www.what2do.co.il

זכות אישה למדור - משמעות מבחינת גידול קטינים בבית

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 27/02/2011
זכות אישה למדור - משמעות מבחינת גידול קטינים בבית

במהלך השנים, קבעה הפסיקה מספר נוסחאות אשר באמצעותן יש לערוך פירוק שיתוף בדירה. נוסחאות אלו נועדו לאזן בין זכויות מדיני הקניין, זכויות מדיני המשפחה, עקרונות משפטיים ותכליות ספציפיות. השופט גולדברג ניסח את נוסחת האיזון המרכזית במסגרת הלכת ראש חודש. במהלך השנים, נזנחה נוסחה זו וזאת בהתאם לתיקוני חקיקה שונים. כעת, הנוסחה הרווחת הינה נוסחת איזון אשר הונחה במסגרת פסק דינו של השופט רובינשטיין.

 

במקרה מסוג זה, מתנגשות למעשה שתי זכויות חוקתיות. האחת, זכות הקניין של כל אחד מבני הזוג אשר קובעת כי בעל זכויות במקרקעין זכאי לדרוש פירוק שיתוף במקרה של שיתוף כפוי. זכות קניין זו הינה זכות חוקתית במקרקעין כל אימת שזכות זו איננה פוגעת מזכותו של בעלים ליהנות מקניינו.

 

מדובר בזכות אשר מעוגנת גם בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו באופן הבא – "אין פוגעים בקניינו של האדם". סעיף 37(א) לחוק המקרקעין קובע כי כל שותף במקרקעין משותפים רשאי לדרוש את פירוק השיתוף בכת עת.

 

      קראו גם בתחום זה:

 

מנגד, עומדת זכותה של בת הזוג למדור כחלק מזכותה למזונות אישה. ישנה מחלוקת משפטית ומוסרית בדבר ההתנגשות בין זכות האישה למדור לבין זכות הקניין של הבעל. לאמור, האם זכות האישה למדור הינה זכות חוקתית אשר מעמדה שווה לזכות הקניין של בן הזוג הדורש פירוק שיתוף בכל עת.

 

הזכות למדור הינה חלק מהזכות למזונות ועל כן ניתן לומר כי במידה והזכות למזונות הינה זכות חוקתית, כך יש לראות גם את הזכויות הנגזרות ממנה (ובמקרה זה – הזכות למדור). אם כן, כיצד ניתן לאזן בין משקל זכויות אלו בבית המשפט?

 

משמעות גידול קטינים

 

ראשית, יש לציין כי זכותה של האישה למדור איננה זכות למדור ספציפי (בדירת המגורים הספציפית של בני הזוג). במקרים אלו ישנו הבדל משמעותי לשאלה – האם בדירה מתגוררים ילדים קטינים או לאו.

 

סעיף 40|(א) לחוק המקרקעין קובע כי לא יפורק שיתוף בדירת מגורים כל אימת שלא הובטח מדורם של הקטינים וההורה המשמורן. הוראה דומה ניתן למצוא בסעיף 6(א) לחוק יחסי ממון בין בני זוג הקובע כי יש לעכב פירוק שיתוף כל אימת שלא נוכח בית המשפט שהוסדרו מגורי הקטינים וההורה המשמורן.

 

במילים אחרות, המחוקק קבע כי יש להטיל משקל רב על פירוק שיתוף בדירה כאשר מדובר במדורם של ילדי בני הזוג הקטינים. מכאן, ניתן ללמוד באופן הפוך כי במידה ובדירה לא מתגוררים ילדים קטינים, אין לעכב את פירוק השיתוף המיידי בנכס.

 

על אף שזכותה של בת הזוג למדור הינה זכות חוקתית. יש להסב את תשומת הלב לנסיבות הקונקרטיות של העניין. לאמור, במידה ומדובר בבת זוג עובדת, אשר משתכרת למחייתה ויש ביכולתה לספק את צרכיה, הרי שגם אם יש לה זכות חוקתית למזונות (ומדור, הנסיבות הרלבנטיות אינן משיתות חובת עשה מקבילה על בן הזוג.

 

בהקשר זה, לא קמה חובת העשה בין בני זוג יהודיים שאז רשאי הבעל להשתמש בכלל ההלכתי לפיו אשתו יוצאת במשעי ידיה. במילים אחרות, ניתן להשלים עם גריעת זכות המדור של מי מבני הזוג במקרים מסוימים מסוג דא.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

מהם מזונות אישה?

בהתאם לדין העברי, יש לאישה עקרונית זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה ... 

מתי תובעים מזונות אישה?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן לתבוע מזונות רטרואקטיבית וחיוב הבעל במזונות האישה, אם ייקבע, ייקבע רק החל מיום הגשת התביעה ... 

איך מגישים תביעה למזונות האישה?

כללים להגשת תביעת מזונות ... 

סירוב תשלום מזונות אישה

סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, בין אם יש לו יכולת והוא מסרב לעשות כן, ובין אם מפני שהוא מסרב לצאת לעבודה ולהשתכר, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט. ... 

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בדומה למזונות ילדים, גם החיוב במזונות אישה מורכב מצרכיה של האישה במובן הרחב של המילה, היינו לצד צרכים בסיסיים דוגמת מדור מזון לבוש ובריאות, יכול החיוב במזונות לכלול אף החזקת רכב, נסיעות, קוסמטיקה, מכון כושר וכו’. 

מדור ספציפי, מזונות האישה

לצו מדור ספציפי שניתן ע"י בית הדין הרבני ישנה חשיבות רבה, משום שהוא עלול לעכב, לתקופות משתנות את מכירת הבית בו מתגוררים בני הזוג ... 

מתי ניתן לשנות פסק דין מזונות?

במקרה בו קיימה יחסי אישות עם מישהו אחר... 

סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה כזה, קיימות שתי אפשרויות לגביית המזונות... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.