www.what2do.co.il

תביעה לסילוק אישה מדירה משותפת השייכת לבעל

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/04/2012
תביעה לסילוק אישה מדירה משותפת השייכת לבעל

בית המשפט לענייני משפחה נדרש לדון בתביעה נזיקית אשר הגיש בעל מסורב גט נגד אשתו, לאחר שהאחרונה עומדת בסירובה לקבל ממנו את הגט, מנעה את הגירושין, ודבקה "ברצונה להגיש תביעה לשלום בית". בני הזוג הינם קשישים הגרים באזור ירושלים וזה מספר שנים שיחסי הצדדים אינו מן המשופרים.

 

לפני כשנתיים עזב הגבר את הדירה המשותפת, כאשר אשתו נותרת לגור בה. יש לציין כי במסגרת הסכם ממון עליו חתמו הצדדים, שייכת הדירה המדוברת לבעל בלבד ואילו האישה קיבלה את הבעלות על דירה אחרת בשכונה בירושלים.

 

      קראו עוד בתחום:


הגבר הגיש תביעת גירושין כנגד האישה בבית הדין הרבני, אך עקב סירובה של האישה לקבל גיטה, דחה בית הדין הרבני את תביעתו. זאת ועוד, התובע נאלץ בעקבות תביעה מאוחרת של האישה, לשלם לה מזונות אישה, לרבות סכומים לאחזקת הבית והטלפון הקווי בדירה.

 

הגבר טוען שהאישה מפרה את הסכם הממון

 


הגבר טען בתביעתו שהוגשה לבית המשפט לענייני משפחה כי על השופט להביא לסילוק ידה של האישה מהדירה, לאור ההסכמות בהסכם הממון. הגבר ציין כי עצם הימצאותה של האישה בדירה מסב לו נזק כלכלי רב שכן אין הוא יכול למכור את הנכס והוא אף נושא בתשלומים השוטפים עליו. הגבר טען בנוסף כי הישארותה של האישה בדירה מהווה הפרה של חוק יסוד: כבוד האדם בחירותו, תוך הפרת זכויות הקניין שלו על הנכס.

סעיף 16 לחוק המקרקעין קובע במפורש שבעל מקרקעין ומי שזכאי להחזיק בהם זכאי לדרוש מסירת המקרקעין ממי שמחזיק בהם שלא כדין". בית המשפט הכיר בכך שהדירה נשוא התובענה הינו נכס בבעלותו הבלעדית של התובע, אשר נרכש על ידו עובר לנישואיו לאישה. כך גם נקבע בהסכם הממון שנערך בין הצדדים בשנת 1992, אשר קיבל תוקף של פסק דין.

 

האם האישה בת רשות בדירה?


האישה המשיכה לטעון בבית המשפט כי היא מעוניינת בשלום בית ואין היא מתכוונת לזרוק לפח האשפה 18 שנות נישואין. האישה טענה בנוסף כי הינה בת רשות בדירה. השופטים סברו כי יש לדחות טענתה זאת שכן הרשות שניתנה לה על ידי הגבר להתגורר בדירתו, כמוה כרישיון הניתן לביטול באופן מיידי כל אימת שחפץ בכך בעל הנכס. למעשה, הנתבעת הינה ברת רשות בדירה, אך לא בעלת רשות בלתי הדירה להתגורר בנכס.

 

      קראו עוד בתחום:


בהיותו של התובע בעל הזכויות הקנייניות בדירה האמורה, קבע בית המשפט שרשאי הוא בכל עת לבטל את הרישיון שנתן לאישה להתגורר בדירה. השופט א הוסיף ואמר שאין הדבר מותנה במועד סיום הנישואין ביניהם.

 

האם הסכם הממון מקבל תוקף במועד הגירושין בלבד?


האישה טענה כי הסכם הממון הינו תקף רק במועד של פקיעת הנישואין, ועל כן הוראותיו כאילו הנכס הינו בבעלותו המוחלטת של הגבר, אינן תקפות.

 

בית המשפט דחה גם טענותיה אלו של האישה ובפסק הדין אף צוטט את חוק יחסי ממון בין בני זוג הקובע מפורשות - "אין בכריתת הנישואין או בקיומם כשלעצמם כדי לפגוע בקניינים של בני הזוג, להקנות לאחד מהם זכויות בנכסי השני או להטיל עליו אחריות לחובות השני".

 

לסיכום, השופט מורה לאישה לפנות את הנכס


לאור כל האמור, ונוכח סירובה של האישה לפנות את דירת המגורים, כפי שעלה מעדותה בבית המשפט, ומכוח הוראת סעיף 16 לחוק, השופט קבע שהתובע זכאי התובע לקבל הסעד המבוקש על ידו בדבר פינויה של האישה מדירתו. לפיכך השופט הורה לאישה לפנות הדירה,ב תוך חצי שנה החל ממתן פסק הדין.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.