www.what2do.co.il

ירושה - פירוק שיתוף בדירה כאשר לא ניתן לבצע חלוקה בעין

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 11/08/2011
ירושה - פירוק שיתוף בדירה כאשר לא ניתן לבצע חלוקה בעין

אישה הלכה לעולמה בנסיבות טראגיות כאשר היא אינה נשואה אך מותירה אחריה ארבעה ילדים קטינים משלושה אבות שונים. אבי הקטינה הבכורה נעלם ולא יצר קשר עם בתו או אמה מאז לידת הילדה. שני קטינים אחרים היו מיוצגים על ידי אביהם ואילו הקטין האחרון היה מיוצג אף הוא על ידי אביו. אפוטרופוא לדין מונתה לייצג את הקטינה ללא האב במסגרת ההליך.

 

מרבית עיזבונה של המנוחה כלל דירה אותה ירשו ילדיה בארבעה חלקים שווים. השאלה אשר נדונה בבית המשפט לענייני משפחה הייתה – כיצד ניתן לחלק את העיזבון כאשר לא ניתן לחלק את הנכס בעין ויש לאחים אבות שונים.

 

חלוקה בעין, מהי?

 

בע"א 587/78 רוטשילד נ' פרנק, פ"ד לג(3) 33 בעמ' 35 פורש המונח "חלוקה בעין" באופן הבא - חלוקת מקרקעין בין שותפים באופן כזה שכל אחד מהשותפים במקרקעין זוכה בבעלות נפרדת ועצמאית על חלק מסוים, במקום שכל השותפים יהיו בעלים משותפים של כלל הנכס. ניתן לבצע חלוקה בעין במקרקעין כאשר אפשר לפצל את המקרקעין למספר חלקים המשמשים כל אחד נושא נפרד לבעלות.

 

      קראו עוד בתחום:

 

סעיף 38(א) לחוק המקרקעין קובע כי הסכם חלוקת מקרקעין בעין טעון את אישורו של המפקח אשר מאשר כי חלוקת המקרקעין תואמת את הוראות חוק התכנון והבנייה. סעיף 143 לחוק התכנון והבנייה משלים עניין זה בהוראה הקובעת כי לא ניתן לרשום בפנקסי המקרקעין חלוקת קרקע אלא לפי תשריט אשר אושר לפי החוק.

 

כמו כן, נקבע כי כל רישום אשר לא נעשה לפי הוראות סעיף זה לחוק, הינו חסר תוקף. דהיינו, כל אימת שלא אושר תשריט לחלוקת המקרקעין, אשר קיבל את אישורן של רשויות התכנון והבנייה, דין המקרקעין כדין מקרקעין שלא ניתנים לחלוקה בעין. הלכה פסוקה היא כי דירה הינה יחידה רישומית נפרדת אשר לא ניתן לחלקה בעין.

 

זכות היורשים לרכוש את הזכויות בנכס

 

בהתאם לחקיקה והפסיקה אשר פורטו לעיל, בית המשפט קבע כי דירת המנוחה המהווה את חלקו הארי של העיזבון איננה ניתנת לחלוקה בעין. אי לכך, בית המשפט נדרש לבחון האם משהו מהיורשים מעוניין לרכוש את זכויתיהם של היורשים האחרים לפי שווי השוק . כמו כן, קיימת עדיפות בעניין זה לאחד היורשים על פני צדדים שלישיים.

 

כאשר מדובר בחלוקת נכס בין יורשים, מוקנית עדיפות ברכישת אותו הנכס ליורש המרבה במחיר על פני צדדים שלישיים. מדובר אפוא בעדיפות אשר מהווה מעין 'זכות קדימה' קולקטיבית של כל היורשים (ללא עדיפות למי מהם) על פני רוכשים חיצוניים. יש לציין כי זכות הקדימה הקולקטיבית הנ"ל נחותה מזכות הקדימה האינדיבידואלית אשר קבועה בסעיף 114 לחוק הירושה לעניין עדיפות של יורש היכול לקיים משק חקלאי על פני יתר היורשים, וקל וחומר כאשר מדובר בבן זוג.

 

עם זאת, אין זה אומר כי זכות קדימה קולקטיבית הינה נעדרת משמעות או איננה קיימת. סעיף 113 לחוק הירושה קובע כי במקרים בהם מדובר בנכס שלא ניתן לחלקו בעין, או במקום שהחלוקה בעין גורמת לירידת ערכו של הנכס, קיימת ליורש המעוניין לרכוש את הנכס במחיר השוק – זכות קדימה לעשות כן. זכות זו גוברת על רוכשים חיצוניים וגם על רצונם של היורשים למכור את הנכס לרוכשים חיצוניים.

 

בסופו של היום, בית המשפט ציין כי הוא אינו יכול לכפות על יורשים לרשת נכס מסוים, והוא אינו יכול לחייב את היורשים בשותפות במקרקעין. שעה שלא ניתן לחלק את המקרקעין בעין, נקבע כי שניים מהקטינים יוכלו, באמצעות אביהם, לרכוש את חלקם של הקטינים האחרים בדירה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.