www.what2do.co.il

הגירה של ילד לאחר גירושין

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/04/2012
הגירה של ילד לאחר גירושין

סעיף 15 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב – 1962, קובע כי אפוטרופסות ההורים כוללת את החובה והזכות לדאוג לצרכי הקטין וצמודה לה הרשות להחזיק בקטין, לקבוע את מקום מגוריו, ולקבל הסמכות לייצגו. בית המשפט הכיר זה מכבר שטובת הקטין הינה גידולו בבית חם, תומך ויציב עם שני הוריו. עם זאת, במקרה בהם הורי הקטין בוחרים להיפרד ולפנות להליך גירושין, אפשרות זו אינה קיימת עוד ועל ההורים להחליט מי יהיה ההורה המשמורן.

 

קביעת משמורת לאחר גירושין איננה סוגיה פשוטה כלל וכלל. בהעדר הסכמה בין ההורים, מגיעה הסוגיה לפתחו של בית המשפט, אשר נדרש להכריע בשאלת החזקתו של הקטין ומקום מגוריו כפי שיראה על בסיס עיקרון טובת הילד. בית המשפט קובע מהו הפתרון הטוב ביותר עבור הקטין בנסיבות החדשות או כלשונה של כב’ השופטת דורנר "בחינת הרע במיעוטו".

 

מהו עיקרון טובת הילד?


פרופ’ שיפמן, בספרו "דיני המשפחה בישראל", גורס כי "טובת הילד" אינו מושג ערטילאי אשר טוב לכל סיטואציה. "טובת הילד", לדידו של פרופ' שיפמן, הינה פרי האיזונים בין אינטרסים שונים של ההורים והילד, ולעיתים אף של בני משפחה נוספים בכל מקרה נתון (אחים, דודים, סבים וכו’).

 

      קראו עוד בתחום:

 

ביהמ"ש העליון עמד במספר פסקי דין על השיקולים האמורים להנחות את בית המשפט בקביעת טובת קטין בכלל, וקטין שהגירתו מתבקשת בפרט. כב’ השופטת דורנר התייחסה בפסק דינה לטובת ילדים שהוריהם נפרדו, באומרה – "לרוב, שקילת טובתם של ילדים שהוריהם נפרדו אינה אלא תפיסת הרע במיעוטו. זאת מכיוון שטובת הילדים מחייבת, שיגדלו במחיצת אביהם ואמם במסגרת תא משפחתי יציב ואוהב, ואילו בפרידה של הורים כרוכה מידה של ניתוק בין אחד ההורים לילדיו".

 

במילים אחרות - במציאות הנוצרת לאחר פרידת ההורים, על ביהמ"ש לקבוע הסדר משמורת המגשים במידה המרבית האפשרית את אינטרס הילדים ליהנות ממסגרת יציבה במשמורתו של ההורה, שנמצא מתאים יותר ויחד עם זאת לשמור קשר בין הילדים לבין ההורה האחר. בית המשפט בוחן בחינה מדוקדקת של מכלול ההיבטים של כל אחת מהאפשרויות הקיימות, לרבות השפעתה על ההורים, ככל שהדבר עשוי להשפיע על יחסם אל הילדים.


טובת הילד במקרה של הגירה


בקשת הגירה של הורה עם ילדיו תיבחן לאור עיקרון טובת הילד בלבד. בהקשר זה יתחשב בית המשפט בדעת הילדים, באיכות הקשר בין הילדים לבין כל אחד משני ההורים, ביכולת האובייקטיבית והסובייקטיבית לשמירת קשר בין הילדים להורה שהמשמורת לא בידיו אם תאושר הגירתם, ונכונות ההורה שבידיו המשמורת לסייע בקיומו של קשר זה. בית המשפט יבדוק גם מהי מידת המסוגלות של הילדים להיקלט בסביבה אליה מתבקשת ההגירה, כאשר אמות מידה אלה יישקלו לאור נסיבותיו המיוחדות של כל מקרה לגופו.

 

      קראו גם בתחום:

 

לדוגמא, ככל שהילדים פיתחו זיקה חזקה יותר לסביבתם, תוקטן הנטייה לנתקם ממנה. אם ההורה שבידיו המשמורת נישא בשנית, יש לבחון את מערכת היחסים בין בן הזוג החדש לילדים ונכונותו של בן הזוג החדש לקלוט את הילדים לתא המשפחתי החדש. כמובן, אף בדיון בבקשה להגירת הילדים, שהם עדיין בגיל רך, יש להוסיף לשיקולים אלה את חזקת הגיל הרך.


מינוי מומחה מטעם בית המשפט


פעמים רבות, כאשר נדרש בית המשפט לדון בסוגיה מורכבת מסוג זה, ממנה השופט מומחה מטעמו על מנת לבחון את המקרה המונח לפניו בדקדקנות. מומחה זה, אשר יהיה על פי רוב אדם בעל שיעור קומה המומחה בתחום הפסיכולוגיה עם התמחות בילדים, יבחן את הסוגיה בהתאם למכלול השיקולים העומדים על הפרק.


קבלת חוות דעת מומחים הינה אם כן האמצעי המרכזי שבידו של בית משפט הדן בבקשה להתיר הגירתו של קטין. חוות הדעת מהוות חלק חשוב ומשמעותי של מסכת הראיות שבפני בית המשפט, על בסיסה יגבש את תמונת המצב העובדתית בה הוא מכריע. חוות הדעת הן ההופכות את "טובת הילד" ממושג ערטילאי ואמורפי, לבעל ממשות ותוכן קונקרטי.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.