www.what2do.co.il

הסדרי ראיה של ילדים דתיים אצל אב חילוני

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 04/06/2012
הסדרי ראיה של ילדים דתיים אצל אב חילוני

תמ"ש 4652-07-09


לאחר גירושין, ייתכן מאד כי בני הזוג יפנו לדרכים שונות זה מזו, לא רק מבחינה חומרית אלא גם מבחינה רוחנית. לדוגמא, ייתכן כי אחד הצדדים יבחר לנהל אורח חיים דתי, בעוד בן זוגו לשעבר יעדיף את החילוניות כדרך חיים. כאשר יש לבני הזוג ילדים משותפים, יכולה לעלות שאלה של ממש בדבר האופי של הסדרי הראיה. להלן דוגמא למקרה כאמור.


בית המשפט נדרש לבחון האם הוא רשאי להורות לאב לנהל אורח חיים דתי בעת קיום הסדרי הראיה. דהיינו, האם ניתן לחייב אב לשמור מצוות עם הילדים, להימנע מנסיעה בשבת, להקפיד על אי אכילת חמץ ולוודא חבישת כיפה.

 

      קראו עוד חינוך ילדים לאחר גירושין:


יש להדגיש כי סכסוך המשמורת בין ההורים במקרה זה היה קשה וטעון. בית המשפט נדרש לבחון את המחלוקות בין הצדדים תוך קבלת סיוע משורה ארוכה מומחים ותסקירים (26 במספר!). על פי הראיות שהוצגו בפני בית המשפט, האם והאב במקרה זה הינם שני רופאים. כמו כן, האישה הייתה בת למשפחה דתית המקיימת מצוות, ואילו האב הינו אדם לא דתי אשר מקיים אורח חיים חילוני. הילדים נמצאו במשמורת האם ולמדו במסגרת מוסדות ממלכתיים דתיים.


במהלך תביעת המשמורת, האב ביקש להרחיב את הסדרי הראיה ואילו האם ביקשה לצמצמם. עיקר טענותיה של האם נגעו לאורח חייו החילוני של האב ו"השפעתו" על הילדים בעניין זה. ועדת תסקירים אשר התקיימה בעניין הצדדים הרחיבה את הסדרי הראיה תוך חיוב האב להקפיד על אורח חיים דתי בזמן הביקורים. בשלבים מאוחרים יותר, הסדרי הראיה הורחבו פעם נוספת. עם זאת, האם עקבה אחרי האב באמצעות חוקר פרטי והציגה בפני בית המשפט ראיות לכך שהאחרון לא קיים את התחייבויותיו. למשל, הוצגו תמונות בהם האב הסיע את הקטינים בשבת והוכח כי הילד הסיר את הכיפה בהגיעו לאביו.
 

"השאלה האם בית המשפט יכול לחייב את האב להקפיד כי הילדים ישמרו, בעת שהייתם אצלו, שבת וכשרות היא שאלה מורכבת ורגישה", כתבה השופטת אספרנצה אלון בפסק הדין, "החלטה זו מקפלת בתוכה מקבילית של שיקולים כאשר אחדים מהם מצביעים לכיוון אחד ואחרים על כיוון אחר". הודגש כי אין ספק שמדובר בהחלטה אשר תשפיע באופן מהותי על הקטינים, אך גם על הוריהם. יתרה מכך, הקביעה הנ"ל נגעה במקרה זה גם לזכויות היסוד של ההורים (מבחינת חופש דת ומצפון).


חופש דת ומצפון איננו נתון לאם לבדה


השופטת עמדה על הבעייתיות המגולמת בכך שהילדים ספגו בהסדרי הראיה אורח חיים שונה בין "זמן אם" ל"זמן אב". כמו כן, צוין כי מן הראוי שהאב יתגמש לטובת ילדיו ולא מדובר ב"לבוא לקראת גרושתו" אלא "לבוא לקראת הילדים". עם זאת, השופטת הדגישה כי אורח החיים הדתי של הילדים לא היה אורח חיים מחמיר וזאת בלשון המעטה.

 

אכן, הילדים למדו במוסדות דתיים וחונכו בערכים ברוח זו. עם זאת, אמם לא הייתה בעלת אמונות אורתודוקסיות חמורות והיא אף הודתה שהיא נוהגת לעיתים לנסוע בשבת (לצורכי עבודה ופיקוח נפש). דהיינו, נסיעות בשבת לא ערערו את עולמם המצפוני של הילדים. יתרה מכך, במהלך החיים המשותפים הילדים למדו בבתי ספר חילוניים והם היו מיודדים גם עם אחיהם החורג, בנו של האב מנישואיו הקודמים, אשר מנהל אורח חיים חילוני לכל דבר.


אכן, הלכה פסוקה היא כי קיימת להורה הזכות לחנך את ילדיו על פי דתו ומצפונו. עם זאת, השופטת הזכירה לאם כי חופש הדת והמצפון איננו נחלתה הבלעדית. "זכותה של האם, כמו כל זכות יסוד אחרת, אינה בלתי מוגבלת", נכתב בפסק הדין. לסיכום, השופטת קבעה כי אין לחייב את האב לשמור מצוות או לקיים אורח חיים דתי כאשר הילדים שוהים אצלו. "יחד עם זאת, מצופה מהאב שיגלה אחריות הורית וימנע, ככל האפשר, מלחשוף את הקטינים לסיטואציות ומצבים בהם הם יאלצו לנהוג בניגוד למצפונם וחינוכם", סיכמה השופטת את פסק דינה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.