www.what2do.co.il

הלוואה בתוך המשפחה, האם מדובר במתנה?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 20/09/2020
הלוואה בתוך המשפחה, האם מדובר במתנה?

בית המשפט לענייני משפחה קיבל את טענותיה של אם גרשותו של הנתבע, וקבע כי כספים אשר הועברו ממנה לגרוש היו בגדר הלוואות ולא מתנה. השופטים קיבלו את טענותיה של האישה וציינו כי מדובר בהלוואה שניתנה בשתי הזדמנויות שונות, זאת על סמך העדויות והראיות שהוצגו בפניהם.

במסגרת ההליך בין הצדדים, הגיעו לעדות בבית המשפט האם ושני ילדיה (אשר אחת מהן הייתה נשואה לנתבע בתקופה נשוא התובענה). לטענת האם, הכספים ניתנו לבעלה לשעבר של בתה לצורך עזרה בפתיחת עסק עם אחיו. כמו כן, כספים נוספים הועברו לאחרון בעבור עזרה ברכישת רכב.

 

      קראו עוד בתחום:

 

הגבר טען בבית המשפט כי לא היה מקום לסתור את "חזקת המתנה" הקיימת בין בני משפחה. לטענתו, לא הוצג אף מסמך אשר היה בו בכדי ללמד כי הכספים שניתנו לו לצורך הקמת העסק היו בגדר הלוואה. זאת ועוד, לשיטתו של הנתבע, הדרישה לפירעון ההלוואה נעשתה רק לאחר שיחסיו עם אשתו עלו על שרטון.

 

הגבר הוסיף שהיה על בית משפט קמא לקבוע שמדובר בחובות משותפים של המערער ואשתו, כלפי המשיבה ולחייב אותם בהשבת ההלוואה בחלקים שווים (שכן הכספים נתקבלו עבור הקמת העסק ששימש את פרנסת המשפחה).

 

האם מדובר במתנה?

בית המשפט דחה את טענותיו של הגבר מכמה סיבות. ראשית, בנה של התובעת טען בפני בית המשפט, באופן שלא נסתר על ידי הנתבע, כי שמע את הגבר מבקש מהתובעת לוותר לו על החזר ההלוואה. כמו כן, בית המשפט נתן אמון רב בעדי התביעה אשר שמרו על גרסה מהימנה ועקבית. השופטת קבעה כי מדובר בהלוואה בין בני משפחה, ולא בהלוואה בנקאית, וממילא התנהלות מסוימת במקרה אחד איננה "נוהל מחייב" למקרה אחר.

האם הגבר רשאי לערב את אשתו בהלוואה?

בית המשפט דחה את בקשת הגבר לצרף את אשתו לרשימת "החייבים" בהלוואה שניתנה מצד אמה. השופטת ציינה כי משנקבע שהכספים נמסרו לגבר היו כהלוואה, היה עליו ועל האישה לשאת בחיוב השבתם למשיבה, ביחד ולחוד. משכך, הגבר היה זכאי, לכאורה, לדרוש את השבת מחצית הסכום מאשתו. עם זאת, במקרה דנן הנתבע וויתר על זכותו לקבל שיפוי מהאישה במסגרת הסכם הגירושין. במסגרת הסכם זה נטל על עצמו הגבר לשאת בכל החובות המשותפים של בני הזוג שנוצרו במהלך חייהם המשותפים. הדגשה מיוחדת ניתנה באותו סעיף ביחס לחובות שמקורם בעסקי הבעל, כדוגמת ההלוואה בסך 50,000 ₪.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.