www.what2do.co.il

האם יבוטל ייפוי כוח נוטריוני מחמת עושק?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 28/07/2011
האם יבוטל ייפוי כוח נוטריוני מחמת עושק?

בית המשפט לענייני משפחה דחה תביעה של אישה ממזרח ירושלים לגבי ביטול ייפוי נוטריוני אשר נחתם בינה לבין אחיה לפני כחמש שנים. מדובר בייפוי כוח אשר שימש את אחיה של התובעת להעביר, בתמורה לתשלום מוסכם, זכויות על שלושה נכסים על שמו (שניים בירושלים ואחד ביריחו). התובעת טענה כי היא בחנה את ייפוי הכוח לאחר שנים, והופתעה לגלות כי הוא מתייחס לשלושת הנכסים ולא רק לאחר מהם. אי לכך, פנתה התובעת במהרה לבית המשפט וביקשה את ביטול ייפוי הכוח. לטענתה, יש לבטל הייפוי מחמת עושק.


ייפוי כוח הינו פעולה משפטית חד צדדית אשר כפופה לחוק השליחות, התשכ"ה-1965. עם זאת, הוראותיו של החוק החוזים (חלק כללי), התשל"ג-1973, חלות על יפויי כוח וזאת למרות שהם אינם מסמכים משפטיים המהווים חוזה. סעיף 61(ב) לחוק החוזים קובע כי הוראות החוק חלות, ככל שהדברים מתאימים ובשינוי המתחייב, גם על פעולות משפטיות אשר אינן בבחינת חוזה, וגם על חיובים אשר אינם נובעים מחוזה. דהיינו, סעיף זה עיגן אפוא את חוק החוזים בנוגע לכל החיובים האזרחיים במשפט הישראלי.


מהו עושק?


סעיף 18 לחוק החוזים מגדיר עושק באופן הבא – מצב בו הסכם נערך מרצון ומדעת, אך בכל זאת דבק בו פגם מוסרי המצדיק את התערבותו של בית המשפט. על פי החוק ניתן לבטל חוזה כאשר אחד הצדדים ניצל את מצוקתו, חולשתו (הגופנית או הפיסית) או חוסר ניסיונו של הצד השני. כמו כן, יש להוכיח כי תנאי החוזה גרועים במידה בלתי סבירה מהמקובל.

 

"עילת העושק הינה אחד הביטויים הברורים לתפיסה העכשווית של דיני החוזים המציבה גם את הדרישה לצדק והגינות חוזית לצד מתן ביטוי לרצון הצדדים", כתבה על כך השופטת ד' ברלינר, "הרעיון הוא כי בהעדר רצון חופשי – החוזה פגום".

 

      קראו עוד בתחום:


הפסיקה קבעה שלושה יסודות לעילת העושק – מצבו של העשוק, התנהגותו, והעדר איזון סביר בין הערכים המוחלפים. כמו כן, נקבע כי ככל שהתמורה סבירה פחות ממחיר השוק, כך יש לפרש ברוחב את המושגים "חוסר ניסיון" ו"מצוקה". מדובר אפוא ביסודות אשר אינם רק מצטברים אלא אף שלובים זה בזה. תלות הדדית קיימת ביניהם וככל שיסוד אחד מתקיים באופן מובהק, כך תטה הכף להכרה בקיומם של היסודות האחרים.


אישור נוטריון ומשקלו


במקרה דנן, התובעת הצביעה על מצוקה אשר התבטאה לטענתה בחוסר ניסיונה ובקשיי הקריאה שלה. לטענתה, היא יודעת קרוא וכתוב אך רק כאשר הכתב הינו גדול וברור. בעדותה בבית המשפט, טענה התובעת כי היא אינה מסוגלת לקרוא את יפויי הכוח. אי לכך, ובצירוף טענותיה כי ייפוי הכוח לא הוקרא לה, לא על ידי אחיה ולא על ידי הנוטריון, טענה התובעת כי יש לבטל את ההסכם. בית המשפט קבע כי אין לקבל את טענותיה של התובעת, וזאת אף הם יוכחו דבריה בנוגע לחוסר ניסיונה ומצבה השכלי.


בית המשפט התייחס לכך שמדובר בייפוי כוח נוטריוני. סעיף 19 לחוק הנוטריונים, התשל"ו-1976, קובע כי ישנה חזקה ראייתית לאמיתותו של מסמך החתום על ידי נוטריון. דהיינו, אישורו של נוטריון לפי חוק זה והתקנות על פיו, מהווה אפוא ראיה מספקת בהליך משפטי, ללא צורך בראיה נוספת.

 

במקרה דנן, הנוטריון אישר בחתימתו כי התובעת חתמה על ייפוי הכוח מרצונה, וכן כי ייפוי הכוח הוקרא לה על ידו באופן אישי. הנוטריון אף חתם על כך שהתובעת מבינה את תוכן הדברים. התובעת הייתה יכולה לסתור חזקה זו רק על ידי הבאת הנוטריון לעדות בפני בית המשפט. עם זאת, התובעת לא פעלה כאמור ובא כוחה אף התנגד לכך כאשר הנתבע ביקש לזמן הנוטריון. "התנגדות זו מעלה תהיות, בעיקר לאור העובדה שהנוטריון עשוי היה להיות עד מרכזי וביכולתו לשפוך אור על טענותיה של התובע", קבעה השופטת.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.