www.what2do.co.il

הסכם לטובת צד ג` בתוך המשפחה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 02/02/2012
הסכם לטובת צד ג` בתוך המשפחה

תמ"ש 28280-08

 

סעיף 34 לחוק החוזים הינו הסעיף בחוק הנוגע לעריכת חוזה ובו מוקנית זכות כלפי צד שלישי. סעיף זה קובע כי במידה וקיים בחוזה חיוב לטובת מי שאינו צד לחוזה, המוטב רשאי לדרוש את קיומה של הזכות (וזאת אם השתמעה מהחוזה הכוונה להקנות לו זכות זו). מדובר למעשה בחוזה אשר נערך בין צדדים ובמסגרתו מותנה חיוב לטובת צד שלישי אשר לא היה מעורב ביצירת החוזה בעצמו. לא רק שהצד השלישי "זוכה" להטבה מכוח ההסכם, אלא שהחוק גם מאפשר לו לתבוע את זכותו.

 

עם זאת, על מנת שצד שלישי אכן יהיה למוטב בחוזה כגון דא, לא ניתן להסתפק בכך שהחוזה יכלול חיוב לטובתו. מוטל על צד שלישי זה להוכיח כי הוא זכאי לכך גם מכוח פירוש ההסכם. המבחן הקובע לעניין זה הינו "כוונת ההקניה". המשמעות של מבחן זה היא כי יש לפרש את ההסכם ולבחון האם הייתה במסגרתו "כוונה פוזיטיבית" להקנות זכות לצד שלישי לדרוש את קיומו של החיוב האמור.

 

מדובר למעשה בכוונה הנשענת על גמירות דעת במידה הדרושה לכריתת חוזה. במסגרת דיני המשפחה, חוזים לטובת צדדים שלישיים הינם תופעה נפוצה. לא אחת, הורים עורכים הסכמי גירושין אשר במסגרתם הם קובעים זכויות שונות לטובת ילדיהם.

 

      קראו עוד בתחום זה:

 

מדובר בחוזים שכיחים בהקשרים משפחתיים ובמסגרתם מבקשים הצדדים (ההורים) להבטיח את זכויותיהם של קטינים רכים בשנים ואף ילדים אשר טרם נולדו. אחת הדרכים הנוחות לעשות כן היא על ידי עריכת הסכם בין ההורים המגדיר את הקטינים כמוטבים בו. הגדרת הקטינים כאמור מקנה לאחרונים עילת תביעה עצמאית.

 

בתי המשפט לענייני משפחה עמדו לא אחת על שכיחותם של הסכמי גירושין אשר מקפלים בתוכם גם תניות הנוגעות לילדי בני הזוג. על פי רוב, בתי המשפט יטו לקיים את ההסכמים הנ"ל ולכבדם. עם זאת, גם במקרים אלה, בית המשפט איננו "חותמת גומי".

 

הלכה פסוקה היא כי כאשר עסקינן בהסכמים בהם ההורים עיגנו אינטרסים של ילדיהם, יש לבחון את כוונתם של ההורים, את מחויבותם, התחייבויותיהם, וכן את פנייתם להענקת תוקף של פסק דין להסכם. הדברים אמורים מקל וחומר כאשר המחוקק הגדיר הסדר מיוחד בנוגע להסכמי ממון וגירושין, ונקבע כי הסכמים אלה חייבים לקבל את אישורו של בית המשפט (או סמכות משפטית כגון נוטריון).

 

דוגמא לפסק דין

 

במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה בכפר סבא, התקבלה תביעה של שתי בנות כנגד אשתו השנייה של אביהן המנוח.

 

בית המשפט קבע כי התובעות זכאיות להיות בעלות הזכויות בדירה בה התגוררה האישה, וזאת משום שבמסגרת הסכם גירושין בין אביהן המנוח לאימן, הוחלט כי דירת המגורים תירשם על שמן והאב יגור במקום עד שארית חייו. לאחר פטירתו של האב, הבנות ביקשו את רישום הדירה על שמן וסילוק ידה של אשתו השנייה מהנכס. בית המשפט קיבל את טענות הבנות מחמת מספר טעמים:

 

  1. במסגרת הסכם הגירושין, הורי התובעות הביעו עמדה ברורה כי הם מעוניינים שהזכויות בדירה יעברו לבנותיהם.
  2. ההורים חזרו על עמדה זו פעם נוספת, כ-23 שנים לאחר עריכת הסכם הגירושין, וזאת כאשר חתמו על תזכיר מול בית המשפט לענייני משפחה בנתניה (בסוגיה אחרת).
  3. אשתו השנייה של המנוח התחתנה עם האחרון לאחר עריכת ההסכם. דהיינו, במועד זה המנוח לא היה בעל זכויות בנכס אלא הוא היה בעל זכות חזקה בלבד.
  4. אשתו של המנוח לא הייתה זכאית לזכויות בנכס, לא מכוח ההסכם, לא מכוח חוק יחסי ממון, ולא מכוח ירושה.
  5. האישה השנייה טענה כי היא השקיעה כספים רבים בדירה. דא עקא שטענות אלה נטענו בעלמא ולא זכו לפירוט בכתב ההגנה.
     

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הסכם ממון שלא אושר

עקרונית, הסכם ממון בטרם נישואין שלא אושר ע"י הערכאה משפטית הקבועה בחוק ... הינו חסר תוקף משפטי, וככזה לא ניתן לתבוע את קיומו 

מה ניתן להכיל בהסכם ממון?

חשיבותו העיקרית של הסכם ממון היא בהסדרת חלוקת הרכוש והממון בין בני הזוג. באופן זה מוגדרים מראש זכויות ונכסים של כל אחד מבני הזוג ... 

שינוי הסכם ממון

האם ניתן לשנות או לבטל הסכם ממון לאחר שאושר?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.