www.what2do.co.il

האם ניתן לקבל הסכם בעל פה להעברת כספים לאחר פטירה?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 27/12/2010
האם ניתן לקבל הסכם בעל פה להעברת כספים לאחר פטירה?

סעיף 8(ב) לחוק הירושה קובע כי אדם אינו רשאי להעניק מתנה לאחר אשר תתקבל לאחר פטירתו של הנותן. חוק זה נועד למנוע מצב בו אדם מבטיח מתנה מסוימת לאחר, ואחרי מתן ההבטחה הוא מעוניין לחזור בו מהבטחתו. מדובר אפוא באיסור על מתנה לאחר פטירה שלא בדרך של צוואה. למעשה מדובר בהסכמי מתנה אשר בניגוד לצוואה שניתן לשנותה כאוות נפשו של המצווה עד לפטירתו, קשה לקבוע מהי הפרוצדורה המשפטית לביטול מתנות מסוג זה.

 

במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה, נדחתה מכוח סעיף זה תביעתם של ילדיו של מנוח להעברת כספים שונים על שמם. התובעים טענו כי בין המנוח לבינם נערך הסכם בעל פה אשר לפיו כספים הנמצאים בפקדונות בבנק פועלים יועברו להם לאחר פטירתו של המנוח.

 

      קראו עוד בתחום:

 

לטענתם, הכספים נשמרו על ידי המנוח בחשבון בנק פרטי וזאת עבורם ובנאמנות. לאחר פטירתו של המנוח, ביקשה אשתו השנייה של האחרון כי הכספים יועברו אליה ואל התובעים מכוח חלוקת ירושה לפי דין לאחר מתן צו ירושה. ילדיו של המנוח הגישו בעקבות כך תביעה לבית המשפט אשר מטרתה הייתה למשוך ידיה של הנתבעת מהכספים הנ"ל.

 

אלמנת המנוח טענה כי מעולם לא הבטיח בעלה להעביר כספים כלשהם באופן נפרד לילדיו. כמו כן, לטענתה, המנוח לא הסכים בשום מקרה לשמש בתור נאמן לכספים אלו עד לפטירתו.

 

הילדים לא הופיעו כלל להלווית המנוח

 

בית המשפט קבע כי יש לקבל את טענותיה של האלמנה ולדחות את טענת התובעים. השופט נפלתי שילה ציין כי הוכח בפניו שגם במידה והמנוח היה מעוניין להעביר את הכספים לילדים, עסקינן בהבטחה לאחר פטירה. בפסק הדין צוין כי הבטחה מסוג זה איננה כשרה או קבילה מבחינת חוק הירושה. במקרה זה, גם אם התובעים היו מוכחים מעל לכל ספק שההסכם אשר נערך בין המנוח לבינם אכן התקיים, דינו היה להתבטל.

 

השופט הוסיף כי הילדים לא ביקשו מהמנוח את הכספים, אשר הוחזקו על ידו (לטענתם) בנאמנות, במהלך חייו של המנוח ואף בתקופות קשות מבחינה כלכלית. כמו כן, השופט ציין כי בין המנוח לבין הילדים היה קשר רופף ובהתחשב בסוג הקשר הנ"ל, היה מקום להעלות את ההסכם המדובר על הכתב.

 

לסיכום, לא ניתן היה לקבל את טענתם של התובעים לכך שהמנוח היה מעוניין להעביר להם את הכספים מטוב ליבו. למעלה מן האמור, הילדים לא השתתפו בהלווית המנוח ובינם לבינו התנהלה מערכת יחסים עכורה. אי לכך, הילדים יכולים להסיק בעצמם מדוע לא הועברו הכספים המדוברים בצוואה אליהם.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.