www.what2do.co.il

האם הברחת נכסים במסגרת הסכם גירושין?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/04/2012
האם הברחת נכסים במסגרת הסכם גירושין?

האם גבר ואישה רשאים לעתור לביטול הסכם גירושין משום שמדובר בהסכם למראית עין, וזאת כאשר מטרת ההסכם הייתה להבריח רכוש מנושים? סגנית הנשיא, שושנה ברגר, דנה בסוגיה זו במסגרת תמ"ש (חי') 6580/04. השופטת הזכירה בפסק דין זה את הפסיקה הרלבנטית אשר קובעת כי הסכם אשר נועד להבריח מנושים רכוש איננו הסכם למראית עין בהכרח.

 

במישור הפנימי, ייתכן וההעברה בין בני הזוג הייתה אמיתית, גם אם תוצאותיה יצרו הברחת רכוש. השופט טל קבע אף הוא כי לא מדובר באופן ברור ומוחלט בהסכם גירושין למראית עין בלבד.


"נניח כי אדם מעוניין להתגרש מאשתו ולשם כך הזוג מחליט על העברת נכסים מסוימים מהגבר לאשתו", כותב טל, "האם כאשר הבעל ממהר להעביר את הנכסים, בטרם יניחו הנושים את ידיהם עליהם, האם מדובר בהברחת נכסים?". ובכן, השופט ציין כי מדובר במקרה זה בהעברה אמיתית, במסגרת גירושין, אשר הבהילות נועדה להקדים את הנושים אך לא להבריח את הרכוש. דהיינו, הנושים לא יוכלו לבקש את ביטול ההעברה לפי טענת הסכם גירושין למראית עין מכוח פקודת פשיטת הרגל (או כל דין אחר).

 

      קראו עוד בתחום:


במקרה דנן, בית המשפט הבדיל בין הטענה כי מדובר בהסכם הגירושין אשר נחתם בין הצדדים היה למראית עין בלבד, לבין הטענה כי ההסכם נועד לאפשר הברחת נכסים. למעשה, במעגל הפנימי בין הגבר לאישה, ההעברה לא הייתה למראית ולא למראית עין.

 

הצדדים אכן התכוונו לעשות את אותה הפעולה ולא גרמו לצד האחר אשר כבול בהסכם לחשוב אחרת. למעשה, פערי הידיעה היו רק כלפי הנושים (צד ג'). אי לכך, היות וההעברה הייתה אמיתית, מה לה ולטענת הברחה. ההתמקדות במקרים אלו איננה בחוזה ובתוכנו אלא בפער הכוונות בין הצדדים במועד כריתתו. יודגש כי אי ביצוע העברת זכויות במרשם המקרקעין, לפי הסכם גירושין, אינו משפיע על התוצאה.


הוכחת מרמה – נטל מוגבר


בפסק דין אשר ניתן בתא"ק (נתניה) 15077-02-10 - הילה דיין נ' בנק לאומי לישראל, הנושים טענו כי הסכם ממון אשר נערך בין התובעת לבין בעלה לשעבר נועד להבריח נכסים והינו הסכם למראית עין בלבד. הנושים הציגו למעשה טענות מרמה כנגד האישה.

 

בית המשפט דחה טענות אלו וקבע כי זכויותיה של האישה לפי הסכם הממון ירשמו כדין. בפסק הדין צוין כי נושה הטוען לטענת מרמה, נדרש להתמודד עם נטל הוכחה מוגבר.

 

"בעניין נטל הראיה נקבע לאחרונה, כי בעל דין המייחס לצד שכנגד עריכת חוזה פיקטיבי מעלה כנגדו טענה קשה, העשויה להגיע אף כדי ייחוס מרמה או מצג כזב. כך, כשם שלא בנקל יוכיח בעל דין טענות בדבר תרמית, המחייבות ביסוס ברמת הוכחה גבוהה במיוחד, גם טענות בדבר פיקטיביות של עסקה, המשיקות לטענת מרמה, מצריכות רמת הוכחה התואמת במשקלה לרצינותה ולחומרתה של הטענה הנטענת", נכתב בפסק הדין.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הסכם ממון שלא אושר

עקרונית, הסכם ממון בטרם נישואין שלא אושר ע"י הערכאה משפטית הקבועה בחוק ... הינו חסר תוקף משפטי, וככזה לא ניתן לתבוע את קיומו 

מה ניתן להכיל בהסכם ממון?

חשיבותו העיקרית של הסכם ממון היא בהסדרת חלוקת הרכוש והממון בין בני הזוג. באופן זה מוגדרים מראש זכויות ונכסים של כל אחד מבני הזוג ... 

שינוי הסכם ממון

האם ניתן לשנות או לבטל הסכם ממון לאחר שאושר?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.