www.what2do.co.il

תביעה בגין ביטול הבטחת נישואין ודמי שכירות בשל עזיבת הגבר את הבית

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 18/06/2012
תביעה בגין ביטול הבטחת נישואין ודמי שכירות בשל עזיבת הגבר את הבית

תמ"ש 54490/09

 

מדי שנה, מונחות לפתחם של בתי המשפט לענייני משפחה תביעות רבות בגין הפרת הבטחת נישואין. מדובר אפוא בתביעות אשר במהלכן טוען אחד מבני הזוג כי הצד השני הפר הבטחה להינשא לו וגרם לו לנזקים שונים. הוכחת הפרת הבטחת נישואין איננה עניין של מה בכך. מדובר בסוגיה אשר נבחנת ב"זכוכית מגדלת", בהתאם לפסיקה ובכפוף לנסיבות המקרה.

 

לא כל ביטול חתונה, אף זמן קצר לפני האירוע, עולה כדי הפרת הבטחת נישואין. להלן דוגמא למקרה בו צעירה הגישה תביעה כנגד בן זוגה, אשר הציע לה נישואין והתחרט לאחר מכן. הצעירה הגישה כנגד בן הזוג תביעה בגין הפרת הבטחת נישואין וחלוקת הרכוש המשותף. כמו כן, היות ובני הזוג גרו בדירה משותפת אותה שכרו, הצעירה עתרה לתשלום יתרת דמי השכירות לאחר עזיבת בן הזוג את הדירה.

 

      קראו עוד על הפרת הבטחת נישואין:

 

בכתב התביעה נטען כי בני הזוג ניהלו מערכת יחסים רומנטית במשך כחמש שנים. הצעירה טענה כי במהלך יחסיהם בן זוגה הציע לה להינשא לו והיא השיבה בחיוב. עם זאת, לטענתה, לאחר זמן מה, בן הזוג התחרט, ביטל את הצעת הנישואין ועזב את הדירה. התובעת ביקשה לחייב את בן זוגה בתשלום פיצויים בסך כרבע מיליון שקלים. כמו כן, הצעירה עתרה לתשלום מזונות שיקום מתוקף היותה "הידועה בציבור" של הנתבע. התובעת טענה גם כי היא סייעה לבן זוגה בעסקיו העצמאיים ועליו להשיב לה סכומי כסף שונים בגין פרויקטים אשר הושגו עבורו על ידה.

 

השופט: "טוב שמערכת היחסים נגמרה"

 

בית המשפט קבע כי דין התביעה להתקבל, אך בחלקה בלבד. ראשית, תביעתה של הצעירה בגין הפרת הבטחת הנישואין נדחתה, וזאת משום שהוכח כי מערכת היחסים בין הצדדים הייתה "רעועה מזה זמן מה". השופט, יהורם שקד, הוסיף כי "טוב שמערכת היחסים נגמרה וזאת משום שנדמה כי היא גרמה לצדדים יותר סבל מאשר אושר". יתרה מזאת, השופט אף ציין כי הצעיר והצעירה הביעו לא אחת ספקות באשר לנכונות הצעד להינשא זה לזו.

 

בפסק הדין נקבע כי אין לפסוק פיצויים בגין הפרת הבטחת נישואין במקום שבו אדם החליט לחזור בו באופן לגיטימי מהצעת חתונה. השופט הדגיש כי זכותו של אדם לבטל נישואין, והצעת נישואין איננה "חתונה קתולית". נקבע גם כי הצדדים לא סיכמו על תאריך לחתונה, לא שלחו הזמנות, לא הזמינו אולם. למעשה, מלבד הצעת הנישואין, החתונה טרם קרמה עור וגידים. דהיינו, נזקיה של התובעת לא היו ממוניים אלא האחרונה עתרה לפיצוי בגין עוגמת נפש, פיצוי אשר לא ניתן לפסוק לה בנסיבות המקרה.

