www.what2do.co.il

גילוי כספים בחו``ל כעילה לביטול הסתלקות מעיזבון

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 31/07/2011
גילוי כספים בחו``ל כעילה לביטול הסתלקות מעיזבון

אישה חשוכת ילדים הלכה לעולמה והותירה אחריה עיזבון רב כספים ונכסים. בטרם נפטרה האישה, ערכה היא צוואה אשר פירטה את אופן חלוקת עיזבונה לאחר פטירתה. בצוואה נישלה המצווה חלק גדול מיורשיה על פי דין, המתגוררים באוסטרליה, ומינתה שני עורכי דין כמנהלי עיזבון – המבקש ועו"ד ה'. לפי הצוואה, המבקש היה אמור לקבל את תכולתה של דירה מסוימת, תמורתן של שתי דירות נוספות צוו לאוניברסיטת תל אביב, כספים מסוימים ליורשים נוספים, וכל יתרת העיזבון, ללא יוצא מן הכלל, למנהל העיזבון השני, עו"ד ה'.

 

      קראו עוד בתחום:


בצוואה ביקשה המנוחה כי עו"ד ה', אליו צווה יתרת עזבונה, יחלק את הכספים בתרומות ובצדקה. בשנת 1989 מונו לעיזבון שלושה מנהלי עיזבון, שופט בדימוס, המבקש ועו"ד ה'. שלושת המנהלים הגישו בקשה למתן הוראות, ועו"ד ה' הדגיש במעמד זה כי הוא אינו רואה עצמו באופן אישי כזוכה בצוואה ויש לחלק את הכספים לצדקה, כפי שרצתה המנוחה. זמן קצר לאחר פטירתו של עו"ד ה', גילו יורשיו כי היו למנוחה כספים רבים, כ-600,000 דולרים, בחשבון בנק בשוויץ. כספים אלו לא מצאו ביטוי מפורש בצוואה. בעקבות הגילוי, ביקשו היורשים לבטל את הסתלקותו על ה' מחלקו בעיזבון.

 

המבקש ענה בתגובה כי "חברי, מנהל העיזבון המנוח, חזר בפני פעמים רבות כי מטעמים השמורים עמו הוא אינו חפץ בכל טובת הנאה מנכסי העיזבון והוא מסכים כי כל יתרת העיזבון תחולק לכיסוי הוצאותיו, קיום רצונה של המצווה בשלמות, וצדקה".


הסתלקות מהעיזבון, אימתי?


סעיף 6 (ב) לחוק הירושה, התשכ"ה-1965, קובע כי "מי שהסתלק מחלקו בעיזבון, רואים אותו כאילו לא היה יורש מלכתחילה". יצוין כי עו"ד ה' כתב בבקשתו כי הוא "אינו רואה עצמו זוכה באופן אישי ולפי הוראת הצוואה יתרת העיזבון צריכה לשמש בראש ובראשונה לכיסוי הוצאות העיזבון ולמילוי אחרי כל הוראות הצוואה במלואה. כמו כן, את היתרה שתישאר מעבר לכך יש לחלק לצדקה".

.
המבקש העיד כי עו"ד ה' ידע שלמנוחים יש חשבון בנק בשוויץ, ובכל זאת הצהיר את שהצהיר. נטען כי גם אם לא היה לעו"ד ה' מושג כי חשבון הבנק בשוויץ נושא סכום משמעותי, אין בכך כדי לפגוע בהסתלקותו שנעשתה ללא תנאי וללא כל הסתייגות.


הלכה פסוקה היא כי ניתן לבטל הסתלקות מעיזבון במידה וזו נעשתה כתוצאה מהטעייה, טעות, או עקב אחת העילות אשר על פיהן ניתן לבטל חוזה (כגון חוסר תום לב או עושק). הדין הכללי החל על העניין, ככל שמדובר בהסתלקות מעיזבון, הוא חוק החוזים. התסלקות מעיזבון הינה פעולה משפטית במובנו של סעיף 61(ב) לחוק החוזים. סעיף זה אינו מוגבל רק לעניין תום הלב, והוא מחיל את כל הוראות חוק החוזים על פעולות משפטיות אשר אינן בבחינת חוזה.

 

האם תתקבל בקשת ביטול ההסתלקות?


סעיף 14(4) לחוק החוזים (חלק כללי) תשל"ג – 1973, קובע חד רשאי לבטל חוזה כאשר הוא התקשר בחוזה עקב טעות וניתן להניח שלולא הטעות לא היה מתקשר בחוזה, וכן הצד השני ידע או היה עליו לדעת על כך. השאלה שנשאלה במקרה דנן הייתה, האם עו"ד ה', הסתלק מהירושה בטעות ואם הוא היה יודע כי הסתלוקתו כוללת גם סכום של מעל 650,000 דולרים, לא היה הוא מסתלק.

 


הנטל לעניין זה הונח על כתפיהם של יורשיו של עו"ד ה'. בית המשפט קבע כי האחרונים לא הרימו את הנטל הדרוש. עו"ד ה' היה מקורב מאד למנוחה ואף נחשב בעיני רבים לאיש סוד המסייע לה בענייני כספים. המבקש אף העיד כי עו"ד ה' ידע על הכספים בשוויץ. אי לכך, בית המשפט קבע כי יורשיו של ה' לא הרימו את הנטל הדרוש להוכיח כי הסתלקותו של ה' הייתה בטעות.

 

יתרה מכך, מדבריו של האחרון עלה כי הוא סבר שרצון המנוחה היה לחלק את יתרת עזבונה לצדקה. יורשיו של ה' טענו כי הוא הסתלק מהעיזבון משום שהיה מותש, חולה ונתון ללחצים כבדים. טענות אלו לא הוכחו. בית המשפט קבע כי מדובר בטענה אשר ניסתה להשחיר את פניהם של מנהלי העיזובן הקודמים, ללא כל הצגת ביסוס ראייתי.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.