www.what2do.co.il

חריג ההסכמה באמנת האג

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 14/03/2011
חריג ההסכמה באמנת האג

האם הורה אשר הרחיק ילד ממקום מושבו הטבעי ייאלץ להחזירו? אימתי יוכל ההורה "החוטף" לטעון כי "החטיפה" נעשתה בהסכמת ההורה השני ואין הוא יכול לחזור בו כעת? מהו אפוא חריג ההסכמה על פי חוק אמנת האג?


בגין התפשטות תופעת חטיפות הקטינים, במסגרתן אחד ההורים מרחיק את ילדיו ללא הסכמת ההורה השני, החליטה הקהילה הבינלאומית לשתף פעולה.

 

בהתאם לכך הוקמה בפראג, צ'כיה, וועדה בהשתתפות אנשי מקצוע. וועדה זו הביאה לגיבוש אמנה כוללת – היא אמנת האג. בשנת 1980 גובש הנוסח הסופי של האמנה, והמדינות המשתתפות חתמו עליו ואישרו אותו. 11 שנים לאחר מכן אומצה אמנת האג בישראל במסגרת חוק אמנת האג (החזרת ילדים חטופים) תשנ"א 1991.

 

      קראו עוד על אמנת האג:


לעיקרון היסוד של האמנה, לפיו יש להחזיר ילד חטוף למקום מושבו הרגיל באופן מיידי, נקבעו מספר חריגים. אחד מחריגים אלו הינו חריג ההסכמה הבא לידי ביטוי בסעיף 13(א) לחוק.

 

סעיף זה קובע כי במידה וההורה הסכים עם העברת המשמורת לאחר מעשה, לא מדובר בחטיפת ילדים. על פי ההלכה הפסוקה, על ההורה החוטף הטוען להגנה זו להוכיח כי הרחקת הקטין או אי החזרתו נעשו בהסכמת ההורה האחר. כמו כן, שורה של פסקי דין אשר עסקו בנושא זה קבעה באופן מפורש שהסכמה מצד ההורה לשינוי משמורת חייבת להיות חד משמעית וברורה.

 

חלק מפסקי הדין אף קבעו כי על ההסכמה להיות פוזיטיבית ומוכחת בראיות של ממש (הוכחת הסכמה בכתב או באמצעות מסמכים). עם זאת, ישנם פסקי הדין אשר במסגרתם הוכרה גם הסכמה פאסיבית ובעל פה בתור הסכמה הממלאת אחר דרישות החוק (בהתאם לבחינת שאר הנסיבות הרלבנטיות).

 

הנשיא בדימוס, אהרון ברק, התייחס לתנאי ההסכמה בפסיקתו – "ההסכמה הנדרשת בסעיף 13(א) לחוק חייבת להיות בהירה וברורה ולא מעוררת ספקות. אלמנט מרכזי ביסוד ההסכמה הוא הצורך בחד משמעיות של מילות ההסכמה להבדיל ממילים דו-משמעיות"


      אהרון ברק קובע מספר כללים לבחינת הסכמה זו:

  • ההסכמה ניתנה מראש והיא יכולה להיות בכתב, בעל פה ו\או בהתנהגות.
  • ההסכמה אפקטיבית רק אם היא נעשית מתוך מודעות לנתונים העניינים.
  • אובייקט ההסכמה הוא זכות המשמורת או הביקור.
  • ההסכמה הינה פעולה משפטית חד צדדית, הדורשת לשם שכלולה קליטה אצל ההורה האחר.
  • הוכח כי הסכמה הייתה מבוססת על רצונו הסובייקטיבי של ההורה. רצון זה חייב למצוא ביטוי חיצוני בהתנהגותו של ההורה המסכים.
  • במידה וההורה המחזיק בילד סבור כי ההורה הנחטף אינו מוותר על שינוי הסטטוס-קוו, הוא לא יוכל לטעון להסכמת אותו הורה (גם אם הסכמה כזו עשויה להתפרש בעיניו של האדם הסביר). טענה זו נבחנת בהתאם לעקרון תום-הלב.
  • מכוח חוק החוזים - הסכמה שניתנה מתוך טעות, הטעיה, כפיה או עושק ניתנת לביטול.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.