, בית המשפט מעניק משקל נכבד לאופן שבו בני הזוג עמלו בעיצוב הקשר הזוגי ביניהם וקביעת ההסדר הרכושי החל על נכסיהם.


ראיות משפטיות – חשבונות בנק, ילדים, מגורים משותפים וכו’


מבחנים אלו, כדוגמת מבחנים רבים בפסיקה ובהלכה, כפופים לעיקרון תום הלב. בעניין בחינת מערכת זוגית – מבחן תום הלב מבוסס על ערכים של יושר, הגינות ושוויון. על מנת להוכיח כוונת שיתוף בין ידועים בציבור יש להביא ראיות מוצקות כגון חשבונות בנק משותפים, קשר זוגי יציב וארוך טווח, ילדים שנולדו במהלך השנים, הסכמים חתומים, ירושות דו צדדיות וכו’.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מזונות אישה ידועה בציבור, אימתי?

האם אישה אשר הינה ידועה בציבור זכאית למזונותיה לפני הפרידה ואחריה? 

כוונת שיתוף בין ידועים בציבור

האם כל אימת שבני זוג מוגדרים "ידועים בציבור", חלה עליהם הלכת השיתוף? כיצד בוחן בית המשפט את סוגייה זו? על מי מוטל נטל ההוכחה?  

ידועים בציבור - נסיבות שונות וראייתן בעיני הפסיקה

במישור היחסים הפנימיים, תוביל הכרה בבני הזוג כ"ידועים בציבור", בין היתר, להחלת מערכת דיני הגירושין על הצדדים בעת הפירוד. כך, עשוי הידוע בציבור להיות מחויב במזונות האישה (חובת מזונות מכוח תום הלב לזון את הידועה בציבור, מה שנקרא מזונות אזרחיים, תשלום מדור לאישה, חלוקת הרכוש שנצבר על פי כללי חזקת השיתוף, זכויות פנסיה שצבר הידוע בציבור, ויתכן אף זכאות לנכסי קריירה)... 

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

כיצד מחלקים רכוש בעת פרידת בני זוג ידועים בציבור? כיצד מחולק הרכוש במקרה של צוואה וירושה? קראו עוד...  

החלת חזקת השיתוף בבני הזוג ידועים בציבור, אימתי?

החוק הישראלי מכיר בזכויות רבות של "ידועים בציבור כנשואים", זכויות המוקנות להם מכוח חייהם המשותפים, אף בהעדר נישואים כדין ... מה לגבי הרכוש? 

ידועה בציבור וזכויות בירושה

ידועה בציבור וזכויות בירושה

מחלוקת בשאלה האם הנתבעת היתה ידועה בציבור של המנוח לנושא זכויות בירושה ... 

בקשה לצו ירושה של ידוע בציבור של המנוחה

שארי בשרה של המנוחה הגישו התנגדות בטענה להיותם יורשיה על פי חוק 

מזונות בציבור החרדי

פסה"ד עוסק בבחור ישיבה הלומד במסגרת פנימייתית ושעבר את גיל 18, שהוריו חרדים משתי חצרות חסידיות שונות וקיים סכסוך מתמשך ביניהם 

דחיית תביעה נגד הידוע בציבור בעילת עושק

דחיית תביעה לפסק דין הצהרתי ששל תובעת את הידוע בציבור שלה לשעבר בין היתר בעילת עושק 

תביעה לעזבון של שתי ידועות בציבור

תביעתה של התובעת כנגד עיזבונו של המנוח, ליתן פסק דין הצהרתי בדבר זכויותיה הנטענות כידועתו בציבור (עת היה בין החיים, ט.ס), ולהצהיר כי מחצית מכל הזכויות מכל מין וסוג שהוא, אשר נצברו במהלך חייה המשותפים עם המנוח, (לטענתה, 11 שנים קודם לקיץ 1997, ט.ס), בין אם הזכויות הועברו בחייו של המנוח על שם בנו ונכדיו, ובין אם אלה ירשו את הנכסים לאחר מותו- הינם שלה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.