www.what2do.co.il

בית הדין הרבני - אישה תקבל חלק מהכתובה למרות שיזמה גירושין

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/04/2012
בית הדין הרבני - אישה תקבל חלק מהכתובה למרות שיזמה גירושין

כתובה הינה מסמך משפטי אשר מקורו במשפט העברי. מדובר במסמך שניתן לכלה עובר לנישואיה וכיום נהוג לחתום על כתובה במקביל למעמד החופה. המטרה המקורית של הכתובה הינה להגן על זכויות האישה. חרף העובדה שבתי הדין הדתיים הינם בעלי סמכות ייחודית לדון בסוגיות הנוגעות לגירושין ונישואין בישראל, מעמדה של הכתובה התרוקן באופן משמעותי במרוצת השנים. הסכמים שונים (כגון הסכמי ממון או הסכמי גירושין) וחוקים מסוימים (חוק יחסי ממון בין בני זוג) נוגסים אף הם במעמדה של הכתובה.


למרות החלשותה, הכתובה עדיין נחשבת כמסמך משפטי אשר מונח לא אחת לדיון בבתי הדין הרבניים. בפסק דין שניתן לאחרונה בבית הדין הרבני נדונה סוגיה בעניין זה – האם אישה שיזמה הליך גירושין תהיה זכאית לקבל כתובתה מבעלה?
התובעת הגישה תביעה לבית הדין הרבני ובמסגרתה עתרה לחייב את בעלה לשעבר בתשלום כתובתה.

 

      קראו עוד על הכתובה:

 

הגבר טען כי אין הוא מחויב לשלם את הכתובה וזאת משום שעסקינן באישה מורדת אשר סירבה לקיים עימו יחסי אישות ואף עזבה את הבית. לחילופין, הגבר טען שאשתו לשעבר הגישה תביעה למזונות אישה לבית המשפט לענייני משפחה במסגרתה טענה כי תשלום מזונות לצי שנה יאיין את כספי הכתובה. הגבר הוסיף כי במסגרת הסדר איזון משאבים בין אשתו לשעבר לבינו, הועברו לזכותה של האישה 72,000 שקלים וסכום זה מכסה גם את מזונותיה וגם את כתובתה.

 

הדיינים חלוקים בדעותיהם


דעותיהם של הדיינים בבית הדין הרבני היו חלוקות. מצד אחד, הרב אברהם מייזלס טען כי יש לדחות את טענות הבעל בנוגע להיות האישה מורדת אך פסק כי האישה הפסידה את הכתובה משום שהיא עומדת מאחורי תביעת הגירושין.

 

לעומתו, הרב מימון נהרי, אב בית הדין, טען כי אין עסקינן באישה שכפתה גירושין על בעלה ועל כן יש לפסוק לטובתה את הכתובה. הרב נהרי הוסיף כי מההסכמים אשר הצדדים ניסחו ביניהם נראה שהאישה הסכימה לוותר על הכתובה בהתאם לתשלום מזונות אישה בסך 27,000 שקלים.


הרב יוסף יגודה, בניגוד לקודמיו, טען כי האישה זכאית לכתובתה באופן מלא וזאת משום שלא ניתן לראות בהסכמים הנ"ל כהוכחה לוויתור האישה על כתובתה. הרב יגודה סבר וויתור האישה על הכתובה יכול היה להיות תקף במידה ובית המשפט לענייני משפחה היה פוסק בעניין מזונותיה. משלא נפסקו מזונות כאמור, לא ניתן לראות את פעולות האישה כמחילה על הכתובה.


הדיינים פסקו, בשל חילוקי הדעות ביניהם, על דרך הביניים – דעתו של הרב נהרי. דהיינו, נפסק כי האישה תהיה זכאית לחלק מכתובתה בסך של 27,000 שקלים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.