www.what2do.co.il

תביעת מאהבת להכרה בה בתור ידועה בציבור

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/08/2011
תביעת מאהבת להכרה בה בתור ידועה בציבור

גבר נשוי, בשנות ה-30 לחייו, נהג להיפגש במשך כחמש שנים עם מאהבת אשר פגש בבאר. בין השניים התקיימה מערכת יחסים כנה ואמיתית אשר כללה שיחות נפש, יחסים אינטימיים, מתנות, בילויים משותפים עוד. למעשה, מלבד היותו נשוי לאשתו, ניהל הגבר יחסים לכל דבר ועניין עם המאהבת. לעיתים נפגשו השניים בבתי מלון, ולא אחת הפגישות נערכו בדירתה של המאהבת.

 

      קראו עוד בתחום:

 

הגבר אף הזמין את המאהבת לנסוע איתו לנסיעות עסקיות ונהג לפנק אותה במתנות יוקרתיות ובמסעדות. כמו כן, מדי חודש העביר הגבר סכום כסף מסוים למאהבת, על מנת לסייע לה מבחינה כלכלית. לאחר חמש שנים, גילתה אשתו של הגבר אודות הרומן והודיעה לבעלה כי הדבר חייב להיפסק.

 

הגבר יצר קשר עם המאהבת והודיע לה, בצער רב, על הפסק היחסים. המאהבת, אשר הדבר "נחת עליה כרעם ביום בהיר", לא הבינה כיצד להתמודד עם העובדה כי "חמש שנים מחייה נזרקו לפח". במקום לפנות לדרכה, החליטה המאהבת להגיש תביעה כנגד הגבר ולטעון כי השניים היו ידועים בציבור. יצוין כי הכרה בצעירה כידועתו בציבור של הגבר הייתה יכולה להקים לה זכויות שונות ברכושו של הגבר.


האם המאהבת הינה ידועה בציבור?


המושג "ידועים בציבור" דורש למעשה מבחן כפול. ראשית, מוטל על הטוען לקשר להוכיח כי בני הזוג קיימו חיי משפחה, דהיינו מערכת יחסים אינטימית אשר התבססה על הבנה, מסירות, חיבה, נאמנות וקשירת גורל. כמו כן, עליו להוכיח ניהול משק בית משותף כבעל ואישה. לא מדובר במשק בית אשר נוצר מתוך תלות או נוחות, אלא עסקינן במשק בית אמיתי אשר הוקם בתום לב ומתוך קרבה ותחושת שייכות הדדית. במקרה דנן, נקבע כי הקשר בין הצדדים לא קיים את התנאים הקבועים בפסיקה.


אכן, המאהבת והגבר נהנו זה מחברתו של זה, וניכר כי השניים אף הרעיפו אחד על השני אהבה וחיבה לרוב. עם זאת, בין יחסים אלו לבין הכרה בשניים כידועים בציבור המרחק היה רב. בית המשפט קבע כי המאהבת קיבלה מהגבר תמיכה כלכלית ומתנות, בעוד האחרון זכה להטבות מיניות. מדובר אפוא במערכת יחסים אשר לא עמדה בתנאים המצטברים להכרה בשניים כידועים בציבור. נטל הראיה לעניין זה הונח על כתפיה של המאהבת, והאחרונה לא השכילה להרימו כנדרש.

 


בית המשפט ציין כי השניים לא גרו ביחד, ולא הייתה ביניהם כוונה שיתופית כלל. יתרה מכך, במקרים בהם אחד הצדדים נשוי לאחר, קשה עוד יותר דרכו של בן זוגו להוכיח מערכת יחסים של ידועים בציבור. הדברים אפשריים בעיקר כאשר מוכחת מחלוקת או פרידה בין הצד הנשוי לבין בן זוגו "החוקי". בסופו של היום, תביעתה של המאהבת נדחתה ובית המשפט קבע כי האחרונה אינה זכאית לזכויות כלשהן מתוקף הקשר עם הגבר הנשוי.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מזונות אישה ידועה בציבור, אימתי?

האם אישה אשר הינה ידועה בציבור זכאית למזונותיה לפני הפרידה ואחריה? 

כוונת שיתוף בין ידועים בציבור

האם כל אימת שבני זוג מוגדרים "ידועים בציבור", חלה עליהם הלכת השיתוף? כיצד בוחן בית המשפט את סוגייה זו? על מי מוטל נטל ההוכחה?  

ידועים בציבור - נסיבות שונות וראייתן בעיני הפסיקה

במישור היחסים הפנימיים, תוביל הכרה בבני הזוג כ"ידועים בציבור", בין היתר, להחלת מערכת דיני הגירושין על הצדדים בעת הפירוד. כך, עשוי הידוע בציבור להיות מחויב במזונות האישה (חובת מזונות מכוח תום הלב לזון את הידועה בציבור, מה שנקרא מזונות אזרחיים, תשלום מדור לאישה, חלוקת הרכוש שנצבר על פי כללי חזקת השיתוף, זכויות פנסיה שצבר הידוע בציבור, ויתכן אף זכאות לנכסי קריירה)... 

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

כיצד מחלקים רכוש בעת פרידת בני זוג ידועים בציבור? כיצד מחולק הרכוש במקרה של צוואה וירושה? קראו עוד...  

החלת חזקת השיתוף בבני הזוג ידועים בציבור, אימתי?

החוק הישראלי מכיר בזכויות רבות של "ידועים בציבור כנשואים", זכויות המוקנות להם מכוח חייהם המשותפים, אף בהעדר נישואים כדין ... מה לגבי הרכוש? 

ידועה בציבור וזכויות בירושה

ידועה בציבור וזכויות בירושה

מחלוקת בשאלה האם הנתבעת היתה ידועה בציבור של המנוח לנושא זכויות בירושה ... 

בקשה לצו ירושה של ידוע בציבור של המנוחה

שארי בשרה של המנוחה הגישו התנגדות בטענה להיותם יורשיה על פי חוק 

מזונות בציבור החרדי

פסה"ד עוסק בבחור ישיבה הלומד במסגרת פנימייתית ושעבר את גיל 18, שהוריו חרדים משתי חצרות חסידיות שונות וקיים סכסוך מתמשך ביניהם 

דחיית תביעה נגד הידוע בציבור בעילת עושק

דחיית תביעה לפסק דין הצהרתי ששל תובעת את הידוע בציבור שלה לשעבר בין היתר בעילת עושק 

תביעה לעזבון של שתי ידועות בציבור

תביעתה של התובעת כנגד עיזבונו של המנוח, ליתן פסק דין הצהרתי בדבר זכויותיה הנטענות כידועתו בציבור (עת היה בין החיים, ט.ס), ולהצהיר כי מחצית מכל הזכויות מכל מין וסוג שהוא, אשר נצברו במהלך חייה המשותפים עם המנוח, (לטענתה, 11 שנים קודם לקיץ 1997, ט.ס), בין אם הזכויות הועברו בחייו של המנוח על שם בנו ונכדיו, ובין אם אלה ירשו את הנכסים לאחר מותו- הינם שלה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.