www.what2do.co.il

בג``צ בבלי - המתח בין בתי המשפט האזרחיים לבתי הדין הדתיים

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/04/2012
בג``צ בבלי - המתח בין בתי המשפט האזרחיים לבתי הדין הדתיים

בג"צ בבלי, אשר ניתן בשנת 1994, בבג"צ 1000/92 חנה בבלי נ. שמואל בבלי וביה"ד הרבני הגדול, משמש עד היום כאבן דרך בתחום המעמד האישי. בפסק דין זה, בו שימש הנשיא בדימוס אהרון ברק כ"רוח החיה" מאחורי החלטת בית המשפט, נקבע כי זכויותיה של אישה, אשר נקבעו בדין אזרחי, לא ישללו ממנה בבית הדין הרבני.

 

      קראו עוד בנושא זה:

 

מדובר במקרה בו בני הזוג היו נשואים במשך שלושה עשורים, ובמהלך נישואיהם נולדו להם שלושה ילדים. האישה הייתה מורה ולאחר מכן עקרת בית, ואילו הבעל היה טייס במקצועו. בני הזוג צברו במרוצת השנים רכוש רב, אך מרבית הרכוש נרשם על שמו של הבעל בלבד. עם תחילת ההליכים בנוגע לגירושין, הגיש הבעל תביעת גירושין לבית הדין הרבני, אליה כרך גם חלוקת רכוש. בית הדין הרבני קבע כי הרכוש הרשום על שמו של הבעל שייך לו באופן בלעדי, וזאת לפי ההלכה היהודית.

 

יצוין כי מדובר ברכוש של בני זוג אשר התחתנו לפני שנת 1994, דהיינו, המערכת השיתופית החלה עליהם הייתה הלכת השיתוף ולא הוראות חוק יחסי ממון בין בני זוג (חוק זה קובע כי הרכוש אשר נצבר במהלך הנישואין שייך לשני בני הזוג, ללא קשר לשאלת הרישום בפועל).

 

בית הדין הרבני קבע כי היות ולא קיים חוק רלבנטי לגבי בני הזוג (הלכת השיתוף הינה פרי הפסיקה), הסמכות להחליט בנוגע לאופן חלוקת הרכוש של בני הזוג נתונה בידיו. אי לכך, בית הדין קבע כי יש לחלק הרכוש לפי ההלכה היהודית, דהיינו לפי הרכוש הרשום לפי הרישום, ופסיקת כתובתה של האישה לטובתה בתוספת פיצויים.

 

בג"צ - בית הדין הדתי כפוף לפסיקה בת 40 שנה

 

האישה הגישה עתירה לבג"צ כנגד פסק דין זה. הנשיא ברק קבע כי יש לקבל את העתירה. "הלכת השיתוף הינה חזקה אשר התגבשה כעיקרון בדיני הקניין והוגדרה כפסיקה מנחה על פי בית המשפט העליון", נכתב בפסק הדין, "מדובר בהלכה אשר בסיסה ותחומי היווצרותה נולדו לפני כ-40 שנה, והיא אמת מידה מושרשת ומקובלת בחלוקת שיתוף בין בני זוג בהליכי גירושין".


לסיכום, נקבע כי למרות עצמאותם של בתי הדין הרבניים, אין הם יכולים לפסוק כנגד בעל דין כאשר מדובר בזכויות המגיעות לאחרון מכוח הלכות פסוקות במשפט האזרחי. דהיינו, ביטול הלכת השיתוף בבית הדין הרבני נעשה שלא כדין. לאחר שניתן בג"צ בבלי, אשר נכתב כאמור ברובו על ידי הנשיא אהרון ברק, הייתה מערכת המשפט הישראלית כמרקחה.

 

הקביעה כי ההלכה אשר נפסקה בבתי המשפט האזרחיים חלה גם על בתי הדין הרבניים, הביאה לכך כי כל ההלכות אשר נקבעו בבתי המשפט האזרחיים תקפות גם לבתי הדין הרבניים. יש הסבורים כי פסק דין זה הביא לתחילתה של ההתגוששות בין בית המשפט העליון לבין הזרמים הדתיים באוכלוסייה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.