www.what2do.co.il

הוכחת צוואה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 13/03/2011
הוכחת צוואה

סעיף 68(ב) לחוק הירושה, תשכ"ה-1965, קובע כי הוכחת צוואה תעשה על ידי הצגת המסמך המקורי. דרך המלך לקיום צוואה הינה על ידי הסתמכות על המקור, וזאת משום שחזקה על הצגת המקור כי הוא מייצג את רצון המת, עיקרון העל בדיני ירושות וצוואות.

 

המחוקק קבע, עם זאת, נסיבות מסוימות במסגרתן ניתן להוכיח צוואה באמצעות העתק או דרך אחרת. סעיף 68(ב) קובע כי צוואה, למעט צוואה בעל פה, טעונה הוכחה על ידי הגשת המקור. במידה והוכח כי המקור נשמד בדרך שאינה מבטלת את הצוואה, או שלא ניתן להגיש המקור, בית המשפט רשאי להתיר את הוכחתה של הצוואה באמצעות העתק או בדרך אחרת.

 

אחת הדרכים הנפוצות אשר באמצעותן מבקשים נהנים מצוואה להוכיח כי ההעתק בידם זהה למקור, היא על ידי הצגת צילום של הצוואה. על מנת שבית המשפט יכיר בצילום זה בתור העתק של הצוואה, ויעניק לו את המשקל הראוי, על המבקש את הוכחת הצוואה לעמוד בשלושה תנאים מצברים. שני המבחנים הראשונים הינם תנאי סף של קבילות, והשלישי הינו תנאי של משקל.

 

      קראו עוד בתחום:

 

דהיינו, המבקש את הוכחת הצוואה צריך להוכיח כי המנוח אכן השאיר אחריו צוואה באחת הצורות המוגדרות לכך לפי חוק הירושה (צוואה בעדים, צוואה בכתב יד או צוואה בפני רשות). כמו כן, המבקש צריך להוכיח כי התקיימו נסיבות אשר מנעו כל אפשרות של הצגת המקור (לדוגמא, אובדן, השמדתו וכדומה) ומה עמד מאחוריהן. לאחר מכן, ניתן יהיה לבחון האם הצוואה הינה בעלת משקל והאם היא מקיימת את רצון המת. דהיינו, הצוואה נבחנת כצוואה מקורית, אך עם זהירות מסוימת.

 

צוואה אבדה

 

נטל ההוכחה כי לא ניתן היה להציג את המקור, למרות שהמנוח ערך צוואה, מונח על כתפיו של המבקש את קיום הצוואה. במידה והצוואה אבדה, עליו לשכנע את בית המשפט כי לא ניתן למצוא את הצוואה, וזאת חרף מאמצים נרחבים אשר נעשו לשם כך.


לענין אבדנה של צוואה, אין צורך להוכיח איך הצוואה אבדה (דבר אשר עלול להיות קשה עד בלתי אפשרי). הלכה פסוקה היא כי בית המשפט איננו דורש, על פי רוב, עדות ישירה (פוזיטיבית) שאכן הצוואה אבדה. במקרים אלו, בית המשפט עומד על החיפושים אשר נעשו על מנת לאתר את הצוואה המקורית. מידת המאמץ שעל התובע להשקיע נבחנת בהתאם לנסיבות המקרה, ובית המשפט לא קובע מסמרות לעניין זה.

 

מהם מאמצים סבירים? משקלם של המאמצים הנ"ל משתנה מצוואה לצוואה וממשפחה למשפחה. ניתן לומר, באופן כללי, כי בית המשפט בוחן מהם הצעדים אשר היה מצופה מהתובע לעשות, מבחינה היפותטית, באופן סביר וענייני למציאת הצוואה, ואז משווה אותם לצעדים שבוצעו בפועל. מאמצים אלו צריכים להיות, כמובן, בעלי פוטנציאל אפקטיבי ובית המשפט הוא אשר נותן את המשקל הראוי לבחינתם - הן לאיכות הראיות והן לכמותן.

 

צוואה הושמדה

 

במקרים בהם המבקש טוען כי הצוואה הושמדה, מוטל עליו לעבור שתי משוכות עיקריות. הראשונה, הוכחת השמדתה של הצוואה, והשנייה – הוכחת העובדה כי בעצם השמדתה של הצוואה לא היה כדי לבטלה. הטעם לכך הוא כי על פי חוק הירושה, אחת הדרכים לבטל צוואה היא השמדתה. החוק קובע כי במידה וצוואה הושמדה על ידי המצווה, חזקה עליה כי היא מבוטלת. במקרה כזה הנטל על המבקש לשכנע את בית המשפט שלא הייתה למצווה כוונה כזו.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.