www.what2do.co.il

הפחתת מזונות לאחר פיטורים מהעבודה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 27/02/2011
הפחתת מזונות לאחר פיטורים מהעבודה

מזונות ילדים הינם חובה של אב כלפיו ילדיו עד שאלו הגיעו לגיל 21. מדובר בחיוב סוציאלי העולה מתוך המשפט העברי ומקרין לחברה הישראלית ומערכת המשפט. עם זאת, פעמים רבות נקלע האב לקשיים כלכליים ואין עומד בתשלום המזונות? האם במקרים אלו הוא רשאי לשלם פחות וכיצד עושים זאת? האם פגיעה בפרנסתו של האב מהווה שינוי נסיבות מהותי המקים לו עילה להפחתת מזונות ילדיו?

 

האם ניתן להפחית מזונות באופן חד צדדי?

 

שימו לב, פסקי דין העוסקים במזונות ילדים אינם עניין אשר קל לשנותו בבית המשפט. עם זאת, במידה והאב חווה פיטורים ומשכורתו התמעטה באופן משמעותי, קיימת לו עילה לטעון שיש לשנות את דמי המזונות. הפחתה זו חייבת לקבל את אישורו של בית המשפט לענייני משפחה, ואל לו לאב להפחית את התשלומים באופן חד צדדי.

 

במקרים אלו, יכולה האישה לפנות להליכי ההוצאה לפועל ולפתוח תיק נגד בעלה לשעבר. הליכים אלו עלולים להיות יקרים בהרבה מסכום החוב המקורי. הפרה של פסק דין אשר ניתן על ידי בית המשפט לענייני משפחה עלולה להיות גם ביזוי בית המשפט.

 

כיצד מוכיחים שינוי נסיבות מהותי כגון פיטורים?

 

כמו כן, פסקי דין העוסקים במזונות הינם החלטות משפטיות אשר בית המשפט איננו נוטה לשנותן בנקל. האב המפוטר, אשר איננו מסוגל לעמוד בתשלום שהוטל עליו, חייב לעמוד בטענותיו בשלושה מבחנים מצטברים.


ראשית, האב חייב להוכיח כי אכן הפיטורים מהווים עבורו שינוי נסיבות מהותי. שינוי זה נבחן במסגרת הפסיקה ובהתאם למצבו האמביוולנטי של התובע. לאמור, במקרים בהם מדובר באדם מבוגר אשר פוטר מעבודתו וקשה להאמין שיוכל למצוא עבודה זהה בשכר דומה, קיימת לו עילה לטעון שהפיטורים הינם שינוי נסיבות מהותי.

 

      קראו גם בתחום:

 

לעומת זאת, אדם צעיר אשר פוטר מעבודתו וקיים סיכוי גדול שיימצא עבודה זהה (ואף טובה יותר) בהמשך, איננו יכול לדרוש את הפחתת המזונות. תביעות להפחתת מזונות, בדומה לתביעות לקביעת מזונות, מתייחסות לא רק להשתכרותו של האב בעת הדיון המשפטי, אלא גם ל"כושר השתכרותו". כושר זה מהווה את פוטנציאל השתכרותו של האב, גם במקרים בהם הוא מפוטר או מובטל.


שנית, אב אשר הוכיח כי מדובר בפיטורים המהווים עבורו שינוי נסיבות מהותי, צריך לשכנע את בית המשפט כי מדובר בשינוי נסיבות בלתי צפוי. פיטורים הינם שינוי נסיבות בלתי צפוי ברוב המקרים. עם זאת, קיימות סיטואציות בהן הפיטורים הינם צפויים כגון חוזה לתקופה קצובה או עבודה על בסיס משימה מוגדרת. במקרים אלו, ניכר שהאב יכול היה לצפות את שינוי הנסיבות ואין הוא יכול להלין על כך בדיעבד.


שלישית, אב אשר עמד בשני התנאים האחרונים, צריך לעמוד במבחן נוסף על מנת לזכות בהפחתת המזונות. על התובע מוטל הנטל להוכיח שמדובר בתשלום מזונות גבוה העולה כדי חוסר צדק כלפיו.

 

לדוגמא, במקום בו במידה ולא יופחתו דמי המזונות, קיים סיכוי ממשי שהאב יתדרדר לחובות ויאבד את אשתו החדשה, קיימת לו עילה לטעון שיש להפחית את הסכום מפאת חוסר צדק. טענה זו איננה פשוטה בבית המשפט, ושופטים רבים נוטים לפסול תביעות רק בגינה.


לסיכום - פנו לייעוץ משפטי

 

אב אשר פוטר מעבודתו ואינו מסוגל לעמוד בתשלום דמי המזונות חייב לפנות כמה שיותר מהר לעורך דין או יועץ משפטי. מדובר בתביעות מורכבות אשר יש לתכנן בחוכמה ובשיקול דעת. זכור, חובתו של אב לזון את ילדיו יונקת מהמשפט העברי, ובית המשפט נוטים גם שלא לפסוק מתחת לסכום מינימאלי מסוים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.