www.what2do.co.il

מי יירש את פיקדון המנוח בבית האבות?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 28/05/2020
מי יירש את פיקדון המנוח בבית האבות?

מהו כוחה של צוואה לעומת הסכם אשר נחתם בין המנוח לבין בית האבות, וכיצד יש לחלק את הפיקדון אשר הופקד על ידי המנוח בעוברו לדיור המוגן? סוגיה זה עמדה במרכזו של דיון בבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב.

המנוח עבר לגור בבית האבות בשנת 1996, כאשר במסגרת המעבר הפקיד האחרון דמי פיקדון וחתם על הסכם במעמד שני בניו. בהסכם נקבע כי כאשר ילך המנוח לעולמו, יחולק הפיקדון בין שני ילדיו וכלותיהם. עם זאת, לאחר מותו הוריש המנוח את כל ירושו, לרבות הפיקדון, לאחד מבניו ולנכדיו, כאשר הוא מנשל את בנו השני וכלתו מן הירושה.

 

הכלה וילדיה (הבן נפטר לפני אביו) הגישו התנגדות לצוואה ובית המשפט נדרש להכריע – האם יש לחלק את הפיקדון בבית האבות כאמור בהסכם אשר במסגרתו הופקד, או שמא יש לקבל את צוואתו של המנוח כחזקה מן ההסכם.

 

      קראו עוד בתחום:

 

טענות הצדדים


תומכי הצוואה טענו כי האמור בצוואה גובר על הכתוב בהסכם, שכן מדובר ברצונו של המנוח שהינו עיקרון מוביל בדיני ירושות. כמו כן, לטענתם, על פי סעיף 8 לחוק הירושה, דין מתנות עתידיות או עסקאות בירושה עתידית, להתבטל.

המתנגדים לצוואה טענו כי המנוח התחייב במפורש להעניק לשני בניו באופן שווה את כספי הפיקדון, ובתמורה היו הם אחראים לתשלומים לבית האבות בשנותיו האחרונות. לטענתם, ההסכם במסגרתו הופקד הפיקדון קובע במפורש כי כל אימת שלא צוין בו משהו אחר, יש לחלק את הפיקדון בין המבקשים לאחר מות המנוח.

 

הסכם בנוגע לפיקדון בעת הפטירה הינו עסקה עתידית


בית המשפט קבע כי יש לקבל את טענותיהם של התומכים בצוואה שכן ההתחייבות שניתנה לבניו של המנוח בזמן חתימת ההסכם, לגבי חלוקת הפיקדון במותו, אינה אלא מתנה שהמנוח רצה לתת לאחר מותו ומן הפסיקה והחקיקה ידוע כי דין הסכמים עתידיים אלו להתבטל (כל אימת שהם אינם נערכים כצוואה). בית המשפט נתן דוגמא להבטחה שהעניקה אישה בערוב ימיה לעורך דינה כי היא מתירה לו לגבות שכר טרחה ככל שירצה בעבור ניהול רכושה לאחר פטירתה. השופטים ציינו כי דין הסכמים אלו, שאינם ערוכים על ידי צוואה, להתבטל.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.