www.what2do.co.il

האזנת סתר בהליך גישור, האמנם?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 28/05/2020
האזנת סתר בהליך גישור, האמנם?

בית המשפט לענייני משפחה נדרש לדון בתביעה שהוגשה על ידי ילדיה של מנוחה, שמונו למנהלי עיזבונה. בתביעה דרשו האחרונים כי בן זוגה של אימם, ידידה ועורך הצוואה, יחשפו בפניהם את כל הידוע להם על העיזבון. במסגרת מערכת היחסים הקשה בין הילדים לבין בן זוגה של המנוחה והידיד המדובר, הגיעו הצדדים להליך גישור בכדי להביא לפיתרון הסכסוך ביניהם.

הילדים טענו כי במהלך השיחות בהליך הגישור, הציגו בפניהם המשיבים עמדה על פיה הם יודעים על דבר קיומה ומיקומה של כספת בשוויץ. כמו כן, בן זוגה של המנוחה סיפר לילדים גם על קיומה של מזוודה שהייתה ברשותו ובה פריטים אישיים של המנוחה.

 

     

עיקרון האמת או חיסיון הליך הגישור?

 

בן הזוג של המנוחה, שהינו עורך דין במקצועו, טען כי דין הבקשה להידחות על הסף משום שהיא נשענת על הקלטת סתר בה הוא הוקלט במהלך הליך הגישור. לטענתו, תקנות בתי המשפט אוסרות באופן חד משמעי לעשות שימוש כלשהו בכל מידע ו/או ראייה שהגיעה למי מהצדדים במהלך גישור.


      קראו עוד בתחום:


הילדים טענו, לעומת עורך הדין, כי למרות שהם משתמשים במידע שנמסר במהלך הליך גישור, מעשיו של האחרון הינם מעשי הברחה והסתרה של רכוש העיזבון. לטענתם, המשיבים נוקטים גישה פסולה אשר חותרות תחת יסודות המשפט והצדק ומהווה ניסיון בוטה לשבש עבודתם של מנהלי העיזבון, שהינם כידוע – ידו הארוכה של בית המשפט.

האם יש לחשוף את הנאמר בהליך הגישור?

סלע המחלוקת במקרה דנן, היה המידע אשר נחשף בשיחה שהתנהלה בין ילדי המנוחה לבין אחד המשיבים. עורך דינם של המשיבים לא הכחיש שהמידע הנטען מצוי בידיעתם של לקוחותיו. לפיכך, השופטת קבעה כי לעיזבון נכסים נוספים אשר דבר קיומם לא היה בידיעתם של ילדי המנוחה ו/או של מנהלי עיזבונה.

 

על פי החלטת בית המשפט, נקודה זו הינה משמעותית ביותר – היות ולא מדובר בנכסים אשר נמצאים בחזקת מי מהמשיבים ושייכים להם כדין, אלא בנכסי עיזבון כגון כספים ומיטלטלין נוספים.

הזכות לקבל אינפורמציה על היקף נכסי העיזבון, לאחר שניתן צו קיום צוואה כדין, הינה זכות בסיסית ויסודית של יורש. מדובר בזכות טבעית אשר נגזרת מחובת תום-הלב, עקרון השקיפות וחובת הגילוי הנאות בין יורשים. לפיכך, השימוש שנעשה במידע הנוגע להיקף העיזבון, אם במסגרת הליך גישור או בדרך אחרת, הינו לא תקין ומגיע לכדי חוסר תום לב, הפוגם בעיקרו של רציונל הליך הגישור והחיסיון העומד בבסיסו.

 

וכך סיכמה השופטת את פסק דין:


"לא יעלה על הדעת, כי במסווה של חיסיון, תינתן האפשרות ליורש להשתמש במידע או חפצים המצויים ברשותו שלא כדין, ככלי ניגוח בצד השני, על מנת להשיג יתרונות במשא ומתן", כתבה השופטת בפסק הדין, "מקביל הדבר במידה מסוימת, לשימוש לרעה בהליכי משפט המהווה עילה לדחיית התובענה, על פי תקנות סדר הדין האזרחי".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.