www.what2do.co.il

ביטול הסתלקות מעיזבון לפי הפסיקה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/07/2011
ביטול הסתלקות מעיזבון לפי הפסיקה

האם ניתן לבטל הסתלקות מעיזבון בעקבות הטעיה או טעות? לפני כיובל שנים, טרם נכנס חוק הירושה, תשכ"ה-1965, לתוקפו, ניתן פסק דין בבית המשפט העליון אשר עסק בסוגיה זו. בבע"א 211/59 פרץ זייפר נ' רחל סלפטר פ"ד טו בעמ' 804, בית המשפט דן במקרה בו הסתלק בן לטובת אימו מחלקו בירושת אביו, וזאת כאשר האם אינה מגלה לו כי כל נכסיה צוותו לבתה במסגרת צוואה.

 

בפסק הדין נכתב כי ויתורים בנושאי ירושות בתוך המשפחה הינם בגדר פשרות או הסכמות משפחיות אשר חל עליהם עיקרון גילוי לב גמור. דהיינו, הסתרת עובדה חשובה על ידי הזוכה מוויתור, כלפי המוותר, יכולה להביא לפסילת הוויתור.
הסתרת עובדות חשובות איננה מהווה רק עילה לביטול ההסתלקות אלא הפשרה מקבלת תוקף עם גילוי כל העובדות הרלבנטיות והמהותיות. במילים אחרות, ברור כי הבן לא היה מוותר על חלקו בירושת אביו לו ידע אודות צוואת אמו.

 

      קראו עוד בתחום:

 

אכן, ייתכן וצוואה מסוג זה תיעשה גם לאחר עשיית הויתור, ואף יכול ובתודעתו של המצווה כבר נולדה מחשבה זו באותה השעה. עם זאת, במקרה זה עסק בית המשפט העליון בצוואה אשר הייתה כבר כתובה והוסתרה ביודעין.


סעיף 6 לחוק הירושה קובע כי מי שהסתלק מעיזבון רואים אותו כמי שלא היה יורש מלכתחילה. יש לציין כי חוק הירושה אינו מזכיר אפשרות של חזרה מן החזרה ונראה כי אלו פני הדברים נוכח החוק ולמרות פסיקת בית המשפט העליון. עם זאת, בבית המשפט המחוזי בירושלים נשמעה בשנת 1995 גישה שונה.

 

הסתלקות מעיזבון כמתנה, האמנם?

 

השופטת אור דנה במקרה זה בשאלה האם ניתן לראות בהסתלקות ללא תמורה משום מתנה אשר חל עליה חוק המתנה. בפסק דין זה נקבע כי אין מניעה להשתמש בחוק ספציפי המאוחר לחוק הירושה, וזאת על מנת למלא חסר בחוק הירושה. דהיינו, הסתלקות מעיזבון הינה כמתנה וחלות עליה הוראות חוק המתנה. המשמעות מכך היא כי המסתלק מהעיזבון יכול לחזור בו כל אימת שהמתנה לא הושלמה (לדוגמא, חלה הרעה ניכרת במצבו הכלכלי).


בתא (חיפה) 586/01 הנייה אסעד ליבנאוי נ' עבד אלטיף אסעד ליבנאוי קבע השופט נאמן כי מסתלק רשאי לחזור בו מההסתלקות גם לאחר שהמתנה הושלמה וניתן כבר צו ירושה. "מאחר וצו הירושה אינו קובע את הזכויות אלא הוא דקלרטיבי בלבד, הרי שאין סיבה לשלול אפשרות של חזרה מהסתלקות רק בשל כך שכבר הוצהר מה שהוצהר לגבי זהות היורשים. כשם שהצהרה כזו יכול שתשתנה אם מתגלה יורש נוסף, כך יכולה היא להשתנות גם בעקבות חזרה מההסתלקות".


בשנת 2007 נדרש בית המשפט העליון לסוגיה זו במסגרת ע"א 2041/05 דוד מחקשווילי ואח' נ' רחל מיכקשווילי ואח'. מדובר במקרה בו נטען כי ההסתלקות מהעיזבון תבוטל בשל השפעה בלתי הוגנת על המצווה ועילות כגון חוסר תום לב ועושק.

 

בית המשפט העליון קבע כי הסתלקות מעיזבון הינה כחוזה אשר יש לבחון אותה לפי חוק החוזים. דהיינו, מדובר בפעולה משפטית המוגבלת להוראות חוק החוזים ועיקרון תום הלב. במקרה זה בית המשפט דן בבן אשר הסתלק מעיזבון אביו לטובת אשתו תוך קבלת הבטחה כי ירושת אביו תעבור אליו עם פטירת האישה. האישה ציוותה בצוואתה את רכושה לאחייניתה ובית המשפט קיבל את חזרתו של הבן מהסתלקות.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
2 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.