www.what2do.co.il

60,000 שקלים פיצויים בגין גירושין ללא הסכמה של אישה מוסלמית

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 13/07/2011
60,000 שקלים פיצויים בגין גירושין ללא הסכמה של אישה מוסלמית

בית המשפט לענייני משפחה קיבל את תביעתה של אישה מוסלמית לפיצויים מבעלה לשעבר, וקבע כי הנתבע ישלם לגרושתו 60,000 שקלים. מדובר בתביעה במסגרתה טענה האישה כי לאחר שנודע לנתבע שהוא אינו מסוגל להביא ילדים לעולם, החל האחרון להתנהג כלפיה באלימות תוך שהוא מנסה לגרום לה לעזוב את הבית. האישה הוסיפה כי בסופו של היום, משלא עזבה את הבית, גירש אותה הבעל ללא הסכמתה. בעקבות כך, הגישה האישה תביעה כנגד בעלה לשעבר ובה עתרה לפיצויים בסך 800,000 שקלים.

 

      קראו עוד בתחום:


האישה טענה כי היא זכאית לפיצויים אלו בגין הנזקים אשר נגרמו לה כתוצאה מהמעשה. ראשית, התובעת הדגישה כי היות והיא בת 36, ומשתייכת למגזר הערבי, סיכוייה להינשא בשנית הינם נמוכים ביותר. כמו כן, לטענתה, כתוצאה מהגירושין היא איבדה את זכאותה למזונות אישה. האישה הוסיפה כי תדמיתה ושמה הטוב נפגעו, ומצבה הנפשי התדרדר. נטען כי מעשיו של הבעל לשעבר עולים כדי עבירה פלילית ועל כן התובעת זכאית גם לפיצויים עונשיים.


הבעל טען כי אכן הוא גירש את התובעת כנגד רצונה, אך זאת נעשה רק לאחר שאחרונה לא הייתה מעוניינת בשלום בית. הגבר הוסיף כי האישה הגישה תביעת גירושין כנגדו, ועל כן ניתן לקבוע שהיא הסכימה לגירושין. יתרה מכך, טען הנתבע, המוהר אשר נפסק עבור התובעת - במסגרת תביעת הגירושין - מהווה פיצוי הולם ל"נזקיה".


אישה אשר גורשה מבעלה ללא הסכמה זכאית לפיצויים


בית המשפט קבע כי אישה אשר גורשה על ידי בעלה בעל כורחה זכאית לפיצויים בגין הנזקים אשר נגרמו לה. בפסק הדין צוין כי אכן מדובר בעבירה פלילית על פי חוק העונשין. השופט, אסף זגורי, ציין כי הבעל הודה כי גירש את אשתו ללא הסכמתה, וזאת טרם התקבל בעניינם של בני הזוג פסק דין בעניין הגירושין. למעשה, כל אשר נותר לשופט לעשות, לאחר מסקנה זו, הינה לאמוד את הפיצוי.


על פי רוב, במקרים כגון דא, בתי המשפט נוטים לפסוק פיצויים לנפגעת על דרך האומדנא, וזאת תוך התחשבות בשיקולים שונים כגון אובדן סיכוייה העתידיים של האישה להינשא, עוגמת הנפש אשר נגרמה לה, המזונות אשר להם הייתה זכאית לולא גורשה כפי שגורשה, האפשרות כי הצדדים היו מתגרשים בלאו הכי, בחינת משמעות הגירושין לגבי התא המשפחתי, האם מעשיו של הגבר עלו כדי פגיעה משמעותית בשלטון החוק וכדומה.


בסופו של היום, בית המשפט קבע כי הגבר במקרה דנן עשה כל אשר ביכולתו על מנת לעכב את הדיונים, והוא אף לא התייצב לדיון האחרון בעניינו. פסק הדין ניתן אפוא בהעדרו. בית המשפט קבע כי הנתבע ישלם לאשתו לשעבר פיצויים בסך 60,000 שקלים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.