www.what2do.co.il

ביטול או הפחתת מזונות בשל סירוב הבן להיפגש עמו

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 02/03/2021
ביטול או הפחתת מזונות בשל סירוב הבן להיפגש עמו

התובע ואם הקטין הכירו זה את זו בשנת 1996. שניהם היו רווקים, התובע היה בן 37 והאם הייתה בת 22. עוד בטרם מיסדו בני הזוג את יחסיהם הרתה האם. בני הזוג החליטו להסדיר את יחסיהם, חתמו ביום 15.10.98 על הסכם יחסי ממון, רכוש ומזונות ילדים. לאחר החתימה על ההסכם, עברו הצדדים להתגורר יחדיו בדירה שבבעלות אבי התובע.

 

האם יש לבטל או להפחית את המזונות? 

פסק הדין למזונות, שאישר הסכם בין הצדדים, ניתן בשנת 2001. כידוע פסק דין למזונות לעולם אינו סופי וניתן לשינוי בהתקיים תנאים מסוימים. אחד הטעמים לשינוי פסק דין למזונות (הפחתה או ביטול), הוא כאשר מדובר "בבן מרדן". ההלכה על פי הדין האישי של הצדדים (יהודים) היא כי ילד חייב להתנהג כלפי אביו במידת הכבוד המקובלת והראויה להורה ומבחינה משפטית ניתן לצמצם את חובת המזונות כולה או מקצתה, כאשר המדובר בילד מורד.

 


להתנהגות המרדנית של הקטין, באי ציות להסדרי ראייה וקשר עם האב, עשויות להיות השלכות לעניין המזונות, עד כדי צמצום החבות במזונות כולה או מקצתה. עם זאת, ייתכנו מקרים בהם מסרב הבן לראות את אביו או את אמו, ואף אינו נוהג בהם מצוות כיבוד אב ואם, ובכל זאת לא יוכרז "מורד" ולא ישללו מזונותיו. כאלה הם המקרים בהם לא ניתן לתלות את האשם בקטין.


בית המשפט, במסגרת שיקול דעתו, מאזן בין הזכויות והחובות של הצדדים במסגרת עקרון העל של "טובת הקטין", ולעיתים אפילו מדובר בקטין מרדן, לא ישללו המזונות ואין להביאו לחרפת רעב. במקרה דנן, מדובר בקטין צעיר כבן 9. הקטין מעולם לא חווה קשר תקין עם אביו ומאז ומתמיד הקשר עם האב מבחינתו היה לא טבעי, טעון ובעייתי. דעת הגורמים המטפלים הייתה כי העדר הקשר עם האב היה פרי הסתה של האם, אשר זרעה ארס שחלחל בנשמתו הרכה של הקטין.

 

     קרא עוד...

 

כיום כאשר האם דואגת להביאו למפגש עם האב, התנהגותו היסטרית, מסרב לדבר עם האב, מחפש וקורא לאם ולא מאפשר את יצירת הקשר. המומחים הרבים שהיו מעורבים (פקיד הסעד, עובד יחידת הסיוע, הפסיכיאטרית של היחידה והאפוטרופוס לדין) היו כולם בדעה אחת, כי הקטין אינו מסוגל לעמוד בקונפליקט הנאמנויות בין שני הוריו, והפתרון שמאפשר לו לשרוד הוא להפוך את אחד מהוריו למלאך ואת האחר למפלצת, וכך עשה. האב גם הוא, לדעת כל המומחים, זקוק להדרכה וטיפול כדי להתמודד עם המצב. אולם, סבלנותו פקעה ואינו מעוניין בהמשך התהליך.

מתוך האמור לעיל ניתן לקבוע, כי הסביבה בה חי הקטין, נסיבות לידתו, אישיותם של הוריו, הנקמנות האישית, חוסר היכולת להבין את צרכיו ושימוש המבוגרים בנפשו הרכה והפגיעה, הם שהביאו את הדברים למצב אשר לו אנו עדים היום, מצב אשר, לכל הדעות, גורם נזק לקטין. קביעה זו הינה נימוק בעל משקל נכבד במכלול השיקולים בהכרעה. במקרה כזה אין מקום להטיל את האחריות על הקטין ולהענישו גם ע"י פגיעה במצבו הכלכלי.

לסיכום,

התביעה לביטול/הפחתת מזונות נדחית. יש לאמץ את המלצת המומחים לגבי המשך ההליך הטיפולי במכון שלם, וקובעת כי בגילו הצעיר של הקטין אין לוותר על טיפול ואין לבטל הסיכוי להיווצרות קשר. בשלב הראשון שמתמקד בטיפול בקטין האם תשא במימון הטיפול. בשלב השני בו ישולב האב בטיפול, ישאו ההורים, בחלקים שווים, בעלות הטיפול.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.