www.what2do.co.il

אושרה חקירה נגדית בשיחת וידאו בתביעה על בסיס ``אמנת האג``

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/04/2012
אושרה חקירה נגדית בשיחת וידאו בתביעה על בסיס ``אמנת האג``

הצדדים בתביעה שלפנינו הינם האב הדורש מבית המשפט לענייני משפחה להחזיר את שני ילדיו, הנמצאים בחזקת אימם לארה"ב. הצדדים נשואים כבר מספר שנים ובילו את כל חיי הנישואין בארה"ב. שלושת ילדיהם של השניים נולדו אף הם מעבר לים. מדי שנה, בהסכמתו של האב, לקחה האם את הילדים לחופשה בישראל במהלך הקיץ. בקיץ האחרון, האם נסעה לישראל כאשר בסופה של החופשה חזרה רק הבת הבכורה לארה"ב.

 

האב מגיש תובענה להשבת ילדיו לארה"ב

 

האב הגיש תביעה עפ"י אמנת האג לבית המשפט לענייני משפחה ברמת-גן להחזרת ילדים חטופים. בתגובה לתביעתו, האם החליטה לפנות לגירושין והגישה תביעה בעניין לבית הדין הרבני בת"א. במסגרת תביעת הגירושין, האם תבעה משמורת על הילדים. למרות שהוגשה התביעה להחזרת הילדים, בית הדין הרבני החליט לדון בתביעת המשמורת.

האב טען כי מכיוון שהוא נמצא בארה"ב (והוא תושב ארה"ב), לא היה זה בסמכותו של בית הדין הרבני לדון בתביעה אלא עם הגיעו לישראל. מנגד, האישה ובאי כוחה לא הסתירו כי הם פועלים בכל דרך כדי לגרום לתובע להגיע לישראל וזאת על מנת שבית הדין הרבני יקנה סמכות לדון בתביעת הגירושין.

 

מהי מטרת אמנת האג והאם היא קודם לתביעת משמורת?

 

חוק אמנת האג נחקק למטרה אחת ברורה - להחזיר מהר ככל שניתן ילד שנחטף למקום מגוריו הרגיל. הלכה פסוקה היא כי מטרותיה של אמנה זו הן - להבטיח את החזרתם המיידית של ילדים, אשר לא כדין, הורחקו אל מדינה מתקשרת או לא הוחזרו ממנה.

 


 

כמו כן, מטרת האמנה הינה להבטיח כי זכויות משמורת וביקור על פי הדין של מדינה מתקשרת יכובדו ביעילות בשאר המדינות המתקשרות. על המדינות המתקשרות מוטל לנקוט בכל האמצעים הראויים כדי להבטיח את קיומם של יעדי האמנה בתחומן. לשם כך, נקבע באמנה, מוטל על המדינות הללו להפעיל את ההליכים הדחופים ביותר העומדים לרשותן. למעשה, מרגע שנתקבלה הודעה על הרחקה או החזקה של ילד שלא כדין, הרשויות השיפוטיות או המנהליות של המדינה בה נמצא הקטין לא יקנו סמכות לדון בסוגיות בנוגע לענייני משמורת (וזאת כל אימת שטרם נקבע האם יש להחזיר את הילד, אם לאו).

 

בית המשפט קובע - האם פועלת מחוסר תום לב


האם במקרה דנן לא הכחישה את רצונה להביא את האב למתן עדות בישראל. למעשה, היא המשיכה להתדיין בפני בית הדין הרבני בעניין משמורת הילדים. בית המשפט לענייני משפחה מצא את התנהגותה כ"התנהגות שלא עלתה בקנה אחד עם החוק ואשר הצביעה על חוסר תום ליבה". נקבע כי טענתה היחידה של האם כנגד השבת הקטינים מתוקף "אמנת האג" נשענה על סעיף 13, אשר הטיל את נטל ההוכחה על כתפיה. נטל זה לא הורם.

בית המשפט קבע כי האם לא פעלה מתום לב ומכיוון שעם הגעתו של האב לישראל, יכולים האם ובא כוחה להביאו בפני בית הדין הרבני ובכך לדון בסוגיית המשמרות, קבע השופט כי חקירתו הנגדית של התובע בנוגע לתצהירו תעשה על ידי כינוס שיחת וידאו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.