 

עם זאת, השופט לא התעלם מכך שבני הזוג שכרו ביחד דירה במשך חמש שנים וניהלו מערכת יחסים זוגית משותפת. מבחינת חלוקת הרכוש, בית המשפט דחה את טענות התובעת וקבע כי ההפרדה הרכושית הייתה מוחלטת. הצדדים ניהלו חשבונות בנק נפרדים ולא הוכח כי הנתבע התכוון לשתף את בת זוגו ברווחיו.

 

"כבר נקבע בפסיקתו של בית-משפט זה כי מהעובדה בלבד שגבר ואישה חיים ביחד בנסיבות בהן ידועים הם בציבור כבני-זוג נשואים, אין עדיין להסיק שרכוש שנרכש על-ידי כל אחד מהם בנפרד, רכוש משותף הוא", נכתב בפסק הדין. עם זאת, היות והנתבע עזב את הדירה המשותפת טרם תום חוזה השכירות, נקבע כי הצעירה תהיה זכאית לחלקו בשכר הדירה שנותר כלפי בעל הבית.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מזונות אישה ידועה בציבור, אימתי?

האם אישה אשר הינה ידועה בציבור זכאית למזונותיה לפני הפרידה ואחריה? 

כוונת שיתוף בין ידועים בציבור

האם כל אימת שבני זוג מוגדרים "ידועים בציבור", חלה עליהם הלכת השיתוף? כיצד בוחן בית המשפט את סוגייה זו? על מי מוטל נטל ההוכחה?  

ידועים בציבור - נסיבות שונות וראייתן בעיני הפסיקה

במישור היחסים הפנימיים, תוביל הכרה בבני הזוג כ"ידועים בציבור", בין היתר, להחלת מערכת דיני הגירושין על הצדדים בעת הפירוד. כך, עשוי הידוע בציבור להיות מחויב במזונות האישה (חובת מזונות מכוח תום הלב לזון את הידועה בציבור, מה שנקרא מזונות אזרחיים, תשלום מדור לאישה, חלוקת הרכוש שנצבר על פי כללי חזקת השיתוף, זכויות פנסיה שצבר הידוע בציבור, ויתכן אף זכאות לנכסי קריירה)... 

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

כיצד מחלקים רכוש בעת פרידת בני זוג ידועים בציבור? כיצד מחולק הרכוש במקרה של צוואה וירושה? קראו עוד...  

החלת חזקת השיתוף בבני הזוג ידועים בציבור, אימתי?

החוק הישראלי מכיר בזכויות רבות של "ידועים בציבור כנשואים", זכויות המוקנות להם מכוח חייהם המשותפים, אף בהעדר נישואים כדין ... מה לגבי הרכוש? 

ידועה בציבור וזכויות בירושה

ידועה בציבור וזכויות בירושה

מחלוקת בשאלה האם הנתבעת היתה ידועה בציבור של המנוח לנושא זכויות בירושה ... 

בקשה לצו ירושה של ידוע בציבור של המנוחה

שארי בשרה של המנוחה הגישו התנגדות בטענה להיותם יורשיה על פי חוק 

מזונות בציבור החרדי

פסה"ד עוסק בבחור ישיבה הלומד במסגרת פנימייתית ושעבר את גיל 18, שהוריו חרדים משתי חצרות חסידיות שונות וקיים סכסוך מתמשך ביניהם 

דחיית תביעה נגד הידוע בציבור בעילת עושק

דחיית תביעה לפסק דין הצהרתי ששל תובעת את הידוע בציבור שלה לשעבר בין היתר בעילת עושק 

תביעה לעזבון של שתי ידועות בציבור

תביעתה של התובעת כנגד עיזבונו של המנוח, ליתן פסק דין הצהרתי בדבר זכויותיה הנטענות כידועתו בציבור (עת היה בין החיים, ט.ס), ולהצהיר כי מחצית מכל הזכויות מכל מין וסוג שהוא, אשר נצברו במהלך חייה המשותפים עם המנוח, (לטענתה, 11 שנים קודם לקיץ 1997, ט.ס), בין אם הזכויות הועברו בחייו של המנוח על שם בנו ונכדיו, ובין אם אלה ירשו את הנכסים לאחר מותו- הינם שלה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.