www.what2do.co.il

בחינת יכולת כלכלית של האב במסגרת תביעת מזונות הכרחיים

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 27/02/2011
בחינת יכולת כלכלית של האב במסגרת תביעת מזונות הכרחיים

ההלכה הפסוקה נוטה לראות את האב כאחראי על סיפוק צרכיהם הבסיסיים של ילדיו בתחומים כגון ביגוד, כלכלה, הנעלה, בריאות, מדור (והחזקתו), תקשורת, נסיעות, חינוך וכדומה. על פי ההלכה, צרכים אלו הינם צרכים הכרחיים. צרכים אחרים של הילדים (אשר אינם בהכרח פחות חשובים) כגון בית מלון, נופש, טיולים, בילויים, בגדי מותגים וכדומה נופלים על פי הפסיקה למעגל הצרכים מדין צדקה. האב יחויב במזונות מדין צדקה רק במידה והוא נופל להגדרת אמיד.


יכולותיו הכלכליות של האב אינן נקבעות על בסיס הכנסותיו בלבד. ההלכה הפסוקה קבעה כי יכולת כלכלית מושפעת מגורמים נוספים כגון פוטנציאל השתכרותו של האב ואו יכולתו להגדיל השתכרותו. שופטת בית המשפט העליון בדימוס, שושנה נתניהו, הגדירה זו בפסיקתה באופן הבא – "יכולתו של בעל (ואב) לשאת במזונות הזכאים להם, אינה נקבעת על פי הכנסתו המוגבלת והמצומצמת, אלא על פי יכולתו למצות את כישוריו ולהגדיל את הכנסתו".

 

עניין נוסף המשפיע על בחינת יכולתו הכלכלית של האב הינו מקורות הכנסה אחרים זולת שכר אשר ניתן להתחשב בהם במסגרת פסיקת מזונות ילדים. כמו כן, הפסיקה קבעה כי חובת האב בתשלום מזונות ילדיו איננה נמדדת רק לפי משכורתו אלא גם בהתחשב בנכסים נזילים. נכסים נזילים אלו יכולים להיות קרנות השתלמות, קופות גמל, נכסי נדל"ן המניבים שכר דירה וכדומה.

 

      קראו גם בתחום:


העיקרון המוביל את בתי המשפט בבואם לפסוק מזונות ילדים הינו איזון. על ההחלטה בדבר גובה שיעור המזונות החודשי יש למצוא את דרך המלך בין יכולתו הכלכלית של האב, יכולתה הכלכלית של האם וצרכיהם של הילדים (ההכרחיים ומדין צדקה).


בכל הנוגע לפסיקת מזונות זמניים, הפסיקה קבעה כי מזונות אלו הינם מזונות מסוג מיוחד של סעד זמני. מעין צו עשה אשר למעשה מטיל חבות על החייב אשר לא הוטלה עליו עד כה, וזאת במטרה להבטיח את קיומם של הזכאים למזונות עד לבירור התובענה.

 

היות ומדובר בסעד זמני, נוקטים בתי המשפט בזהירות רבה בבואם לבחון את יכולותיהם הכספיות של הצדדים ואת צרכי הקטין. במילים אחרות – היקף המזונות הזמניים נקבע באופן בו מובטחים צרכי הקטינים עד לסיום הדיון בתביעה. יודגש כי על פי ההלכה הפסוקה, במקום בו מצויים בידי הזכאים למזונות כספים המספיקים להם למחייתם, לא יפסוק בית המשפט מזונות זמניים.

 

צרכיהם של הקטינים אינם מתבטאים בסיוע שלא ליפול לחרפת רעב. תפקידם של המזונות הזמניים הינו לשמור על המצב הקיים כפי שהיה ערב הקרע בין הוריהם.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.