www.what2do.co.il

האם יכולה הסבתא לתבוע הסדרי ראיה עם נכדיה בניגוד לרצון ההורים

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 02/03/2021
האם יכולה הסבתא לתבוע הסדרי ראיה עם נכדיה בניגוד לרצון ההורים

פעמים רבות הורים מונעים מילדיהם קשר עם סביהם, דבר המוביל להגשת עתירה לסעד בדבר הקמת קשר בין הסבים לבין הנכדים. שומה על בית המשפט לבחון את הסוגיה. כיצד ניתן לשרת בצורה מיטבית את עיקרון טובת הילד בהקשר זה של קשר נכדים-סבים. על פי מבחן זה, בית המשפט לענייני משפחה ייעתר לבקשה או ידחה אותה.


במילים אחרות – תכלית הסמכות של בית המשפט הינה לאפשר לשמור על ענייניהם של מי שזקוקים לכך, לרבות במצב בו אין הדבר עולה בקנה אחד עם השקפת ההורים. מקרים בהם הורה פועל בניגוד לטובת הקטין בכל הנוגע לקשר בין הילד לבין סביו, וכאשר התערבות בית משפט עשויה לשרת את עניינו של הקטין, מוסמך השופט להורות על הסדרי ראיה בפסק דין.

 

דוגמא לפסק דין - הסבתא רוצה לראות נכדיה


בית המשפט לענייני משפחה בירושלים נדרש לדון בתביעה מסוג זה שהגישה סבתא, תושבת צרפת, נגד בתה ובעלה, בנוגע להסדרת הראייה עם נכדיה. היחסים בין הסבתא לבין בתה ובעלה לא היו מן המשופרים, בלשון המעטה, אך עד להגשת התביעה הנוכחית, ניתנה לתובעת האפשרות לראות את נכדיה פעמיים בשנה.

 

      קראו עוד בתחום:


בשנת 2007 העבירו ההורים לסבתא מכתב באמצעות עורך דין, בו נאמר לה שאין הם מעוניינים לפגוש אותה בעת ביקורה בישראל. לאור עמדה זו, הגישה האישה תובענה לבית המשפט לענייני משפחה, בה עתרה ל"קביעת סדרי קשר בין סבתא לבין נכדיה". בתביעתה טענה האחרונה, כי התנגדות בתה ובעלה לקשר בינה לבין הילדים נובעת מהשקפתם הדתית-חרדית.

 

טובת הקטינים - סמכות ההורים או קשר עם הסבתא?


ההורים טענו בתגובה, בכתב הגנתם, כי התנגדותם לקשר עם הסבתא אינה קשורה כלל להשקפתם הדתית. ההורים ציינו כי הם מקיימים קשרי משפחה הדוקים עם בני משפחה בעלי השקפות שונות, לרבות בני משפחה הנשואים ללא יהודים ובני זוגם. את יחסם לסבתא הסבירו ההורים על רקע יחסים קשים בין הסבתא לאם, עוד מנעורי האם.

 

      קראו עוד בתחום:


לצערה של הסבתא, גילם הצעיר של הילדים (שלושה ילדים שהגדולה מביניהם בת 7), היה לה לרועץ והכריע את הכף לטובת ההורים. השופטת ציינה כי הקמת קשר בין סבתא החיה בצרפת לילדים צעירים, כמו במקרה דנן, באופן שייטיב עם הילדים, דורשת קצה חוט של שיתוף פעולה מצד ההורים.

 

מאידך, השופטת קבעה כי כפיית קשר כזה בגילם הצעיר של הילדים, ספק אם תהיה אפקטיבית, ומכל מקום, בוודאי יהיה לה מחיר בראי של טובת הילד, בשל הפגיעה באוטונומיה ההורית כלפי של התא המשפחתי המצומצם.


עם זאת, השופטת מתחה ביקורת על ההורים משום שלא הראו האחרונים ולו בדל של נכונות לשיתוף פעולה בשלב הנוכחי. לבסוף, היחסים הקשים בין הסבתא לאם, במשולב עם גילם הצעיר של הילדים, הביאו לכך שלא נראה כי כפיית קשר בשלב מוקדם זה תשרת את טובת הילדים.

 

השופטת מסכמת את דעתה בפסק הדין:


"כאשר מונעים ההורים מן הילדים קשר עם מי מהורי ההורים ומעלימים אותם, המחיר עשוי להיות כבד. בין היתר מדובר בנזק להשקפתם של ילדים בדבר החובה לכיבוד הורים, שהרי ההורים הם גם ילדיהם של הורי ההורים, והבחירה שלא לאפשר לנכדים כל מגע עם הורי ההורים, טומנת בחובה מסר בעייתי בכל הנוגע לערך כיבוד הורים".


 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.