www.what2do.co.il

הסכם ממון בין ידועים בציבור

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 25/05/2011
הסכם ממון בין ידועים בציבור

הסכם ממון הינו הסכם אשר במסגרתו קובעים בני זוג כיצד יחולק רכושם בעת פרידה או גירושין. היות ומערכת היחסים בין בני זוג איננה כמערכת יחסים בין שני צדדים עסקיים, כפוף הסכם ממון למספר תנאים כגון דרישת כתב ואישורו בבית המשפט. עד לאחרונה, ניתן היה לערוך הסכם ממון אך ורק בין זוגות נשואים. בפסק דין אשר ניתן בבית המשפט העליון, בע"א 640/82 כהן נ' היועץ המשפטי לממשלה, פ"ד ל"ט (1) 673, נקבע שהוראות חוק יחסי ממון בין בני זוג, אשר נוגעות גם להסכמי ממון, אינן חלות אלא על בני זוג נשואים.

 

זוגות ידועים בציבור אשר לא באו בברית הנישואין, נאלצו לערוך הסכם לחיים משותפים (הסכם אשר זכה לכינויים שונים כגון "הסכם לחיי משפחה", "הסכם לנישואים אזרחים" וכדומה). לאחרונה שונתה הלכה זו, בעקבות פסיקתה של השופטת דורנר ברע"א 6854/00 הי"מ נ' זמר, פ"ד נד (5) 491.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בפסק דין זה נקבע כי המשיבים, אשר היו ידועים בציבור, יוכלו להסדיר את יחסיהם הרכושיים במסגרת הסכם ממון שיוגש לאישור בית המשפט לענייני משפחה. יצוין כי הסכם הממון בין בני הזוג בפרשת זמר אושר מכוח סעיף 3(ג) לחוק בית המשפט לענייני משפחה ולא מכוח חוק יחסי ממון בין בני זוג. היועץ המשפטי לממשלה ערער על החלטה זו וערעורו נדחה. בפסק הדין נקבע כי הוראות חוק יחסי ממון, והוראות חוק בתי המשפט לענייני משפחה, משלימות אלה את אלה.


השופטת דורנר כתבה בפסק הדין כי בית המשפט אמור למלא את החסר בחוק יחסי ממון, אשר אינו מתייחס לבני זוג ידועים בציבור. קל וחומר כאשר בחברה הישראלית חיים כיום כ-40,000 בני זוג ידועים בציבור (ואף יותר). שילוב החוקים הנ"ל מאפשר גם לבני זוג אלו ליהנות מהיכולת לערוך הסכם ממון להסדרת סוגיות רכושיות הקשורות בחיים המשותפים.


פסק דין זמר נתן את האות לשורה של פסקי דין בעניין זה. לדוגמא, בתמ"ש (ת"א) 6960/03 ק' צ. וי' מ. (ניתן ב-21.11.04), נקבע כי בית המשפט רשאי לאשר הסכם ממון בין ידועים בציבור חד מיניים מכוח סעיף 2(א) לחוק בית המשפט לענייני משפחה. עניין זה בא לידי ביטוי גם בין שני גברים אשר מנהלים משק בית משותף וחיי משפחה, בתמ"ש (ת"א) 3140/03 ר.א. ול.מ.פ. (ניתן ביום 16.2.04).
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מזונות אישה ידועה בציבור, אימתי?

האם אישה אשר הינה ידועה בציבור זכאית למזונותיה לפני הפרידה ואחריה? 

כוונת שיתוף בין ידועים בציבור

האם כל אימת שבני זוג מוגדרים "ידועים בציבור", חלה עליהם הלכת השיתוף? כיצד בוחן בית המשפט את סוגייה זו? על מי מוטל נטל ההוכחה?  

ידועים בציבור - נסיבות שונות וראייתן בעיני הפסיקה

במישור היחסים הפנימיים, תוביל הכרה בבני הזוג כ"ידועים בציבור", בין היתר, להחלת מערכת דיני הגירושין על הצדדים בעת הפירוד. כך, עשוי הידוע בציבור להיות מחויב במזונות האישה (חובת מזונות מכוח תום הלב לזון את הידועה בציבור, מה שנקרא מזונות אזרחיים, תשלום מדור לאישה, חלוקת הרכוש שנצבר על פי כללי חזקת השיתוף, זכויות פנסיה שצבר הידוע בציבור, ויתכן אף זכאות לנכסי קריירה)... 

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

כיצד מחלקים רכוש בעת פרידת בני זוג ידועים בציבור? כיצד מחולק הרכוש במקרה של צוואה וירושה? קראו עוד...  

החלת חזקת השיתוף בבני הזוג ידועים בציבור, אימתי?

החוק הישראלי מכיר בזכויות רבות של "ידועים בציבור כנשואים", זכויות המוקנות להם מכוח חייהם המשותפים, אף בהעדר נישואים כדין ... מה לגבי הרכוש? 

ידועה בציבור וזכויות בירושה

ידועה בציבור וזכויות בירושה

מחלוקת בשאלה האם הנתבעת היתה ידועה בציבור של המנוח לנושא זכויות בירושה ... 

בקשה לצו ירושה של ידוע בציבור של המנוחה

שארי בשרה של המנוחה הגישו התנגדות בטענה להיותם יורשיה על פי חוק 

מזונות בציבור החרדי

פסה"ד עוסק בבחור ישיבה הלומד במסגרת פנימייתית ושעבר את גיל 18, שהוריו חרדים משתי חצרות חסידיות שונות וקיים סכסוך מתמשך ביניהם 

דחיית תביעה נגד הידוע בציבור בעילת עושק

דחיית תביעה לפסק דין הצהרתי ששל תובעת את הידוע בציבור שלה לשעבר בין היתר בעילת עושק 

תביעה לעזבון של שתי ידועות בציבור

תביעתה של התובעת כנגד עיזבונו של המנוח, ליתן פסק דין הצהרתי בדבר זכויותיה הנטענות כידועתו בציבור (עת היה בין החיים, ט.ס), ולהצהיר כי מחצית מכל הזכויות מכל מין וסוג שהוא, אשר נצברו במהלך חייה המשותפים עם המנוח, (לטענתה, 11 שנים קודם לקיץ 1997, ט.ס), בין אם הזכויות הועברו בחייו של המנוח על שם בנו ונכדיו, ובין אם אלה ירשו את הנכסים לאחר מותו- הינם שלה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.