www.what2do.co.il

קיום צוואה למרות תלות ודחיית טענת השפעה בלתי הוגנת

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 21/06/2011
קיום צוואה למרות תלות ודחיית טענת השפעה בלתי הוגנת

בית המשפט לענייני משפחה נדרש לבחון את כשרותה של צוואה בעדים אשר נערכה על ידי אישה שהלכה לבית עולמה בגיל 85. מצד אחד של המתרס, עמדה בתה של המנוחה אשר הייתה הזוכה היחידה לפי צוואתה. מן הצד השני, אחיה של היורשת אשר טענו כי הצוואה נערכה תחת השפעה בלתי הוגנת על המנוחה.


סעיף 30(א) לחוק הירושה קובע כי הוראת צוואה אשר נעשתה מחמת איום, אונס, השפעה בלתי הוגנת, תרמית או תחבולה – דינה להתבטל. הכלל המשפטי לעניין זה הוא כי אין פסול בניסיון להשפיע על אדם לכתוב צוואה לטובת פלוני, אך השפעה בלתי הוגנת הינה פסולה מיסודה. נטל ההוכחה במקרים אלו מונח על הטוען להשפעה בלתי הוגנת, ובמקרה זה על האחים.

 

הדרך להרים נטל זה איננה עוברת בהוכחת השפעה פסולה אלא על ידי ביטול החזקה כי הצוואה נערכה לפי רצונו החופשי של המצווה. דהיינו, במידה ועלה בידיו של הטוען להשפעה הפסולה להוכיח כי הצוואה לא נערכה מתוך רצון חופשי, עובר נטל ההוכחה למבקש את קיום הצוואה ועליו לשכנע את בית המשפט כי לא הייתה השפעה בלתי הוגנת.


הלכה פסוקה היא כי במקום בו בין הצדדים לצוואה קיימת מערכת יחסים מיוחדת, קיים בהחלט חשד שהצד הנהנה מן הצוואה "ניצל" את מערכת היחסים הנ"ל בכדי להשפיע על המצווה. במקרים אלו, מוטל על הנהנה מהצוואה לסתור את קיומו של חשד לכאורי זה.

 

לא כל "תלות" היא השפעה אסורה


במקרה דנן, בית המשפט קבע כי אכן התקיימו בין המנוחה לבתה יחסים מיוחדים של "אם ובת". הבת הנהנת מן הצוואה דאגה לאימה, הייתה מסורה לה וטיפלה בה במשך שנים רבות. הדברים באו לידי ביטוי אף בטענותיהם של האחים כנגד הבת. עם זאת, נקבע כי היורשת הוכיחה שתלות זו של אמה בה לא עלתה כדי השפעה בלתי הוגנת.

 

הצוואה במקרה זה נערכה כבר שנת 1994, 15 שנים לפני פטירתה של המנוחה, ובאותה תקופה התלות של האחרונה בבתה לא הייתה "מקיפה ויסודית" אשר ניתן לקבוע כי היא יוצרת השפעה בלתי הוגנת.

 

      קראו עוד על השפעה בלתי הוגנת:


מחומר הראיות עלה כי בשנת 1994 המנוחה הייתה עצמאית – הן מבחינה פיסית והן מבחינה שכלית. לדוגמא, בדו"ח מטעם עיריית תל אביב נכתב בשנת 2007 כי "הקשישה צלולה ומשתפת פעולה". כמו כן, המנוחה הייתה בתקופה זו עצמאית לחלוטין. אמנם היא התקשתה מעט בהליכתה, אך מעדותו של עורך דינה עלה כי היא הייתה עושה קניות בשוק לבדה, ואף הגיעה למשרדו על מנת לערוך צוואה.

 

כמו כן, אחד האחים אשר התנגד לצוואה אמר לעובדת סוציאלית בשנת 2007 כי "עד לפני שנתיים אמא הלכה". אח אחר הוסיף כי אמו הייתה נוסעת בשנים אלו לבקר את אחיו בכלא, לבדה ובאוטובוסים.


אחד הגורמים אשר נבחנים בעת העלאת טענת השפעה אסורה הוא הקשר של המצווה עם אחרים. במקרה זה, הוכח כי המנוחה דאגה לנכדיה מבנה היושב בכלא, ובין השאר רשמה אותם לבית ספר פרטי וניהלה ביעילות את כספיה. לסיכום, לא היה ספק כי המנוחה הכירה תודה לבתה אשר הייתה קרובה אליה יותר משאר ילדיה וניתן לקבוע שלא הייתה במקרה זה השפעה בלתי הוגנת. לאמור, לא כל תלות של מצווה בנהנה עולה כדי השפעה בלתי הוגנת. לעיתים, מדובר בתלות אשר הינה חלק מאופיים של החיים ומערכת היחסים בין קשיש לילדיו בערוב ימיו.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.