www.what2do.co.il

בג``צ: בוררים להתרת נישואין מונו על ידי בית הדין השרעי שלא כדין

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 23/06/2011
בג``צ: בוררים להתרת נישואין מונו על ידי בית הדין השרעי שלא כדין

בית המשפט העליון, בשבתו כבית דין גבוה לצדק, איננו משמש כערכאת ערעור על החלטות אשר ניתנות בבתי הדין הדתיים בכלל, ובתי הדין השרעיים בפרט. התערבותו של בית המשפט העליון בהחלטות אלו הינה חריגה ביותר. במקרים בהם מדובר בהחלטה פרוצדוראלית פשוטה אשר נוגעת להארכת מועדים, הדברים נאמרים ביתר שאת. בית הדין הגבוה לצדק יתערב אפוא בעניינים אלו בצמצום והתנהלותו מוגבלת לעילות של חריגה מסמכות ופגיעה ב"עקרונות הצדק הטבעיים".


השופט חשין התייחס בפסיקתו לעילות ההתערבות של בג"צ במקרים אלו. "על חריגה מסמכות אין צורך לעמוד שכן היא אם כל חטאת. אשר לפגיעה בעיקרי הצדק הטבעי, את אלה דימה בית המשפט לחריגה מסמכות, ובחנית זו התערב בהחלטותיהם של בתי-דין דתיים", כותב חשין, "פגיעה בעיקרי הצדק הטבעי הינה כחריגה מסמכות, וזאת שכן מקובל עלינו שבית המשפט הגבוה לצדק מתערב בבתי-דין דתיים אך במקום שאלה חורגים מסמכותם".


בתי הדין השרעיים, בדומה לכל גוף המפעיל סמכות שיפוטית או סמכות מעין שיפוטית, כפופים לעקרונות הצדק ומחויבים לפעול על פיהם. לדוגמא, מוטל עליהם להניח לצדדים להשמיע את טענותיהם באופן הוגן וצודק. כמו כן, החלטות המתקבלות בבתי הדין הדתיים אינן יכולות לסתור את חוקי המדינה הכלליים.


במקרה אשר הונח לפתחו, נדרש בג"צ לבחון האם החלטה של בית הדין השרעי להפנות צדדים שהגיעו לפניו להליך בוררות, תוך מינוי הבוררים ואישור החלטתם, נעשתה בגדר סמכות?

 

בוררות על פי בית הדין השרעי - המסגרת המשפטית


סעיף 130 לחוק המשפחה העות'מאני הינו הסעיף הרלבנטי לסוגיה זו. סעיף זה מסדיר את האפשרות של קיום הליך בוררות במסגרת סכסוך גירושין בין בני זוג מוסלמים. במסגרת הסעיף נקבע נוהל לפירוק נישואין בין בני זוג אשר פרץ ביניהם קרע וסכסוך. נוהל זה יסודו בקוראן והוא מהווה דרך נוספת לפירוק נישואין.

 

על פי הנוהל, כל אחד מבני הזוג רשאי לדרוש את הקמתה של "מועצת משפחה" אשר מורכבת מנציג ממשפחת הכלה ונציג ממשפחת הבעל. במידה והצדדים אינם מגיעים לעמק השווה, רשאי הקאדי להוסיף בורר שלילי או להורות על הקמת מועצת משפחה חדשה. במידה וגם כאן לא נמצא מזור לקרע, מוסמך בית הדין לפרק הנישואין.


תפקידם של בוררים אלה הינו כפול. ראשית, עליהם לקבוע האם קיים סיכוי לשלום בית או שמא אין מנוס מגירושין. במידה וההחלטה היא כי על השניים להיפרד, הבוררים נדרשים לקבוע מי מהצדדים היה אשם בפירוד. זכותה של האישה למוהר הינה ככל שהאשם תלוי בבעל. במקרה דנן, בית הדין השרעי הורה לבני הזוג להתגרש, בהתאם לסעיף זה, והתיר את חזרתם לחיות ביחד בהסכם נישואין חדש וכתובה חדשה.

 

הבוררים היו ממשפחת הבעל בלבד


האישה העלתה שורה ארוכה של טענות כנגד החלטה זו. ראשית, טענה היא כי לא הייתה זו בסמכותו של בית הדין השרעי להפנות הצדדים לבוררות. בית המשפט העליון דחה טענה זו. "על-פי הוראת הסעיף", נכתב, "כל אחד מבני-הזוג היה ראשי לדרוש הקמת מועצת משפחה, כך שלא הייתה כל מניעה מצדו של הבעל להגיש תביעתו לבוררות בהתאם לסעיף זה".
 

      קראו עוד על בתי הדין השרעיים:

 

העותרת טענה גם בנוגע להליך מינוי הבוררים. לטענתה, מינוי הבוררים נעשה ללא ידיעתה. כמו כן, העותרת ציינה כי שני הבוררים היו מצדו של הבעל. בית המשפט העליון קיבל את דבריה וקבע כי על פניו נראה שיש בסיס ועוגן לטענותיה בהוראות החוק. כאמור, העדיפות היא למינוי בורר מכל צד, והאפשרות לחרוג מכך תלויה באם לא נמצאו בוררים מתאימים מתוך המשפחות.

 

בית המשפט העליון ציין כי אם לא נמצאו בוררים מתאימים ממשפחתה של הכלה, הרי שהיה עליו למנות בוררים חיצוניים ולא שני בוררים מצידו של הבעל.


"די בפגמים שנפלו בהליך מינוי הבוררים, ובעיקר בפגם הנעוץ בהשתייכותם של שני הבוררים למשפחתו של הבעל בלבד, כדי לעורר ספק של ממש בדבר תקפותו של הליך המינוי, וכפועל יוצא, לעורר ספק גם בתקפות פסק-דינם של הבוררים ופסק-דינו של בית-הדין האזורי שניתן בעקבותיו", סיכם בג"צ החלטתו.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.