www.what2do.co.il

הבנת טיב צוואה - דיני משפחה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 11/03/2018
הבנת טיב צוואה - דיני משפחה

סעיף 26 לחוק הירושה תשכ"ה 1965 קובע כי צוואה אשר נעשתה על ידי קטין, או פסול דין, בשעה שהמצווה לא ידע בטיבה של הצוואה – דינה להתבטל. הפסיקה הרבתה לעסוק בשאלה מה פירוש "להבין בטיבה של צוואה". לאחר הלכות ופסיקות רבות בנושא, קבע בית המשפט שלושה תנאים לבחינת סוגיה זו, עת היא מגיעה לדיון. 

    שלושת התנאים מן הפסיקה לבחינת הבנת טיב הצוואה:

  1. מודעות המצווה לעובדה שהוא ערך צוואה.
  2. ידיעתו בדבר היקף רכושו ויורשיו.
  3. מודעותו באשר לתוצאות עשיית הצוואה על יורשיו.


כמו כן, הפסיקה גם קבעה כי יש לבחון האם היה המצווה בדעה צלולה והיה באפשרותו לפרש נכונה את המציאות הסובבת אותו. בית המשפט בוחן האם ערך את הצוואה בגמירות דעת, כאשר הוא חופשי מלחצי נפש חולניים, תעתועי דמיון ומחשבות שווא.

מינוי מומחה פסיכיאטר לבחון את גיליונותיו הרפואיים של המנוח

בית המשפט נדרש לדון בתביעה אשר עסקה בצוואה, כאשר בנו ונכדו של המנוח היו חלוקים לגבי נכונותה. על מנת להתחקות אחר גמירות דעתו של המנוח, מינה בית המשפט מומחה מטעמו בתחום הפסיכיאטריה אשר יבחן את צלילותו של המנוח בעת עריכת הצוואה.

 

      קראו עוד בתחום:


לאחר בחינת מצבו הבריאותי של המנוח, שהיה בכי רע בשנות חייו האחרונות, קבע המומחה הרפואי כי לא היה הוא בגמירות דעת מוחלטת עת ערך את הצוואה נשוא התובענה. המומחה ציין כי המנוח עבר שני אירועים מוחיים לפני מותו (אשר הותירו אותו נכה בחציו השמאלי של גופו), איבד את אשתו שהייתה כל חייו, היה שרוי בדיכאון עמוק, חלה באלצהיימר ולא תיקשר עם הסביבה באופן נורמאלי.

 

המומחה התייחס גם לגליונות הרפואיים של המנוח, ונתן דעתו בנוגע למבחנים קוגנטיביים אשר נערכו למנוח במהלך הטיפולים בשנותיו האחרונות. לאחר בחינת החומר שהונח בפניו, קבע המומחה באופן חד משמעי כי "בתאריך הנקוב, דהיינו 02/07/06, לא היה מסוגל המנוח להבין את משמעות עריכת הצוואה". השופטת, אשר ציינה כי חוות דעתו של המומחה הייתה מנומקת ומפורטת, קיבלה אותה ללא הסתייגויות וקבעה כי דין ההתנגדות לצוואה להתקבל.

 

הגיליונות הרפואיים אינם מתיישבים עם המציאות


יש לציין כי בנו של המנוח, אשר טען לקיומה של הצוואה, הציג חוות דעת רפואית מטעמו של פסיכיאטר אשר בדק את המנוח בעודו בחיים. עם זאת, המומחה מטעם בית המשפט היה סבור כי אין לקבל את המלצותיו של מומחה זה.

 

      קראו גם בתחום:

 

לדוגמא, המומחה מטעם בית המשפט ציין כי המנוח קיבל ציון של 25 מתוך 30 במבחן שנערך לו בבית החולים הקרוי "מיני מנטל". מבחן זה, הבודק את יכולותיו הקוגניטיביות של הנבחן מכיל לפחות חמש שאלות המבוססות על קריאה וכתיבה. היות והמנוח היה אנאלפבית, לא ניתן להאמין כי קיבל 25 תשובות נכונות בכל שאר השאלות (מדובר בתוצאה בלתי אפשרית).

 

זאת ועוד, המומחה מטעם בית המשפט ציין כי מדובר באדם השרוי בדיכאון ולאחר שני אירועים מוחיים. מכל האמור לעיל, בית המשפט העדיף את חוות דעת המומחה מטעמו, אשר בחן את גמירות דעתו של המנוח לאחר מותו, על פני חוות דעת של מומחה אשר הכיר את המנוח עוד בחייו.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.