www.what2do.co.il

שימוש בכספים בחשבון משותף למרות פסק דין מזונות זמניים

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/04/2012
שימוש בכספים בחשבון משותף למרות פסק דין מזונות זמניים

בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב פסק דמי מזונות לאישה ומזונות לקטינה בשתי תקופות זמן שונות. בתקופה הראשונה נפסקו לאישה ולקטינה מזונות זמניים בסך כולל של 11,000 ₪ לחודש, החל מיום הגשת התביעה למשך שנתיים, ובתקופה השניה נפסקו לאישה מזונות בסך 10,000 ₪ לחודש, ומזונות ילדים נקבעו על סך 2,500 ₪ לחודש.

 

      קראו עוד בתחום:

 

האב הגיש ערעור על פסק הדין בנוגע למזונות התקופה השנייה, וטען שיש להתערב בתקופה הראשונה ולקבוע שחיוב המזונות יחל רק שנה לאחר שנקבעו דמי המזונות הזמניים. במילים אחרות, האב טען כי דמי המזונות אשר הוא חייב בהם בהוצאה לפועל, נפרעו זה מכבר משום שהאישה השתמשה בחשבון המשותף מימי הנישואין. זאת ועוד, האב טען כי יש להתערב בגובה המזונות שנפסקו למשיבה ולהעמידם ע"ס 6,600 ₪ לחודש.

 

תביעה למזונות זמניים לאחר חסימת חשבון הבנק

 

בית המשפט קיבל את טענותיו של האב ופירט את החלטתו באופן הבא. התביעה לדמי המזונות בעבור התקופה הראשונה, הוגשה בינואר 2006, כאשר כשנה וחודשיים לאחר מכן הוגשה בקשה לדמי מזונות זמניים. עד התביעה לקביעת מזונות זמניים, שנה לאחר הגשת התביעה הראשונה, לא הוגשה לבית המשפט על ידי האישה כל תביעה לסעד זמני של מזונות.


התביעה לדמי המזונות הזמניים הוגשה על ידי האישה בעקבות חסימת חשבון הבנק המשותף של בני הזוג (שנמצאים בהליכי גירושין) אשר "הותיר את האישה והקטינה ללא פרוטה". האישה טענה בתביעתה למזונות הזמניים, כי לאורך כל חייה התקיימה מחשבון זה. באותו הדיון טענה האישה בנוסף, שעד לחסימת החשבון הותיר הבעל בידיה ובידי בנותיה את אמצעי המחייה להם הן זקוקות, ואפשר להן לעשות שימוש בחשבון המשותף.


למעשה, בני הזוג חיו בנפרד אולם המשיכו לממן את הוצאות המחייה השוטפות מחשבון הבנק המשותף אליו הקפיד הבעל להזרים כספים. התנהלות זו הופסקה עת חסם הבעל את חשבון הבנק ועקב כך נדרש בית משפט קמא לפסוק מזונות זמניים בבקשה שהוגשה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בנסיבות אלו קבע בית המשפט כי יש להטיל על הבעל חיוב מזונות החל רק ממועד חסימת החשבון ולבטל את חיוב המזונות שהוטל ביחס לתקופה מיום הגשת התביעה הראשונה.


האם יש להשיב את הכספים שניתנו עד כה?


כאן אנו באים לשאלה, האם יש להורות על החזרת סכומי המזונות ששולמו ביתר, אם שולמו, ביחס לתקופה מיום הגשת התביעה. הדיון בסוגיה זו מתייתר לאור הבהרת עורך דינם של האם ובנותיה, שקיים חוב מזונות בהוצאה לפועל העומד ע"ס כ- 500,000 ₪, ושלא שולמו מזונות במשך תקופה ממושכת. אשר על כן יקוזז סכום המזונות לתקופה זו, אם שולם, מסכום החוב הקיים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

מהם מזונות אישה?

בהתאם לדין העברי, יש לאישה עקרונית זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה ... 

מתי תובעים מזונות אישה?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן לתבוע מזונות רטרואקטיבית וחיוב הבעל במזונות האישה, אם ייקבע, ייקבע רק החל מיום הגשת התביעה ... 

איך מגישים תביעה למזונות האישה?

כללים להגשת תביעת מזונות ... 

סירוב תשלום מזונות אישה

סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, בין אם יש לו יכולת והוא מסרב לעשות כן, ובין אם מפני שהוא מסרב לצאת לעבודה ולהשתכר, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט. ... 

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בדומה למזונות ילדים, גם החיוב במזונות אישה מורכב מצרכיה של האישה במובן הרחב של המילה, היינו לצד צרכים בסיסיים דוגמת מדור מזון לבוש ובריאות, יכול החיוב במזונות לכלול אף החזקת רכב, נסיעות, קוסמטיקה, מכון כושר וכו’. 

מדור ספציפי, מזונות האישה

לצו מדור ספציפי שניתן ע"י בית הדין הרבני ישנה חשיבות רבה, משום שהוא עלול לעכב, לתקופות משתנות את מכירת הבית בו מתגוררים בני הזוג ... 

מתי ניתן לשנות פסק דין מזונות?

במקרה בו קיימה יחסי אישות עם מישהו אחר... 

סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה כזה, קיימות שתי אפשרויות לגביית המזונות... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.