www.what2do.co.il

האם ניתן לחייב אישה לצאת לעבוד?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 07/04/2012
האם ניתן לחייב אישה לצאת לעבוד?

רוני וליטל נישאו זה לזו ומנישואיהם נולדו להם ארבעה ילדים. בשל קרע שנתגלע בין הצדדים עזב רוני את דירתם המשותפת ושכר לעצמו דירה למגוריו כאשר בזמנים שונים הצטרפו אליו כל ילדיו.

 

רוני פתח בהליך גירושין כנגד ליטל ואילו ליטל הגישה לבית הדין הרבני תביעה לשלום בית, במסגרתה ניתן לה צו למידור ספציפי. ליטל עבדה במשרה חלקית כמוכרת בחנות לבגדי ילדים וקודם לכן עבדה לסירוגין ובמשרה חלקית בבתי עסק שונים כמוכרנית. חצי שנה לפי שרוני עזב את הבית' ליטל פוטרה מעבודתה ומאז איננה עובדת. ליטל תובעת מזונות אישה מרוני לאור רמת החיים הגבוהה שחיו בעת שהיו זוג. מנגד טוען רוני כי לליטל יש די ממעשה ידיה וכי אין לה זכות למזונות שכן היא "מורדת".


האם ליטל זכאית למזונות, ואם כן, באיזה שיעור?


הסמכות להכריז על אישה כ"מורדת" נתונה לבית הדין הרבני בלבד, שכן להכרזה זו השלכה על עניינים שונים לבד מסוגיית המזונות, יחד עם זאת בתי המשפט ראו בדונם בתביעת מזונות, להכריע באופן אינצידנטלי אף בשאלת היות האישה "מורדת" לצורך קביעת זכותה לקבלת מזונותיה, מבלי שתהיה בהכרעה זו כל השפעה על הסטאטוס שלה כ"מורדת".


נטל הראיה להוכחת מרידת האישה והפסד מזונותיה מוטל על הבעל. יחד עם זו, מעת שהוכחה עוּבְדַת מרידתה של האישה, עובר לשכמה הנטל להוכיח את הצדקת מרידתה. בעניינו, יש לדחות את טענותיו של רוני באשר למרידתה של ליטל. רוני לא פירט את מהות מרידתה של ליטל, ממתי החל סירובה לקיים עימו יחסי אישות ומדוע.

 

      קראו עוד בתחום:


גישת בתי הדין הרבניים, כמו גם גישת בית המשפט האזרחי, היא בין בני זוג מתקיים איזון של זכויות הדדיות, כך מזונותיה של האישה הינן כנגד מעשה ידיה (=השתכרותה ורווחיה), לפיכך רשאי הבעל לקזז מתוך חיובו לספק צרכי האישה את מעשה ידיה.


בין בני זוג מתקיים מארג שלם של חובות וזכויות שתכליתם קיומו היציב והבריא של התא המשפחתי. כנגד חובתו של הבעל לפרנס את אשתו ובני ביתו נקבעה חובתה של האישה לסייע לו בדבר.


בנסיבות בהן האישה נהגה לעבוד עוד קודם לתחילתו של ההליך במשפטי ואין בעבודתה מחוץ לבית משום פגיעה בצרכי הבית, ובוודאי כאשר קיים פירוד מתמשך ביניהם, מצאנו פתח ויד במשפט העברי להתיר לבעלה לומר לאישה לצאת לעבוד ולהוציא מעשה ידיה למזונותיה, ומתוך שכך יפה פסיקת בתי המשפט המקזזת, בנסיבות המתאימות, שיעור מזונותיה של האישה המסרבת לצאת לעבוד בהתאם לכושר השתכרותה.


בעניינו, ליטל לא מצאה לעצמה עבודה חלופית, לא המציאה כל חוות דעת רפואית המעידה כי אין באפשרותה לצאת לעבוד, היא מתגוררת בדירה רחבת ידיים ולכן נוהגת בחוסר תום לב. יש להפחית משיעור המזונות את כושר השתכרותה של ליטל ולהתחשב בעובדה שהיא נוהגת בחוסר תום לב.


לסיכום,

 

בנסיבות בהן האישה נהגה לעבוד עוד קודם לתחילתו של ההליך במשפטי ואין בעבודתה מחוץ לבית משום פגיעה בצרכי הבית, ובוודאי כאשר קיים פירוד מתמשך ביניהם ניתן להתיר לבעלה לומר לאישה לצאת לעבוד ולהוציא מעשה ידיה למזונותיה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

מהם מזונות אישה?

בהתאם לדין העברי, יש לאישה עקרונית זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה ... 

מתי תובעים מזונות אישה?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן לתבוע מזונות רטרואקטיבית וחיוב הבעל במזונות האישה, אם ייקבע, ייקבע רק החל מיום הגשת התביעה ... 

איך מגישים תביעה למזונות האישה?

כללים להגשת תביעת מזונות ... 

סירוב תשלום מזונות אישה

סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, בין אם יש לו יכולת והוא מסרב לעשות כן, ובין אם מפני שהוא מסרב לצאת לעבודה ולהשתכר, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט. ... 

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בדומה למזונות ילדים, גם החיוב במזונות אישה מורכב מצרכיה של האישה במובן הרחב של המילה, היינו לצד צרכים בסיסיים דוגמת מדור מזון לבוש ובריאות, יכול החיוב במזונות לכלול אף החזקת רכב, נסיעות, קוסמטיקה, מכון כושר וכו’. 

מדור ספציפי, מזונות האישה

לצו מדור ספציפי שניתן ע"י בית הדין הרבני ישנה חשיבות רבה, משום שהוא עלול לעכב, לתקופות משתנות את מכירת הבית בו מתגוררים בני הזוג ... 

מתי ניתן לשנות פסק דין מזונות?

במקרה בו קיימה יחסי אישות עם מישהו אחר... 

סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה כזה, קיימות שתי אפשרויות לגביית המזונות... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.