www.what2do.co.il

האישה הפרה סעיף בחוזה הגירושין - האם הגבר יכול להפר אותו בתגובה?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 01/12/2021
האישה הפרה סעיף בחוזה הגירושין - האם הגבר יכול להפר אותו בתגובה?

הצדדים בתביעה שלפנינו הינם גבר ואישה אשר התגרשו ב-1989 ולהם שני ילדים בני 29 ו-23. השניים חתמו על הסכם גירושין אשר אושר על ידי בית הדין הרבני וקיבל תוקף של פסק דין. נשוא המחלוקת של התביעה הינה פירוק שיתוף בדירה משותפת המשמשת למגורים של הצדדים.

 

      קראו גם:

 

האישה הגישה תביעה בה היא מבקשת לחייב את הגבר להעביר את הדירה על שמה. לדבריה, היא שילמה את מלוא התשלום בסך 19,800 ₪ בו חויבה על פי הסכם הגירושין. לעומת זאת, פסק דין שניתן במאי 2008 קבע כי התובעת לא הוכיחה תביעתה, לא הוכיחה ששילמה את הסכום האמור לנתבע, ואין לקזז הסכומים מהתחייבויות עתידיות.

 

האישה לא שילמה - הגבר מבקש לבטל הסעיף בנוגע לדירה


הנתבע טען כי נוכח אי מילוי חיובה של התובעת לשלם לו סך של 19,800 ₪ תקופה כה ארוכה, הוא נאלץ להודיע לה בע"פ ובכתב, על ביטול ההסכם בכל הנוגע לעניין הדירה. הגבר הגיש תביעה שכנגד ובה הוא מבקש למכור הדירה ולחלק את תמורתה שווה בשווה בין הצדדים.


בהסכם הגירושין נקבע כי האישה תשלם לבעלה לשעבר סכום של 19,800 ₪ בתשלומים של 900 ₪ כל שישה חודשים החל מששה חודשים שלאחר מתן הגט. עם התשלום האחרון ימחוק הגבר את שמו בטאבו והתובעת מתחייבת שלא למכור או להעביר החזקה בדירה כל זמן שלא מובטח דיור הולם וקבוע לילדים עד הגיעם לגיל 21.

 

סעיפים שזורים זה בזה בהסכם גירושין, אימתי?


בית המשפט קבע כי הצדק נמצא עם הגבר שכן אי מילוי הוראות ההסכם לפיהם על התובעת לשלם לנתבע סכום של 19,800 ₪ מהווה הפרה יסודית של ההסכם בכל הנוגע לעניין הדירה. לעומת זאת, טענת התובעת כי אין ניתן לבטל רק את הסעיף המדבר בדירה, מאחר ומדובר בהסכם גירושין אשר סעיפיו ותנאיו שזורים זה בזה, איננה מתאימה לנסיבות הסכם הגירושין הספציפי הנדון.

 

      קראו גם:

 

הסכם הגירושין אשר הונח על שולחנה של השופטת נילי מימון, אינו שוזר את הסעיפים בנוגע לדירה או מזונות הילדים לשאר סעיפי ההסכם ולכן כל סעיף עומד לבדו. במידה והסעיפים אינם תלויים זה בזה, הפרה של אחד מהם, אפילו באופן בוטה, איננה מפילה את כל ההסכם אך מהווה הצדקה להפרתו מן הצד השני.


התרת הפרת סעיפים ספציפיים בהסכם גירושין מותרת כאשר אין בהסכם הוראות ממוניות נוספות, אין הסדרים ואין מוזכרות זכויות כספיות או סוציאליות או זכויות מעבודה כספים בבנקים או כל זכויות כספיות או הכנסות נוספות מלבד עניין הדירה.

 

לסיכום,


מכיוון שהאישה לא הצליחה להוכיח בבית המשפט כי שילמה את 19,800 השקלים כעולה מהתחייבותה בהסכם, צודק הגבר בטענתו שמדובר בהפרה של סעיף הדירה בחוזה. אי לכך, בית המשפט לענייני משפחה קיבל את התביעה שכנגד שהוגשה על ידי הגבר וביטל את הסעיף המבטל את חזקתו על הדירה, כעולה מהסכם הגירושין שהופר.


לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.