www.what2do.co.il

הלכת השיתוף - זכויות יורשים

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 27/02/2011
הלכת השיתוף - זכויות יורשים

האם זכאים יורשים של אדם שהלך לעולמו לתבוע הכרה בזכויותיו על פי הלכת השיתוף בנכסים של המנוח ובן זוגו? על פי ההלכה הפסוקה, כאשר הלך אחד מבני הזוג לעולמו, מבלי שעמד במועד כלשהו בחייו על זכותו לפי הלכת השיתוף בנכסים, ומבלי שנתן ביטוי לרצונו לממשם, יש לראות בכך וויתור על חלוקת הנכסים.

 

עם זאת, וויתור זה יהיה קביל בבית המשפט כל אימת שיוכח שהייתה לו למנוח הזדמנות סבירה לעמוד ולדרוש את זכויותיו. כיצד יכולים יורשים להוכיח שהמנוח היה מעוניין בהחלת חזקת השיתוף בענייני הירושה, ועל כן בית המשפט חייב להמציא בעבורם סעד הצהרתי לגבי בעלות בנכסים?

 

      קראו עוד בתחום:

 

מבחינה עקרונית אין לשלול מיורשיו של בן הזוג שנפטר, בכל המקרים ובכל הנסיבות, את האפשרות לבוא בנעליו של המנוח, ולתבוע הכרה בזכויותיו מכוח הלכת השיתוף. במישור העקרוני, זכויותיו של בן הזוג, שהלכת השיתוף נותנת להן ביטוי פורמאלי, קיימות ושייכות לו כבר מלכתחילה, מכוח ההסכמה המיוחסת לו ולבן זוגו (אין צורך בהסכם מפורש או רישום בעלות).


זכויות אלה, כמו כל זכות אחרת שיש בידו, רשאי הוא להנחיל ליורשיו, ואלה מצידם זכאים לה בהיעדר מניעה אחרת. יורשים רשאים לפנות לביהמ"ש ולבקש הכרה פורמאלית בזכויות שירשו מתוך עזבון המנוח.


מתי יש לייחס לבן הזוג ויתור כאמור?


ביסודו של הויתור של הלכת השיתוף מונחת יכולת הבחירה – הבחירה בין הפעלת הזכות ומימושה לבין ויתור עליה. בחינה של בחירה זו נעשית בהתאם להזדמנות סבירה שהייתה למנוח לטעון לקיומו של השיתוף בנכסים והוא נמנע מלעשות כן. דהיינו, מקום שעמדה לו אפשרות הבחירה, והוא בחר שלא לממש את זכותו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
2 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.